Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już 200 dzieci urodziło się z łódzkiego programu in vitro. Nadal można się zgłaszać, program trwa do końca roku

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Z miejskiego programu in vitro w Łodzi urodziło się 200 dzieci
Z miejskiego programu in vitro w Łodzi urodziło się 200 dzieci Pixabay
W maju Hania będzie obchodziła trzecie urodziny. Jest pierwszym dzieckiem, które urodziło się z miejskiego programu in vitro w Łodzi. W sumie takich dzieci jest już 200. Właśnie trwa nabór kolejnych par, które chcą zostać rodzicami.

Miejski program in vitro jest realizowany od lipca 2016 roku. Mogą z niego skorzystać małżeństwa, związki partnerskie, w których są kobiety w wieku od 20 do 40 lat. Miasto finansuje do trzech prób dla jednej pary.

- Gdy w 2015 roku minister Konstanty Radziwiłł oznajmiał, że nie będzie krajowego programu in vitro, poczuliśmy z prezydent Łodzi, że coś musimy zrobić - wspominał podczas piątkowej konferencji Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za służbę zdrowia. - Trzy lata od uruchomienia programu, że była to bardzo dobra decyzja. To najlepiej wydane pieniądze przez samorząd. Można za nie remontować drogi, budować chodniki, ale to dofinansowanie daje szczęście mieszkańcom.

Do tej pory Łódź wydała 3,4 mln zł w ramach programu oraz zakupu wyprawek dla noworodków.

- Do programu wpłynęły 853 wnioski, efektem jest 300 ciąż, w tym 16 mnogich - wylicza Małgorzata Moskwa-Wodnicka, również wiceprezydent Łodzi. - Najbardziej cieszą narodziny upragnionych dzieci, a tych urodziło się już 200. Zakres naszego programu jest bardzo duży.

Ta edycja programu trwa do końca roku. Jak informuje Małgorzata Moskwa-Wodnicka w budżecie przewidziano na ten cel milion złotych. Wsparcie może uzyskać 200 par.

Zabiegi wykonują dwie kliniki: Gameta oraz Salve Medica. W tym roku każda przeprowadzi ich sto.

- Większość dzieci urodziła się w Gamecie - podkreśla z uśmiechem Dagmara Radwan z Gamety.

Sławomir Sobkiewicz, współwłaściciel Salve Medica zaznacza, że łódzki program in vitro jest jednym z najlepiej prowadzonych w Polsce.

- Mam nadzieję, że jego nowa edycja zwiększy dostępność in vitro dla par, które chcą zostać rodzicami - mówi Sławomir Sobkiewicz.

2 czerwca - w światowym dniu in vitro - zostaną przedstawione założenia programu na kolejne lata.

Pierwszym dzieckiem z miejskiego In vitro jest Hania, natomiast ostatnim urodzonym dziewczynka, która przyszła na świat pod koniec stycznia. Setne. dziecko z łódzkiego programu in vitro urodziło się we wrześniu 2018 roku. Rodzi się mniej więcej tyle samo chłopców i dziewczynek.

Jak się dostać do programu?

  1. Należy zgłosić się do wybranej klinki po kwalifikację do programu. Odbędzie się ona zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i warunkami ustawy o leczeniu niepłodności
  2. W klinice trzeba złożyć informację o wcześniejszym leczeniu niepłodności lub wyniki badań ze wskazaniem do zabiegu. Trzeba dołączyć dokumentację medyczną.
  3. W magistracie trzeba natomiast złożyć wniosek kierujący do programu. Wystawia go klinika.
  4. Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do jednego zabiegu, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów danej procedury. Maksymalnie para może przystąpić do programu trzy razy.
  5. Do programu może przystąpić para, która w dniu kwalifikacji do niego mieszkała w Łodzi. Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta ma od 20 do 40 lat (warunkowo do 42 roku życia).
  6. Szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym w celu zachowania płodności.
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki