Jubileusz prof. Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej

  Jubileusz prof. Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej

  Maciej Kałach, Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Profesor Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska
  1/2
  przejdź do galerii

  Profesor Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska ©Jakub Pokora

  Uniwersytet Łódzki uhonorował jedną z najbardziej zasłużonych postaci dla Wydziału Prawa i Administracji. W piątek jego naukowcy i studenci świętowali jubileusz 85-lecia prof. Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej, która z UŁ jest związana od 1949 roku.
  Życzeniem honorowanej było, aby spotkanie przebiegało w formie seminarium prawniczego, dlatego paneliści dyskutowali w sali rady wydziału na temat "Stanowienie prawa a odpowiedzialność cywilna". Referaty przygotowali: prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, a obecnie sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu, prof. Ewa Łętowska, pierwszy polski rzecznik praw obywatelskich i prof.
  Andrzej Mączyński, były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego. Referatów wysłuchali nie tylko nestorzy łódzkiej palestry, ale i studenci, którzy zajmowali każde wolne miejsce na schodach pomieszczenia i pod ścianami.

  Między referatami nie zabrakło okolicznościowych przemówień o zasługach jubilatki. Prof. Agnieszka Liszewska, dziekan WPiA, przypominała, że po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim prof. Lewaszkiewicz- -Petrykowska całe życie zawodowe związała z UŁ, gdzie zaczynała jako asystentka w katedrze prawa cywilnego pod kierunkiem prof. Adama Szpunara, a następnie dwukrotnie osiągnęła godność dziekana Wydziału Prawa i Administracji.

  - Szczególny szacunek zdobyła w kadencji, która przypadła na czas stanu wojennego - mówiła o jubilatce prof. Liszewska. I przypomniała, że prof. Lewaszkiewicz-Petrykowska robiła wszystko, aby uchronić zaangażowanych w wielki łódzki strajk studentów z grudnia 1981 roku. Wcześniej, po strajku z lutego tego samego roku, środowisko akademickie wywalczyło bardziej demokratyczne zasady wybierania swoich władz - czego konsekwencją był m.in. wybór prof. Lewaszkiewicz-Petrykowskiej na dziekana WPiA. Gdy studenci z jej wydziału, zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego, zaczęli w proteście okupację budynku, prawniczka obmyśliła sprytny plan.

  - Pomyślałam sobie, że jeśli strajkujących odwiedzi biskup Rozwadowski, zomowcy ich nie zaatakują - wspominała w styczniu prof. Lewaszkiewicz-Petrykowska w poświęconym jej artykule z cyklu "Poczet Łódzkich Profesorów", który publikujemy w tygodniku "Kocham Łódź". - Z rektorem Wróblewskim pojechaliśmy w tej sprawie do kurii, ale biskup Rozwadowski musiał wyjechać do Warszawy. Przyjął nas biskup Bejze. Podczas rozmowy w kurii byłam zdenerwowana, łzy mi ciekły. W końcu nie wytrzymałam i powiedziałam niezbyt grzecznie: "Wy tu gadacie, a oni pozabijają te dzieciaki". Biskup Bejze wstał i powiedział: "To ja jadę". I przyjechał do strajkujących. Do pacyfikacji w końcu doszło, ale postawa dziekan uchroniła studentów i podwładnych przed większymi represjami.

  Największą zawodową pasją jubilatki jest problem winy w prawie cywilnym. Stopień doktora zdobyła, analizując winę jako przesłankę odpowiedzialności z tytułu czynów niedozwolonych, w kolejnych pracach pisała m.in. o przesłankach, prowadzących do ustalenia sprawcy szkody, problemie niedołożenia należytej staranności i sprawach, w których sprawców szkody jest wielu.

  Wyrazem zaufania, jakim cieszy się uczona, jest otrzymanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu im. Roberta Schumana w Strasburgu, wielu odznaczeń i praca z wyboru Sejmu w Trybunale Konstytucyjnym w kadencji 1997 - 2006. Obecnie jest jego sędzią w stanie spoczynku. Prof. Lewaszkiewicz-Petrykowska, mimo emerytury, uczestniczy w pracach Uniwersytetu Łódzkiego.

  ***
  Biruta Lewaszkiewicz-Petrykowska, ur. 26 sierpnia 1927 w Krakowie

  Na Uniwersytecie Łódzkim od 1949 r., w 1959 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych, w 1967 r. habilitowała się. W 1975 r. została prof. nadzwyczajnym, w 1987 r. otrzymała tytuł naukowy prof. zwyczajnego. Wykłada w Faculté Internationale de Droit Comparé w Strasburgu, jest członkiem naukowych towarzystw prawniczych. W pracy naukowej zajmuje się prawem cywilnym i komparatystyką prawniczą. W listopadzie 1997 r. Sejm wybrał ją do składu Trybunału Konstytucyjnego. Doktor hc Uniwersytetu im. Roberta Schumana w Strasburgu. Odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski


  Damy ci więcej - zarejestruj się!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystkiego dobrego

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 64 / 34

  Szacunek i podziw dla lekkości i wdzięku przekazywania przeogromnej wiedzy nigdy nie ustanie.
  Czasem tęsknię do wykładów, zawsze myślę ciepło.
  A ta wielka pała w indeksie była dobrym początkiem...rozwiń całość

  Szacunek i podziw dla lekkości i wdzięku przekazywania przeogromnej wiedzy nigdy nie ustanie.
  Czasem tęsknię do wykładów, zawsze myślę ciepło.
  A ta wielka pała w indeksie była dobrym początkiem mego szacunku dla prawa cywilnego, więc za pałę teraz dziękuję.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Wszystkiego najlepszego Pani Profesor

  Zbigniew Kubiński

  Zgłoś naruszenie treści / 74 / 65

  Sto lat plus sto lat, zdrowia życzę i dziękuję.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo