Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jemy mniej chleba, cukru, masła, pijemy mniej mleka. Zmieniają się nawyki żywieniowe mieszkańców Łódzkiego

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Powoli zmieniają się nawyki żywieniowe mieszkańców Łódzkiego.
Powoli zmieniają się nawyki żywieniowe mieszkańców Łódzkiego. Szymon Starnawski /Polska Press
Powoli zmieniają się nawyki żywieniowe mieszkańców województwa łódzkiego. Z naszych jadłospisów powoli znikają chleb, cukier, mleko, masło. Jemy za to więcej mięsa, wędlin, jogurtów.

Do takich wniosków można dojść analizując nowe zestawienie Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące przeciętnego miesięcznego spożycia artykułów spożywczych na osobę w gospodarstwie domowym. Statystycy co roku wyliczają, ile chleba, masła i innych artykułów nabiałowych, mięsa i jego przetworów, a także innych produktów zjada przeciętny mieszkaniec każdego województwa. Właśnie ukazało się zestawienie tego, czym raczyliśmy się w 2017 roku.

O ile w 2016 roku przeciętny mieszkaniec województwa łódzkiego zjadał miesięcznie 3,7 kilo chleba, to w 2017 roku było to 3,59 kilograma. Najwięcej chleba zjadają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego - 3,94 kilograma miesięcznie, ale to i tak mniej niż przed rokiem, gdy ten wynik wyniósł 4,37 kilo.

W ciągu roku spożycie mleka spadło w naszym regionie z 2,86 do 2,74 litra miesięcznie na statystycznego mieszkańca, a warzyw z 9,04 kilograma do 8,98 kilo. Jemy także mniej cukru, przed rokiem średnio zjadaliśmy 1,16 kilo na osobę, a w 2016 roku było to 1,21 kilograma. Najwięcej mleka pije się na Lubelszczyźnie - 3,65 litra na osobę, a warzyw je w Świętokrzyskiem - 10,38 kilo na osobę. Najwięcej słodzą zaś mieszkańcy Świętokrzyskiego - 1,27 kilo na osobę miesięcznie.

Jemy za to więcej mięsa i jego przetworów, średnio 5,67 kilo na osobę, a rok wcześniej było to 5,56 kilograma. Najbardziej mięsożerni są mieszkańcy Podlasia, an osobę przypada miesięcznie 6,88 kilo mięsa i jego przetworów. Wzrosło spożycie drobiu - z 1,61 kilograma do 1,63 kilograma i wędlin - z 2,15 do 2,2 kilograma.

Zdaniem dr Krystyny Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zróżnicowane spożycie artykułów spożywczych w województwach zależy miedzy innymi od struktury demograficznej, w tym liczby osób starszych, osiąganych dochodów. Tymczasem województwo łódzkie jest najstarszym regionem w kraju.

- Wołowina jest bardzo droga, poza tym nie lubią jej dzieci ani osoby starsze - mówi dr Świetlik. - W pierwszej połowie ubiegłego roku bardzo podrożała wieprzowina - o 9 proc., zaś drób tylko o 2,5 proc. Drób chętnie jedzą dzieci i osoby starsze.

Dr Świetlik przypomina, że cukier zaczął tanieć dopiero w drugiej połowie ubiegłego roku, a początkowo był bardzo drogi. Zdrożały również warzywa, co może tłumaczyć spadek ich spożycia.

Dr Lucyna Pachocka z Instytutu Żywności i Żywienia zaznacza, że pieczywo w naszej diecie powinno być zastąpione innymi produktami zbożowymi, np. płatkami czy kaszą.

- W przypadku mięsa obowiązuje zalecenie, by nie jeść więcej niż pół kilograma przetworzonego mięsa na tydzień, w przeciwnym razie wystąpi zbyt duże spożycie białka - mówi dr Pachocka. - Nie licząc ziemniaków powinniśmy jeść przynajmniej 400 gram warzyw dziennie, a im więcej tym lepiej.

Dr Piechocką cieszy natomiast to, że jemy mniej cukru. Powinniśmy ograniczać zwłaszcza cukry proste.

ZOBACZ WAGĘ DIETETYCZNĄ: Sprawdź ile kalorii ma mięso i 998 innych produktów? >>

Konkurs w jedzeniu cheeseburgerów w Massachusetts. Zwycięzca pochłonął 47 kanapek w 10 minut. Przeżył

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki