Jedna trzecia absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego to...

  Jedna trzecia absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego to finansiści, księgowi i eksperci od podatków. W czwartek Targi Pracy UŁ

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tak przed rokiem wyglądał Wydział Zarządzania podczas Targów Pracy UŁ. Edycja 2018 dziś w godz. 9-15.

  Tak przed rokiem wyglądał Wydział Zarządzania podczas Targów Pracy UŁ. Edycja 2018 dziś w godz. 9-15. ©Grzegorz Gałasiński

  Ponad jedna trzecia wychowanków Uniwersytetu Łódzkiego z 2017 r. pracuje w branży finansowej, podatkowej i w księgowości. UŁ podał dane o zatrudnieniu swoich absolwentów sprzed roku przy okazji zaplanowanych na czwartek (8 listopada) Targów Pracy tej uczelni. Targi odbywają się na Wydziale Zarządzania.
  Tak przed rokiem wyglądał Wydział Zarządzania podczas Targów Pracy UŁ. Edycja 2018 dziś w godz. 9-15.

  Tak przed rokiem wyglądał Wydział Zarządzania podczas Targów Pracy UŁ. Edycja 2018 dziś w godz. 9-15. ©Grzegorz Gałasiński

  Branża finansowa najbardziej ze wszystkich przyciągnęła absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy ukończyli tę uczelnię w roku akademickim 2016/2017. UŁ zbadał ich losy w lipcu 2018 r. i udostępnił fragment wyników tych badań w przeddzień Targów Pracy odbywających się w czwartek (8 listopada) na Wydziale Zarządzania.

  Duży odsetek finansistów (przeszło 34 proc.) wśród absolwentów nie dziwi. UŁ od kilku lat w dużej części dostosowuje swoją ofertę edukacyjną pod oczekiwania m.in. firm z sektora BPO (czyli usług dla biznesu), prowadzi np. kierunek łączący umiejętności lingwistyczne z przydatnymi w międzynarodowych korporacjach.

  Absolwenci UŁ z 2017 r.
  zdążyli już zacząć kariery także w administracji i sprzedaży (25 proc. rocznika). Na kolejnych pozycjach wśród wyborów absolwentów są miejsca pracy związane z marketingiem, reklamą i zarządzaniem (11 proc.) oraz logistyką, spedycją i dystrybucją (9 proc.). Także niemal co dziesiąty absolwent UŁ z 2017 r. ma posadę związaną z wykształceniem informatycznym.

  Z danych uczelni wynika, że w lipcu 2018 r. pracowało 85 proc. badanego rocznika. To odsetek wspólny dla absolwentów studiów pierwszego stopnia oraz stopnia drugiego i jednolitych magisterskich. W przypadku posiadaczy samego licencjatu pracował prawie co czwarty absolwent, wśród magistrów z 2017 r. - 95 proc. z nich.  A co z zarobkami? Ich wysokości nie uwzględnia środowy komunikat uczelni, ale wiadomo, jak wynagradzani są absolwenci UŁ z 2016 r. Ten rocznik w czerwcu 2018 r. dołączył do bazy ELA (badania o Ekonomicznych Losach Absolwentów, prowadzonego przez ministerstwo nauki).

  Po jakich studiach zarabia się najwięcej w rok po dyplomie? [TOP 20] Dane z łódzkich uczelni. Raport ministerstwa nauki

  Według ELA, wśród wychowanków UŁ sprzed dwóch lat (trybu stacjonarnego) najlepiej finansowo poradzili sobie absolwenci informatyki i ekonometrii, wykładanej jako studia drugiego stopnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. W rok po uzyskaniu tytułu magistra przeciętnie zarabiali oni 3 983.86 zł.

  Na drugim biegunie znalazło się bibliotekoznawstwo (studia pierwszego stopnia na Wydziale Filologicznym). Grupa jego absolwentów, którzy podjęli pracę po zdobyciu licencjatu na UŁ, zarabiała średnio 966 zł (jednak często na niepełnym etacie).
  Niezły wybór dla humanistów to np. filologia germańska (drugiego stopnia na Wydziale Filologicznym UŁ) - z przeciętną 3307 zł.

  Czwartkowe Targi Pracy na Uniwersytecie Łódzkim zaczynają się o godz. 9 i potrwają w gmachu Wydziału Zarządzania (ul. Matejki 22/26) do godz. 15. Podczas targów będzie można porozmawiać z przedstawicielami kilkudziesięciu firm z wielu branż. Gość targów, jeśli zechce, wyjdzie z nich z bezpłatnie zrobionymi zdjęciami do CV, a eksperci pomogą stworzyć ten dokument.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo