Jeśli ktoś kocha zabytkowy kościół, chce go uratować...

  Jeśli ktoś kocha zabytkowy kościół, chce go uratować [WYWIAD]

  rozm. Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Synagoga w Inowłodzu została odnowiona przez prywatnego właściciela
  1/2
  przejdź do galerii

  Synagoga w Inowłodzu została odnowiona przez prywatnego właściciela ©Wiktor Szkopek

  Rozmowa z Małgorzatą Zdzieńkowską z firmy Mia Architekci, autorką projektu adaptacji zboru ewangelicko-augsburskiego w Poddębicach.
  W jakim stanie był kościół w Poddębicach przed renowacją?
  Zdecydowanie wymagał wielu prac remontowych. Konieczne było m.in. docieplenie dachu, wymiana części więźby i pokrycia dachowego, renowacja elewacji z cegły i kamienia, sygnaturki oraz dzwonnicy.

  CZYTAJ TEŻ: Co lepsze: podupadły, pusty kościół czy warsztat po remoncie?

  Trudno było zrobić z kościoła Teatr Integracji i Pijalnię Wód Termalnych?
  Nie było łatwo, bo budynek jest pod opieką konserwatora i niewiele można było w nim zmienić. Były nawet wątpliwości, czy można w nim zainstalować toaletę dla osób niepełnosprawnych, bo przecież kiedyś kościoły nie miały toalet. Ostatecznie udało się uzyskać zgodę na przerobienie na toaletę jednego pomieszczenia za ołtarzem, naprzeciwko zakrystii.

  Co jeszcze zmieniła Pani w budynku?
  Ponieważ teatr przeznaczony będzie dla osób niepełno-sprawnych, musiałam usunąć bariery architektoniczne. Nie było to łatwe, bo nawet schody przed wejściem były zabytkowe. Podjazd dla osób niepełnosprawnych zaprojektowałam więc z tyłu budynku. A w środku trzeba było wyrównać częściowo posadzkę przed ołtarzem. Chociaż to teatr, nie będzie sceny. Jego funkcję pełnić będzie pusta przestrzeń przed ołtarzem.

  A gdzie zmieściła się pijalnia wód?
  Pijalnia to po prostu dwie kamienne misy, które zaprojektowałam pod ścianą w głównej nawie po obu stronach wejścia. Nie są duże i nie będą przeszkadzać w innych funkcjach kościoła.

  Czyli architektonicznie nie mogła Pani poszaleć?
  Nie, i nie żałuję. Błędem jest zmienianie budynku zabytkowego na siłę na coś nowego. Musi zachować formę i kształt historyczny. Życzeniem inwestora było przywrócenie stanu pierwotnego oraz wprowadzenie nowych funkcji, czyli teatru i pijalni wód.

  CZYTAJ TEŻ: Restauracje, bary, dyskoteki... w kościołach

  Nie są to duże zmiany, a wiele się słyszy o całkowitym przerabianiu kościołów - na przykład - na domy mieszkalne. Wyobraża sobie Pani coś takiego w Polsce?
  Na pewno nie teraz. Po doświadczeniach z pracy przy kościele w Poddębicach myślę, że byłoby to trudne. Każdy stary kościół objęty jest opieką konserwatorską: jest wpisany do rejestru albo chociaż do ewidencji zabytków. Nie sądzę, by konserwator patrzył przychylnym okiem na zaadaptowanie takiego budynku na dom mieszkalny. Inną kwestią jest mentalność Polaków. Raczej nie zaakceptują takich projektów, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

  Jeśli ktoś coś takiego zrobi, to nie wcześniej niż za kilkadziesiąt lat.
  A skąd wzięła się moda na przerabianie kościołów za granicą?

  Myślę, że z miłości do zabytków. Kiedyś budowano naprawdę ładne i trwałe budynki, stoją przecież przez kilkaset lat.
  Jeśli ktoś kocha zabytki i widzi, jak kościół popada w ruinę, to rozumiem, że chce go uratować: zamieszkać w nim, albo przekształcić go, dając mu inną funkcję.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przestroga

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  W Aleksandrowie też jeden ksiądz podźwignął z ruin rewelacyjny kościół i zrobił z niego perełkę architektoniczną. . A teraz arcybiskup Jędraszek ściga go z groźbą ekskomuniki na ustach , bo...rozwiń całość

  W Aleksandrowie też jeden ksiądz podźwignął z ruin rewelacyjny kościół i zrobił z niego perełkę architektoniczną. . A teraz arcybiskup Jędraszek ściga go z groźbą ekskomuniki na ustach , bo pozazdrościł mu tych paru groszy na tacę, które tamten zbierał na jedynej mszy w niedzielęzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @

  WybitnyZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Jeśli już to arcybiskup Jędraszewski. Sprawa jest nieco bardziej złożona, tak samo jak nazwisko metropolity.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo