Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowa wystawa Łodzi Kaliskiej w Ośrodku Propagandy Sztuki

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
W Ośrodku Propagandy Sztuki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, mieszczącym się w Parku im. H. Sienkiewicza, otwarto jubileuszową wystawę grupy Łódź Kaliska, zatytułowaną „Parada wieszczów”. To defilada sztuki serdecznie ironicznej, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Ekspozycja powstała z okazji czterdziestolecia Łodzi Kaliskiej, obchodzonego - jak przypomina w towarzyszącym „Paradzie wieszczów” wydawnictwie Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi - od roku 2017. Zgodnie z przywołanym artykułem Ady Florentyny Pawlak: „Sztuką jest żyć długo, pięknie i szczęśliwie. Dlatego jubileusz 40-lecia Łodzi Kaliskiej rozpoczyna się znacznie wcześniej i skończy znacznie później”.

Na „Paradzie wieszczów” zebrane zostały najnowsze prace Łodzi Kaliskiej z cykli „Stefan i Majonez”, „Niezbędność ułańska we współczesnej Polsce, czyli szarża stojąca”, „Heroizm niewieści - Janina Kochanowska”, „Balladyna selfie”, „Mickiewicz, czyli Polonia zastygła w muzeum”. Prace rozmaitych gabarytów, podejmujące temat historii Polski, która - jak zauważają sami twórcy - tutaj „jest ważna albo i nie”, niezmiennej siły oddziaływania. Nie brakuje stałych motywów (tak, tak - są piersi, tak, tak - głównie kobiece i to słusznego formatu, za to... zaskakująco w wąsate toalety przybrane), igrania ze sztuką, jej stylami i tym, co wydaje nam się, że dobrze znamy. Tu Balladyna okazuje się królową selfie, szarża może się odbywać w pędzie zatrzymanym i uruchamianym w zależności od ustawienia obserwatora oraz aparatu fotograficznego, a symbol luksusu, jakim jest majonez, może się spotkać ze Stefanem Żeromskim, choćby dlatego, że obaj kieleccy. Ba, krew się tu nawet leje obficie (co warto zauważyć, za pań przyczyną) i co zadziwiające, zamiast widza przerażać lub, co gorsza, go gorszyć - zdecydowanie, broczona w takich a nie innych okolicznościach, rozśmiesza.

Członkowie Łodzi Kaliskiej zapewniają, że nawet jeżeli ich sztuka jest krytyczna, to czyni to w sposób serdeczny. Tu rzeczywiście, dopuszcza się, że człowiek ma prawo być niedoskonałym i zachować dumę z tegoż powodu oraz radość i smakowanie życia. To potrzeba, w której sztuka pomóc tylko może, o czym świadczy chociażby tłum gości, który pojawił się na wernisażu w Ośrodku Propagandy Sztuki.

Wystawa towarzyszy programowi tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwalu „Super Natural”. Podkreśla, że grupa artystyczna Łódź Kaliska działa nieprzerwanie od 1979 roku w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik oraz Andrzej Wielogórski (Makary). W 2007 roku z grupą rozstał się Andrzej Kwietniewski. Zofia Łuczko współpracuje z grupą od 1983 roku, a Sławomir Bit pełni obowiązki członka grupy artystycznej Łódź Kaliska.

Właściwe (a właściwie, które to właściwe?) obchody 40-lecia Łodzi Kaliskiej odbędą się po wakacjach. Na 27 września zaplanowane jest jubileuszowe sympozjum „Błogosławione skutki wykluczenia”, które odbędzie się na trzech piętrach kultowego pubu Łódź Kaliska przy ul. Piotrkowskiej, który od początku (czyli od 1996 roku) pełni także rolę nieformalnego Muzeum Łodzi Kaliskiej. Organizatorzy zapowiadają referaty i inne formy wypowiedzi (pod warunkiem nieprzekroczenia 20 minut trwania) oraz instalacje multimedialne. Wydarzenie ma być rejestrowane i uwiecznione w wydawnictwie posympozjalnym.

„Parada wieszczów” jednak jest zarazem przypomnieniem, że członkowie Łodzi Kaliskiej- niezależnie od tego, czym dziś głównie się zajmują - to naprawdę artyści. W dobie, kiedy sztukę nie zawsze artyści chcą tworzyć, owo „naprawdę” ma swoje znaczenie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki