Jerzy Kropiwnicki: Trzeba umieć dotrzeć do radnych [WYWIAD]

  Jerzy Kropiwnicki: Trzeba umieć dotrzeć do radnych [WYWIAD]

  rozm. Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Z Jerzym Kropiwnickim, byłym prezydentem Łodzi, rozmawia Sławomir Sowa.
  Jerzy Kropiwnicki

  Jerzy Kropiwnicki ©fot. Krzysztof Szymczak/archiwum

  CZYTAJ: Hanna Zdanowska rządzi Łodzią, choć nie ma poparcia Rady Miejskiej

  Jak się rządzi prezydentowi miasta, kiedy nie ma większości w Radzie Miejskiej, tak jak teraz Hanna Zdanowska? Pan ma w tej mierze spore doświadczenie...

  Bardzo ciężko, ale nie jest to sytuacja beznadziejna. Po pierwsze, w każdym gronie przeciwników jest co najmniej kilkoro takich, którzy głosują w zależności od tego, co uważają za nadrzędny interes miasta i społeczności, którą reprezentują. Za mojej kadencji w skrajnych przypadkach dochodziło do łamania dyscypliny klubowej w sprawach, w których interes miasta był ewidentny, a dyscyplina klubowa bezsensowna. Taki przypadek przydarzył się radnej Iwonie Bartosik, kiedy głosowała za przejęciem przez miasto kąpieliska Fala. Gdyby wtedy tego nie przeprowadzono, nadal byłaby tam ruina.

  W takiej sytuacji, jak Pan mówi, prezydent miasta musi chyba zmarnować sporo energii i czasu, żeby ułożyć się z radnymi, jeśli chce przeprowadzić projekt swojej uchwały?

  Trzeba tak dobierać sprawy, aby interes miasta był w nich oczywisty. Rzeczywiście, trzeba poświęcić na to dużo czasu i starać się o to, żeby organizować spotkania z klubami raczej in gremio niż tylko z ich kierownictwem. Oczywiście, spotkania z kierownictwem też są ważne, ale im bardziej dociera się bezpośrednio do poszczególnych radnych, tym szansa na uzyskanie wsparcia w ważnych sprawach jest większa. Nie bez znaczenia jest także, jak układa się współpraca z przewodniczącym rady. Miałem pod tym względem szefów rady, z którymi nieźle się to układało, jak na przykład Sylwester Pawłowski czy Iwona Bartosik. Ale bywało też fatalnie, czego doświadczyła i obecna pani prezydent. Jeżeli współpraca jest zła, to przewodniczący może na przykład wyznaczać terminy sesji wtedy, kiedy prezydent z ważnych przyczyn jest nieobecny w mieście. Z poprzednikami Tomasza Kacprzaka udawało się to jakoś ułożyć, stąd wskaźniki mojej obecności na posiedzeniach rady były bardzo wysokie. Pani Zdanowska już doświadczyła, że sprawy, w których były jakieś uzgodnienia, często stawały na sesji podczas jej nieobecności i były nieprzychylnie relacjonowane nawet przez jej najbliższe otoczenie. Ważne jest przy tym, żeby prezydent trzymał twardą ręką tych, którzy mu formalnie podlegają, bo jak nie trzyma, to dogadywanie się z nim staje się stratą czasu dla tych, którzy chcieliby coś z prezydentem ustalić. I jeszcze jedna ważna rzecz. Rada Miejska jest organem uchwałodawczym, a prezydent wykonawczym i jeśli ta współpraca jest zła, to odbija się i na jednym i drugim organie. I nie mówię tu o jakichś miałkich indywidualnych interesikach, ale o tym, w jakim stopniu służy się społecznościom, które wybrały radnych i w jakim stopniu sprawy, które są ważne dla członków rady i dla ich bezpośredniego elektoratu, mogą być godzone z tym, co stanowi nadrzędny interes całej społeczności miejskiej.

  Radni potrafią odróżnić interes lokalny od interesu całego miasta?

  Czasami tak, a czasami nie, jak na przykład w przypadku drogi dojazdowej do trasy S14, gdzie, jak rozumiem, bardzo osobisty interes jednego radnego przeważył nad tym, co stanowi o perspektywach rozwojowych naszego miasta. A że człowiek był wyjątkowo zręczny, stało się tak, jak się stało.

  Czy czas poświęcony przez prezydenta na zdobywanie większości w radzie przekłada się na efekty?

  Chodzi nie tylko o czas. Jest rzeczą istotną, aby podczas wyjazdów zagranicznych, w delegacji miasta reprezentowane były wszystkie kluby. Są to sprawy, których nie da się załatwić zza biurka, a szerokie grono osób, uczestniczących w takich wyjazdach, służy szukaniu zrozumienia dla tak prowadzonej polityki budowy pozycji miasta na zewnątrz. Prezydent nie powinien być także zazdrosny o to, kto zgłasza wniosek na sesji. W gronie moich współpracowników zdarzały się pretensje, że taki czy inny klub lub radny podkradł im pomysł. Moim zdaniem, to nie jest sensowna droga rozumowania. Według mnie, w sprawach ważnych dla miasta lepiej nawet, jeżeli inicjatywy nie wychodzą od władzy wykonawczej, tylko od radnych. W każdym ruchu prezydent powinien myśleć nie o swoim piarze, ale o tym, żeby rozwiązywać sprawy ważne dla miasta.

  Ale za rok mamy wybory, co stwarza nową sytuację w relacjach między podzieloną radą a prezydentem. To właśnie PR będzie kluczowy, żeby zostać radnym lub prezydentem na kolejną kadencję.

  To prawda, ale proszę zauważyć, że wszystko, co dzieje się w mieście, i tak dzieje się przy udziale władzy wykonawczej. Prezydent nie musi tak mocno akcentować, że wszystko odbywa się z jego inicjatywy, bo to i tak będzie widać w mediach. Im bardziej będzie chwalił radnych i swoich współpracowników, tym lepiej dla niego i dla miasta.

  Podkreślał Pan wcześniej rolę przewodniczącego rady. Czy Hannie Zdanowskiej będzie się łatwiej porozumieć z Joanną Kopcińską niż z Tomaszem Kacprzakiem?

  Myślę, że tak. Przede wszystkim pani przewodnicząca jest cenionym lekarzem, uchodzi za osobę bardzo odpowiedzialną i mam przekonanie, że jeżeli w grę będzie wchodził interes miasta, to dogadywać się będzie łatwiej.

  Rozmawiał Sławomir Sowa

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to teraz poczekasz pewnie z 10 pod rządami platformy

  ul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Z biegiem czasu Kropa to był ideał w porównaniu do dzisiejszych wladz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KROPIWNICKI????

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Potrafił również spotykać się z mieszkańcami-ja dwa lata czekałem na spotkanie z nim w bardzo ważnej dla mnie sprawie/mimo,że byłem zapisany/ - nie doczekałem się tego spotkania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mistrz Kropiwnicki

  leon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Pan Kropiwnicki szczególnie potrafił "dotrzeć" do straży miejskiej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jesli pani zdanowska toleruje korupcje jak w ec1 i marnotrawstwo 25 mlnz naszych podatkow to nic nie

  florek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

  Radni powinni zazadac od Zdanowskiej wyjasnienia dlaczego dowiedziawszy sie o ustawianiu przetragu na rewitalizacje ec1 przez Andrzeja Walczaka zamiast powiadomic prokuraturemianowala go swym...rozwiń całość

  Radni powinni zazadac od Zdanowskiej wyjasnienia dlaczego dowiedziawszy sie o ustawianiu przetragu na rewitalizacje ec1 przez Andrzeja Walczaka zamiast powiadomic prokuraturemianowala go swym doradca. Zglosil te sprawe jej kolega partyjny, wiceprezydent Lukasz Magin.
  Walczak odpowiadal tez za Specjalna Strefe Sztuki, jako pelnomocnik prezydenta miasta. JAK WIADOMO REGIONALANA IZBA OBRACHUNKOWA I URZADA ZAMOWIEN PUBLICZNYCH STWIERDZILY ZE ZLECONO PROEJKT SSS NIEZGODNIE Z PRAWEM? DZOSZLO DO ZMARNOTRAWIENIA 25 mln z naszych podatkow, to tez nie przeszkodzilo Zdanowskiej mianowac Walczaka swym doradca i obicywac mu w mediach ze bedzie mogl realizowac swe pomysly w ec1.
  Przeciez to pokazuje ze jest jakis uklad, ze Zdanowska kieruje sie innymi wartosciami niz transparentnosc, obiektywizm, interes miasta.
  Co ona z tego ma nasuwa sie pytanie, a wiec jak radni moga jej ufac?
  NIE MOGA I NIE BEDA! BO KIEDYS TE SPRAWY ZOSTANA WYJASNIONE I BEDA WSPOLODPOWIEDZIELNI!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może trzeba...

  Sprawdź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  A może trzeba po prostu działać mądrze. Wtedy i radni i mieszkańcy poprą.
  Mieć taką większość w Radzie, środki z Unii, poparcie swojego premiera i to wszystko zmarnować. Niezwykły talent. A...rozwiń całość

  A może trzeba po prostu działać mądrze. Wtedy i radni i mieszkańcy poprą.
  Mieć taką większość w Radzie, środki z Unii, poparcie swojego premiera i to wszystko zmarnować. Niezwykły talent. A właściwie dwa talenty, bo niejaki Grabarczyk też tu działał.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziwne nazwisko w tytule-"Kropowinicki"

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Chyba autor artykułu miał wczoraj kolację zakrapianą winem?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stop dla mądrali!!!

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

  Do byłego kamrata.
  Przekazywałeś wiedzę, wartości które nigdy nie przemijają.
  Uczyłeś tak wielu jak pracować dla dobra robotników mają.
  Byleś dla nich ojcem i bratem ba nawet kamratem
  Ilu to...rozwiń całość

  Do byłego kamrata.
  Przekazywałeś wiedzę, wartości które nigdy nie przemijają.
  Uczyłeś tak wielu jak pracować dla dobra robotników mają.
  Byleś dla nich ojcem i bratem ba nawet kamratem
  Ilu to dziś przy tobie tych ze styropianu się ostało?
  .......
  Pamiętasz chłopca małego jak mu do ucha żeś prawił.
  Idziesz po to by naród tyranię obalił.
  To dla ojca by u bram o pracę nie skomlił,
  dla matki by o chleb dla rodziny się nie martwiła.
  Chłopiec szedł nocą po pachy bibułą obładowany
  bruk był mu bratem każda wnęka jak matka była.
  Noc ciemna i wiara w słuszność sprawy go chroniła.
  Dziś to już nie chłopiec lecz mężczyzna jaka siła, wiara będzie go broniła?
  Co mu dziś powiesz? Spojrzysz mu w jak kiedyś w oczy?
  Powiesz: Idź to o dobro narodu ta kłótnia się toczy.
  Pamiętasz jak Piotrkowska cała od tłumu w szwach pękała
  i głośno Chleba i Pracy skandowała.
  ......
  Pamiętasz ten tłum matek z dziećmi, z wózkami jak koło Ciebie maszerowały
  nie straszne im były milicji i ZOMO odziały.
  Bo Tyś im prawił że to o przyszłość ich dzieci idzie
  by wolnymi były, by swych ojców, matek się nie wstydziły
  by chleba im nie brakowało by do szkoły później do pracy chodziły.
  Dziś to już babcie wnuczki piastują. Co im powiesz dziś?
  Co one wnuczką swym o tamtym okresie powiedzą?
  Łódź Ci zaufała przez tyle lat ważną funkcją obdarowała.
  Coś zrobił dla miasta? Widzisz gdzie Twa polityka wylądowała.
  .....
  więcej:
  sklave.manifo.com/polityka zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  demencja czy uważa ludzi za idiotów?

  dr.en (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

  no za prezydentury pana Kropiwnickiego nie było łatwo wyznaczać sesji pod obecność prezydenta.
  co za hipokryta!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kacpontonie do gry w kapsle marsz!

  przeciw mlodym tzw demokartom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  nie badz smieszny pajacu, ciebie tez powinno sie rozliczyc za szopki jakie przeciw kropiwnickiemu urzadzales wraz z tym zaslinionym lawackiem na posiedzeniach rady. Ale juz nigdy sie nie...rozwiń całość

  nie badz smieszny pajacu, ciebie tez powinno sie rozliczyc za szopki jakie przeciw kropiwnickiemu urzadzales wraz z tym zaslinionym lawackiem na posiedzeniach rady. Ale juz nigdy sie nie podniesiesz buraku.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kropiwnicki wstydu oszczędź

  Robercik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  Temu Panu już dziękujemy...
  Pokazał już jak wspaniale dociera do radnych...
  Ma niezwykły dar skoro sam został odwołany ;-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo