Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli walczyłeś o wolną Polskę, sprawdź, na jakie uprawnienia możesz liczyć

Jadwiga Jenczelewska
arc.
Wielkie kontrowersje wzbudził werdykt Sądu Okręgowego w Warszawie, który byłemu działaczowi opozycji antykomunistycznej, Zbigniewowi Romaszewskiemu, przyznał 240 tysięcy zł odszkodowania. To zadośćuczynienie za krzywdę, jaką był dla Romaszewskiego wyrok 4,5 roku więzienia wydanego w 1983 roku przez sąd wojskowy za zorganizowanie podziemnego Radia Solidarność. Romaszewski spędził w więzieniu dwa lata.

Nic dziwnego, że Czytelnicy, którzy w różny sposób angażowali się w walkę o demokratyczną Polskę, pytają, czy należą się im jakieś świadczenia lub uprawnienia. Okazuje się, że te pytania są zasadne, bo osobom, które walczyły o suwerenną Polskę, przysługują różne uprawnienie emerytalne.

Na przykład - za działalność równorzędną z kombatancką uznaje się czynny udział w zbrojnym wystąpieniu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. skutkujący - w wyniku działania wojska lub milicji - śmiercią lub uszczerbkiem na zdrowiu. Dotyczy to także udziału w wydarzeniach na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. zakończonego śmiercią, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia na czas powyżej siedmiu dni.

Osoby z uprawnieniami kombatanckimi mają prawo do pobierania dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego, wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą. Dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny przysługuje również wdowom lub wdowcom po kombatantach i innych osobach uprawnionych, którzy są emerytami lub rencistami.

Pozostałe osoby represjonowane w PRL-u też mają uprawnienia emerytalne, choć innego rodzaju. W myśl art. 6 i 7 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, okresy represji są uznawane w przebiegu zatrudnienia za okresy składkowe lub nieskładkowe.

Okresami składkowymi są okresy uwięzienia po 31 XII 1956 r. z powodów politycznych na mocy wyroku sądu lub bez niego, a także internowania w okresie stanu wojennego, ogłoszonego dekretem z dnia 12 XII 1981 r. Za okres składkowy uznawana jest również praca pomiędzy styczniem 1957 a kwietniem 1989 r. na rzecz nielegalnych w PRL organizacji politycznych i związków zawodowych.

Co ZUS może Ci zaliczyć do stażu

Warto wiedzieć, że osobie, która wskutek represji politycznych nie mogła przed 4 czerwca 1989 roku normalnie pracować, ZUS zaliczy ten okres do stażu ubezpieczeniowego - jako okres nieskładkowy - jednak w wymiarze nie większym niż 5 lat.
O szczegóły dotyczące uprawnień do świadczeń można pytać w oddziałach ZUS-u, a także szukać ich na stronach internetowych ZUS-u.


*Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
*Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
*Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeśli walczyłeś o wolną Polskę, sprawdź, na jakie uprawnienia możesz liczyć - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki