Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jerzyk z odpadków przysiadł na kamienicy przy Kilińskiego [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Grzegorz Gałasiński
Fragmenty plastykowych kontenerów na śmieci, popularne w latach 90. minionego wieku panele sidingu, zderzaki i wewnętrzne obudowy od samochodowych drzwi. Te i podobne im elementy znalezione na łódzkich wysypiskach śmieci przywarły do ściany zrujnowanej kamienicy przy ulicy Kilińskiego w Łodzi, tworząc nową pracę w ramach Galerii Urban Forms.

Autorem pracy jest pochodzący z Portugalii twórca znany jako Bordalo II.

- Zaprosiliśmy tego twórcę wiedząc, że jego realizacje mają charakter instalacji - mówi Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms. - Bordalo II używa celowo odpadków, by zwrócić uwagę odbiorców na temat degradacji środowiska naturalnego i nadprodukcji śmieci. Głośny jest jego cykl "Big Trash Animals", w którym prezentuje on gatunki zagrożone wyginięciem.

Fundacji Urban Forms udało się nakłonić Bordalo II do wykonania podobizny jerzyka, miejskiego ptaka, którego populacja zmniejsza się z powodu m.in. zamurowywania szczelin, w których wije on gniazda. O zapas materiałów dla portugalskiego twórcy zadbały Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i firma Ramondis.

- Pierwsze, co zrobiliśmy inicjując pracę, to było rzeczywiście... nurkowanie wśród śmieci - przyznaje Teresa Latuszewska-Syrda.

Nowy mural w Łodzi. Fala na ścianie kamienicy przy Pomorskiej [ZDJĘCIA]

W tym roku Galeria odbywa się pod nową nazwą - jako Festiwal Energia Miasta. Zmianie nazwy towarzyszy zmiana charakteru wydarzeń organizowanych przez FUF - odchodzenie od wielkoformatowych malowideł na rzecz działań poszerzających rozumienie pojęcia sztuka ulicy: instalacji, zagospodarowywania przestrzeni. Zapowiedzi takiego kierunku pojawiały się już od kilku lat, czas na zmianę przyszedł teraz.

- Coraz głośniej dyskutowany jest kryzys street-artu i ogarniająca miasto muraloza, czyli przesyt przestrzeni muralami- przyznaje Teresa Latuszewska-Syrda.

8 nowych murali powstanie wkrótce w Łodzi [ZDJĘCIA]

Kiedy zatem będzie można powiedzieć, że Łódź ma już dość murali? Na takie pytanie prezes FUF odpowiada, że powinni zdecydować o tym mieszkańcy, liczy się odzew z ich strony, a nie opinia ekspertów.

Ze zmianami formatu imprezy i coraz głośniej podnoszonym przesadnym zapełnianiu miast malowidłami zbiegło się pojawienie niejako konkurencyjnego, ale organizowanego przez łódzki magistrat, Festiwalu Murali. Odpowiada za niego Łódzkie Centrum Wydarzeń, a dokładnie zatrudniony w nim Michał Bieżyński - do niedawna pracownik FUF. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zbiegło się to z obniżeniem dotacji dla FUF: ze zwyczajowych 200 tys. zł do 52 tys. zł.

Urzędnicy z Łódzkiego Centrum Wydarzeń robią konkurencyjny Festiwal Murali

Latuszewska-Syrda przyznaje, że murale może realizować przecież każdy, ale m.in. koncepcja Galerii Urban Forms i prawa majątkowe do murali należą do FUF i zostały naruszone przez umieszczenie ich wizerunków bez zgody na miejskiej stronie Lodzkiemurale.pl. Prezes Fundacji Urban Form wysłała w tej sprawie dwa pisma do ŁCW, ale odpowiedzi jak dotąd nie dostała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki