Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeziora powstaną po kopalni Bełchatów. W wyrobisku odkrywki formują linię brzegową jeziora

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Jeziora w miejscu odkrywki. Trwa formowanie brzegów
Jeziora w miejscu odkrywki. Trwa formowanie brzegów PGE GIEK
Rozpoczął się kolejny etap prac związanych z formowaniem linii brzegowej jezior, które mają powstać na terenach na których działa obecnie kopalni Bełchatow

Jeziora powstaną po kopalni Bełchatów

Dwa ogromne jeziora mają powstać kiedyś w miejscu w którym funkcjonuje obecnie Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów. Trwa właśnie kolejny etap prac z przygotowaniem terenu pod jeziora, a dokładnie formowania linii brzegowej przyszłych jezior. Dzięki nowo wybudowanym taśmociągom będzie można ukształtować zbocza stałe oraz dna przyszłego zbiornika wodnego.

W Polu Bełchatów – jednym z dwóch pól wydobywczych kopalni Bełchatów, już od kilku lat prowadzone są prace mające na celu przygotowanie terenu kopalni do jego docelowej rekultywacji w kierunku wodnym - mówi Sławomir Podkówka, wiceprezes zarządu ds. finansowych reprezentujący zarząd spółki PGE GIEK.

W Kompleksie Bełchatów tereny pogórnicze kształtowane są z myślą o stworzeniu tu w przyszłości dwóch, najgłębszych w Polsce jezior, które na końcowym etapie rekultywacji połączone zostaną w jeden duży zbiornik. Lustro wody bełchatowskiego jeziora będzie miało powierzchnię ok. 4000 hektarów, a jego maksymalna głębokość wyniesie ok. 170 m. czyli o ok. 70 metrów więcej niż głębokość jeziora Hańcza.

By łatwiej było przygotować teren pod przyszłe jeziora, uruchomiono nowy układ przenośników taśmowych. Dzięki temu krótszy będzie czas transportu mas nadkładu z Pola Szczerców do Pola Bełchatów, umożliwi to też zwałowarce właściwe ukształtowanie zachodniego zbocza wyrobiska górniczego Pola Bełchatów oraz dna przyszłego zbiornika wodnego.

Wschodnia część linii brzegowej jezior

Wcześniej zakończyło się formowanie drugiego, trzeciego o czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów, dzięki wykonanym pracom uformowano wschodnią część linii brzegowej przyszłych jezior.

Prowadzone obecnie prace na zwałowisku wewnętrznym Pola Bełchatów polegają na przemieszczaniu ogromnych ilości mas nadkładowych w celu nadania pożądanego kształtu dna i skarp docelowych zbiorników wodnych - tłumaczy Krzysztof Rośniak, dyrektor Kopalni Bełchatów. - Wypełnianie wyrobisk wodą realizowane będzie w sposób w pełni kontrolowany, a stateczność skarp będzie na bieżąco monitorowana. Zwierciadło wody w górotworze będzie podnoszone do odpowiedniego poziomu do czasu przygotowania drugiego wyrobiska - Pola Szczerców do napełniania wodą.

Na jeziora przyjdzie jednak jeszcze trochę poczekać. Zbiorniki będą napełniane woda po 2050 roku, kiedy w Polu Szczerców zakończą się prace górnicze, przygotowujące wyrobisko do napełniania wodą. Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa około 20 lat.

Jeziora po kopalniach są już w Polsce

Nie będzie to pierwsze jezioro w Polsce, które powstanie na terenach pogórniczych. Od 13 lat funkcjonuje Jezioro tarnobrzeskie, które powstało na terenie byłej kopalni odkrywkowej siarki w Tarnobrzegu.

Również w zagłębiu konińskim można korzystać z jezior powstałych po wypełnieniu wodą byłych odkrywek węgla brunatnego: Morzysław, Gosławice, Pątnów, Kazimierz, Lubstów, Jóźwin II B, Drzewce i Tomisławice, o łącznej powierzchni przekraczającej 2650 ha - informuje Sandra Apanasionek z biura prasowego PGE GIEK, koncernu do którego należy kopalnia Bełchatów.

Takie jezioro znajduje się też w Niemczech, w okolicy Görlitz, tuż przy polskiej granicy. Jeziora Berzdorfer See powstało po zalaniu jednej z niemieckich kopalni węgla brunatnego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki