Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa kwesta na Starym Cmentarzu, czyli "Piękno odzyskane"

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Jubileuszowa 25. kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków odbędzie się tradycyjnie na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Do tej pory w trakcie kwest zebrano 1,5 mln zł, dzięki czemu można było odnowić 176 mogił mających wartości artystyczne lub historyczne.

- Zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej kweście, która odbędzie się pod hasłem „Piękno odzyskane”. Niebawem z okazji jubileuszu pod tym tytułem ukaże się album, w którym przedstawimy 25 odnowionych pomników nagrobnych – mówi Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

Rekordowa kwesta miała miejsce rok temu, kiedy zebrano 114 tys. zł. Dzięki temu przystąpiono do renowacji 14 obiektów na zabytkowej nekropolii. Wszystkie prace mają być zakończone do końca października.

W części katolickiej dawny blask odzyskały lub odzyskują pomniki nagrobne m.in. Zofii Banachowskiej, Józefa Bortnowskiego, Jana Czeraszkiewicza, księdza Franciszka Pruskiego, Józefa Wolczyńskiego, Stanisława Wolskiego, Mieczysława Machnika, rodziny Rybickich oraz harcerek, które utonęły podczas pamiętnej tragedii w lipcu 1948 roku na jeziorze Gardno na Pomorzu. W części ewangelickiej odnowiono trzy pomniki: rodziny Anstadtów, rodziny Nippe i rodziny Juliusza Fritschego.

W tym roku kwesta zacznie się w sobotę 26 października. Tego dnia w godz. 10 – 15 pieniądze do puszek będą zbierać uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W piątek 1 listopada we Wszystkich Świętych od godz. 9 do 19 będą kwestować przedstawiciele władz miasta i województwa, polityków, samorządowców, dziennikarzy oraz reprezentanci środowisk nauki i kultury. Następnego dnia, czyli w Zaduszki oraz w niedzielę 3 listopada w tych samych godzinach 10 – 18 odbędzie się kwesta pod patronatem miłośników historii Łodzi i jej zabytków.

Pierwszym odnowionym dzięki kwestom grobem na Starym Cmentarzu była mogiła Leopolda Zonera, drukarza, księgarza i komendanta straży pozarnej, która znajduje się tuż przy wejściu na część katolicką nekropolii.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki