MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 65-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych w poniedziałek w pałacu Poznańskiego świętowała 65-lecie istnienia. Z tej okazji instytucja, na ręce prezes WFO Katarzyny Madaj-Kozłowskiej, dostała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Obchodom towarzyszyły pokazy filmów, spotkanie "Ludzi Oświatówki" i bal.

Jubileuszowa gala, zorganizowana z okazji 65-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, zgromadziła wielu z obecnych i dawnych pracowników i współpracowników instytucji. Była okazja do wspomnień, radości i narzekań, ale i snucia planów.

- To spotkania było też punktem wyjścia do planowanego filmu dokumentalnego o roboczym tytule "Ludzie Oświatówki", w którym znajdą się wspomnienia tych wspaniałych ludzi, którzy przy ulicy Kilińskiego 210 spędzili znaczną część swojego życia zawodowego, a czasem i nie tylko zawodowego… - zapewniała prezes zarządu WFO, Katarzyna Madaj-Kozłowska. W filmie pojawią się wypowiedzi artystów, a także znaczące fragmenty tekstów filmowych z bogatego dorobku archiwum Wytwórni. Autorem filmu jest Jacek Schmidt.

Podczas spotkania w Pałacu Poznańskiego nie zabrakło życzeń i gratulacji, ale i żartów. Prowadzący galę niezawodny Artur Andrus napisał nawet na tę okoliczność wiersz:

"Pośrodku Łodzi tygrys dwugłowy,
prawdziwie dostojny to zwierz.
Ta pierwsza głowa to Wytwórnia Filmów Oświatowych, ta druga głowa też".

WFO została również odznaczona przez minister kultury Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Oficjalnie Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi została utworzona 29 grudnia 1949 roku. Do dziś WFO wyprodukowała około pięciu tysięcy filmów. Były lata, w których powstawało blisko 200 filmów rocznie. Wśród twórców związanych z "Oświatówką" wymienić można takie sławy polskiego filmu jak: Wojciech Jerzy Has, Janusz Nasfeter, Krzysztof Zanussi, Andrzej Barański, Grzegorz Królikiewicz, Piotr Szulkin, Wojciech Wiszniewski, Bogdan Dziworski, Piotr Andrejew, Jacek Bławut, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski, Maciej Drygas, Krzysztof Ptak, Zbigniew Rybczyński, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki.

Według opinii wielu krytyków to właśnie w "Oświatówce" narodziła się polska szkoła filmu o sztuce, a w latach 70. w Wytwórni pojawili się twórcy awangardowi, spośród których warto wspomnieć m.in. Józefa Robakowskiego, Ryszarda Waśko, Małgorzatę Potocką.

W ramach obchodów 65-lecia WFO prezentuje do końca stycznia w kinie Polonia filmy ze swojego archiwum.

- Naszym celem, jest promowanie utalentowanych filmowców i prezentacja szerszej publiczności ich, wykraczających poza główny nurt, produkcji - mówi Wojciech Bernacki, koordynator jubileuszowego projektu WFO w kinie Polonia. - Festiwalowe jury miało w czym wybierać; do konkursu napłynęło kilkadziesiąt obrazów z całego kraju, dlatego pokaz pofestiwalowy zapowiada się niezwykle interesująco.

Festiwal Filmowy "Nakręceni" organizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie odbył się już po raz ósmy. Do konkursu zgłoszono 53 filmy - animowane, eksperymentalne, dokumentalne i fabularne - zrealizowane przez amatorów, twórców niezależnych i studentów szkół filmowych. Grand Prix przyznano niezależnym twórcom z Krakowa: Kamili Grzybowskiej-Sosnowskiej i Mirosławowi Sosnowskiemu za krótkometrażowy film animowany "Venitas", w którym autorzy stworzyli własną interpretację biblijnej maksymy - "Marność nad marnościami, wszystko marność".

9 stycznia, w Polonii odbędzie się przegląd twórczości Mikołaja Haremskiego.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki