MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy kodeks etyki lekarskiej. Zmieniony został w Łodzi na Nadzwyczajnym XVI Krajowym Zjeździe Lekarzy w hotelu Ambasador Centrum

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Kodeks Etyki Lekarskiej został zmieniony podczas zjazdu lekarzy w Łodzi
Kodeks Etyki Lekarskiej został zmieniony podczas zjazdu lekarzy w Łodzi Krzysztof Szymczak
Jest nowy kodeks etyki lekarskiej. Medycy zmienili go w sobotę (18 maja) na zjeździe w Łodzi. Dopisali m.in. teleporady i możliwość reklamy.

Kodeks etyki lekarskiej został zmieniony na zjeździe lekarzy w Łodzi

Po raz pierwszy od 20 lat zmieniony został kodeks etyki lekarskiej. Zmiany przegłosowano w Łodzi w sobotę (18 maja) podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy.

- To historyczna chwila – mówił o zmianie kodeksu Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

Pochodzący z 1991 roku i obowiązujący wszystkich lekarzy w Polsce Kodeks Etyki Lekarskiej ostatni raz był zmieniany w 2003 r. W tym czasie w medycynie wydarzyło się wiele, nastąpiło m. in. przyjęcie Polski do Unii Europejskiej, a także wywołany m.in. pandemią gwałtowny rozwój telemedycyny.

Dlatego Naczelna Izba Lekarska postanowiła uaktualnić Kodeks Etyki Lekarskiej. Po konsultacjach został przygotowany projekt zmian nad którymi głosować będą w sobotę lekarze. Do projektu zmian wpisana została możliwość udzielania teleporady obok wizyty stacjonarnej, ale jednocześnie na lekarza nałożony został obowiązek wybrania takiej formy konsultacji, która dla pacjenta będzie najwłaściwsza. W komentarzach do tego artykułu NIL zaleca, by teleporada była głównie dla pacjentów, których lekarz już widział i żeby przed rozmową medyk... sprawdził, czy ktoś pod pacjenta się nie podszywa.

Nowością, która ma wejść do kodeksu jest też możliwość reklamowania się przez lekarzy. Do tej pory lekarze nie mogli się reklamować. Jednak unijne przepisy nie przewidują takiego zakazu. Teraz reklama lekarzy ma być dozwolona, jeśli zgodna będzie z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Kodeks określił też zasady obecności lekarzy w mediach społecznościowych. Uporządkowano też przepisy pod względem językowym. W sumie w kodeksie wprowadzono 50 poprawek, ich pełna lista będzie udostępniona za kilka dni.

Podczas zjazdu lekarze głosowali też nad aktualizacją regulaminu wyborów do swojego samorządu i umożliwili głosowanie elektroniczne.

Nadzwyczajny Krajowy XVI Zjazd Lekarzy odbył się w dniach 16-18 maja w Łodzi. Zjazd zorganizowała Naczelna Izba Lekarska. Wzięło w nim udział około 400 lekarzy z całej Polski. Medycy debatowali i głosowali w hotelu Ambasador Centrum w Łodzi, dodatkowo na terenie EC1 świętowali 35-lecie samorządu lekarskiego w Polsce.

Gościem zjazdu była minister zdrowia Izabela Leszczyna, która przedstawiła wprowadzane obecnie zmiany, w tym priorytet opieki ambulatoryjnej przed szpitalną, umożliwienie wypisywania recept bezpłatnych 65 plus i 18 minus dla lekarzy praktykujących prywatnie czy usprawnienia systemów cyfrowych z których korzystają lekarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki