Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz zasłużonego klubu. MKP Boruta Zgierz ma 85 lat. Będzie nowy sztandar

Dariusz Kuczmera
Prezes MKP Boruta Zgierz Dariusz Pawlikowski
Prezes MKP Boruta Zgierz Dariusz Pawlikowski Krzysztof Szymczak
W czwartek o godz. 18.30 w hali MOSiR przy ul. Wschodniej w Zgierzu odbędzie się jubileuszowa uroczystość 85-lecia zasłużonego klubu Boruta Zgierz.

Jak informuje Marcin Ficner, otwarcia spotkania dokona prezes MKP Boruta Zgierz Dariusz Pawlikowski. Następne punkty uroczystości: wniesienie Sztandaru, wbicie okazjonalnych tabliczek przez fundatorów sztandaru (są nimi: Stowarzyszenie Byłych Działaczy, Zawodników i Sympatyków KS Boruta, Rpobert Chrzanowski, Piotr Grzelak, Zbigniew Jóźwiak, Dariusz Pawlikowski). Poświęcenia sztandaru dokona kapelan sportu łódzkiego ks. Paweł Miziołek.

Następnie przewidziane są krótkie przemówienia. Głos zabiorą: prezes ŁZPN Adam Kaźmierczak (dokona też wręczenia odznaczeń), prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski, starosta zgierski Bogdan Jarota, Krzysztof Kwiatkowski Prezes NIK, Wiesław Jaskólski ze Stowarzyszenia Byłych Działaczy, Zawodników i Sympatyków KS Boruta.
Goście otrzymają później okazjonalne znaczki, będą też świąteczne paczki.

Prezes Dariusz Pawlikowski przygotował materiał poświęcony historii klubu. Czytamy m.in: „8 grudnia 1933 roku z inicjatywy Władysława Matuge, późniejszego wieloletniego działacza klubu, odbyło się zebranie założycielskie Fabrycznego Klubu Sportowego przy Zakładach Chemicznych „Boruta” w Zgierzu.

Pierwsze walne zgromadzenie uchwaliło Statut, oraz powołało zarząd klubu. Pierwszym prezesem klubu mianowano Stefana Czerskiego, który funkcję tę pełnił nieprzerwanie i to z dużym powodzeniem do września 1939 roku, a więc do wybuchu II wojny światowej. Statut klubu został zatwierdzony Decyzją Wojewody Łódzkiego w dniu 22 lipca 1934 roku. Za barwy klubu przyjęto kolor biały i czarny. Godłem została sowa na biało-czarno-niebieskim tle. Zgodnie z postanowieniami Statutu w KS „Boruta” powstały następujące sekcje: kolarska, gimnastyczna, lekkoatletyczna, pływacka, strzelecko-łucznicza i piłki nożnej (...).

W pierwszym okresie działalności klubu do szczególnie zaangażowanych działaczy, obok już wymienionych zaliczyć należy: Stanisława Miniszewskiego, Stanisława Pizonia, Leona Smolarskiego, Kazimierza Twardowskiego, Stanisława Wojdę i Czesława Wyrzykowskiego.

W 1945 roku do już istniejących sekcji sportowych dołączyła sekcja hokeja na lodzie, dwa lata później również sekcja zapaśnicza. Mówiąc o historii klubu, nie można pomijać historii Zakładów Przemysłu Barwników „Boruta”, które finansowały klub.
Bez ryzyka popełnienia błędu można stwierdzić, że idea powołania do życia Klubu Sportowego „Boruta” przyniosła wiele osiągnięć w wychowaniu sportowym tak wyczynowym, jak i masowym. „Boruta” to jeden z najbardziej zasłużonych i w pełni godnych uznania klubów województwa łódzkiego.

Po 1989 roku, kiedy nastąpiły zmiany ustrojowe w kraju, nad „Borutą” zaczęły zbierać się „czarne chmury”. Dopiero na początku lat 2000 poczyniono starania o oddłużenie klubu (...).
Największy swój piłkarski sukces Boruta odnotował w sezonie 1991/1992. Grając wówczas w drugiej lidze, pod wodzą Witolda Królewiaka, na koniec rozgrywek zajął 4 miejsce i zabrakło tylko jednego punktu, żeby awansować do I ligi (wtedy najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce).
Do najbardziej znanych piłkarzy Boruty zaliczyć trzeba przede wszystkim wychowanka Tomasza Kłosa, który należy do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Oprócz niego w klubie grali znani z boisk ekstraklasy w ŁKS Jacek Płuciennik (4 występy w reprezentacji) i Grzegorz Krysiak. Ponadto w Borucie grali również: Mieczysław Kasperkiewicz (zdobywca Pucharu Polski z łódzkim Widzewem w 1985 roku), aktor Maciej Kozłowski, a także tacy zawodnicy jak: Jarosław Cecherz, Sławomir Chałaśkiewicz, Jarosław Dziedzic, Dariusz Malagowski, Dariusz Matusiak, Michał Osiński, czy Jacek Traczyk.

Obecnie trenerem Boruty jest Radosław Koźlik (były zawodnik m.in. Śląska Wrocław, czy Zawiszy Bydgoszcz),który prowadzi bardzo młody, oparty na juniorach zespół (średnia wieku piłkarzy to 20 lat) z potencjałem i ambicjami, żeby choć dorównać sukcesom swoich poprzedników”.
Życzymy Jubilatowi minimum 185 lat działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki