Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś przedsiębiorcą? Skorzystaj z ulgi na kasę fiskalną [ULGA NA ZAKUP KASY]

MOKR
Niektórzy przedsiębiorcy mogą za kasę zapłacić mniej
Niektórzy przedsiębiorcy mogą za kasę zapłacić mniej Lucyna Nenow
Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność, w której będzie musiał rejestrować obroty w kasie fiskalnej może skorzystać z tzw. ulgi na zakup kasy. Musi jednak spełnić kilka warunków.

Prawo do odliczenia ma podatnik zgłaszający po raz pierwszy w urzędzie skarbowym kasy fiskalne, które:

  • będzie wykorzystywał do ewidencjonowania obrotu i podatku oraz
  • rozpoczyna ewidencjonowanie przed dokonaniem pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.

- Aby skorzystać z ulgi na zakup kasy, podatnik musi spełnić wszystkie warunki określone w rozporządzeniu ministra finansów z 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących - mówi Teresa Grandys, naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie. - Podatnik powinien posiadać dowód zapłaty za kasę rejestrującą i złożyć w urzędzie skarbowym - przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania - pisemne zgłoszenie o miejscu instalacji kasy.

Niestety, kolejne kasy, nabyte po dacie powstania obowiązku ewidencjonowania, nie uprawniają przedsiębiorcy do skorzystania z ulgi. Odnosi się to także do sytuacji, w której ten rozszerza działalność, instaluje nowe kasy już po dniu powstania obowiązku ewidencjonowania. Podobnie jest w sytuacji wymiany starych modeli urządzenia na nowe.

Kwota odliczenia wydatkowana na zakup kas rejestrujących wynosi 90 proc. ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Prawo do ulgi przysługuje tylko wtedy, gdy kasy są zakupione i serwisowane zgodnie z wymaganymi przepisami. W przypadku, gdy podmiot jest podatnikiem VAT czynnym kwotę podatku VAT, tj. 460 zł, odliczy w deklaracji VAT-7.

Warto też pamiętać, że jeżeli w okresie trzech lat od rozpoczęcia ewidencjonowania dojdzie do pewnych zdarzeń, przedsiębiorca musi zwrócić ulgę. - Najczęstszym przypadkiem jest zaprzestanie użytkowania kasy w związku z likwidacją działalności gospodarczej - wyjaśnia Mariola Dzierwa, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Jaworznie. - Podatnik powinien taką informację zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym przy okoliczności odczytu zawartości kasy - dodaje.

O zwrocie ulgi mogą zadecydować również inne przypadki, jak: niedokonanie w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, zaprzestanie działalności, ogłoszenie upadłości, sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału). Jeżeli dojdzie do kradzieży kasy, wtedy też należy zwrócić ulgę.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesteś przedsiębiorcą? Skorzystaj z ulgi na kasę fiskalną [ULGA NA ZAKUP KASY] - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki