Już co dziesiąty nauczyciel w Łodzi na zwolnieniu lekarskim

  • Dziennik Łódzki

Maciej Kałach

Około 800 nauczycieli z łódzkich szkół i przedszkoli przebywało w środę (9 stycznia) na zwolnieniu lekarskim. Można zatem szacować, że akcja mająca na celu wywalczenie 1000-złotowych podwyżek ogarnęła 10 proc. pracujących w zawodzie w stolicy województwa. W czwartek w Warszawie ma zapaść decyzja co do formy i daty oficjalnego strajku.
SP nr 205. Tu, według urzędników, na 81 nauczycieli choruje 60
 Grzegorz Gałasiński

Komunikat o ok. 800 pedagogach biorących udział w tzw. akcji „dbam o zdrowie” podał w środę łódzki oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. ZNP obecnej formy protestu nie koordynuje, ale zbiera dane z placówek.

– „W 23 szkołach i przedszkolach absencja chorobowa nauczycieli jest na poziomie co najmniej 50 proc. O chęci przystąpienia do protestu informują nas przedstawiciele kolejnych szkół i placówek” – brzmi komunikat łódzkiego ZNP.

Wiadomo, że do akcji właśnie przystąpił np. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 przy ul. Przędzalnianej 70 (39 nieobecnych na 49 nauczycieli tworzącej go podstawówki nr 29 i przedszkola nr 10). Żadnego nauczyciela nie ma w przedszkolach nr 63, 100, 142 i 175. Tam opiekę dzieciom zapewniają tylko dyrektorzy i ich zastępcy.

W środę Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi (SLD), ogłosił, że napisał list do Anny Zalewskiej. Podkreślił w nim prawo nauczycieli do godnych zarobków.

W czwartek zarząd ZNP ma w Warszawie podjąć decyzję o formie i czasie właściwego strajku, choć jego data może jeszcze nie zostać ujawniona.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

22.01.2019, 18:20

A dlaczego do 16;15 a nie do 16? Więcej niż 8 godzin mają pracować ?

21.01.2019, 22:00

Analiza pracy nauczyciela dokonana przez "Wiktora" godna filozofii Ferdka Kiepskiego. Być może - ten Pan ma jakiś żal do nauczycieli, może brak odpowiedniej diagnozy w Poradni Psychologicznej - bo ortografia, styl, umiejętności wypowiadania się - na poziomie żenującym. Bardzo proszę i "Pana" i innych "odkrywców" wypowiadających się o pracy nauczycieli o chwilkę ciszy - może coś zaiskrzy.

14.01.2019, 12:10

30 lat stażu,zarabiam ze wszystkim niecałe 2400 plus 200-300 za nadgodziny i raz w roku trzynastka. Zawrót głowy,prawda Wiktorze???

12.01.2019, 23:07

Dziwne ze za rządów złodziei nikt nie strajkował czyli za PO teraz jak panstwo zaczyna miec gotówke to wszyscy ją chcą. !!!!!
Poprostu juz nie moą robić przekrętów

12.01.2019, 21:26

O korepetycjach Pani zapomniała napisać. Ja w liceum chodziłam na korepetycje z chemii i an8 razu paragonu nie dostalam

12.01.2019, 21:23

Pani porównuje swoje warunki pracy z warunkami pracy nauczyciela. Wynika z tego, że nauczyciel nie ma źle a co roku strajkuje. Proszę czytać ze zrozumieniem

12.01.2019, 21:15

Zarobki adekwatne do wykonanej pracy a nie do wykształcenia. Z pozostałą reszta się zgadzam.

12.01.2019, 21:01

Dlaczego tak się czepiacie kasjerow? Gorsza od Was jestem? Ja nie siedzę za biurkiem, nie pracuje od poniedziałku do piątku do max 17.00 tylko na 3 zmiany i do soboty włącznie. Tak, zarabiam więcej niż Wy, ale tez mam studia skończone, zarywam noce i dźwigam ciężkie produkty codziennie!!!

12.01.2019, 15:56

A miala się tak lodz rozwijac, skoro ja urzedas jestem niepotrzebny to się zwijam na kase do Lidla, a zezwolenia na działalność same się wam wydadza. Mam kolege co pracuje w urzędzie wojewódzkim i zarabia niecałe 2 tysiące i wydaje zezwolenia na budowę m. In. Autostrad to kpina, za taką odpowuedzalnisc. Właśnie go namowilem by szedl na zwolnienie i szukal sobie innej pracy. Jak to się wszystko zawali to nazz wsoanualy rzad sam poda się do dymisji. Dlatego budzetowki w całym kraju powinny się połączyć w strajku. Bo nigdzie w Europie tak nie ma, że nauczyciel czy urzednik zarabiaja mniej od kasjera w dyskoncie. Rzad nas nadal powoduje że nie ma się szacunku do oewnych grup zawodowych.

12.01.2019, 10:58

Do podstawowej pensji co miesiąc są dodatki np. za wysługe lat, motywacyjne, , wychowawstwo oraz trzynastki co roku w okolicach marca. Proszę tę trzynastą pensję
dodać do zarobków miesięcznych każdego miesiąca .
Proszę podawać prawdziwe dane.
W innych zawodach po studiach też nie ma kokosów.
Dostaliście podwyżki i dostaniecie jeszcze ale nie 1000 zł. .Za Po nie było wcale podwyżek i wszyscy siedzieli cicho bo im starczało.
Lewe zwolnienia to upadek moralny zawodu nauczyciela.!!!!!

12.01.2019, 01:05

Dlaczego nigdzie nie piszą o dodatkach premiach trzynastkach itp a nie o czystej pensji
Żaden nauczyciel nie ma czystej pensji .
Najlepiej zarabiać 3000zł netto + 20% premi + dodatlki itp a program szkolny niech zrobią rodzice za nauczycieli

12.01.2019, 01:01

Karzdy nauczyciel ma w szkole komputer szkolny.
Drukarki z rady rodziców
przybory dydaktyczne zawsze kupują rodzice
A kasa dla szkoły idzie pewnie na premie nauczycieli
Dlaczego nigdzie nie piszą o dodatkach premiach trzynastkach itp a nie o czystej pensji
Najlepiej zarabiać 3000zł netto + 20% premi + dodatlki itp a program szkolny niech zrobią rodzice za nauczycieli

11.01.2019, 22:52

chorowitych zwolnić i zatrudnić młodych ludzi

11.01.2019, 22:38

Drukarkę musi mieć swoją, telefon prywatny i z niego dzwoni do rodziców, komputer także swój, papier kolorowy swój, laminarne swoją...bo materiały dydaktyczne zwłaszcza dla młodszych klas powinny być ciekawe...czyli jeszcze nauczyciel część swojej pensji wydaje na pracę...oki...czasem komputer w szkole będzie wolny bez długiej kolejki koleżanek i drukarka też...a w okienku zajęta...albo czekają na naprawę

11.01.2019, 22:38

Drukarkę musi mieć swoją, telefon prywatny i z niego dzwoni do rodziców, komputer także swój, papier kolorowy swój, laminarne swoją...bo materiały dydaktyczne zwłaszcza dla młodszych klas powinny być ciekawe...czyli jeszcze nauczyciel część swojej pensji wydaje na pracę...oki...czasem komputer w szkole będzie wolny bez długiej kolejki koleżanek i drukarka też...a w okienku zajęta...albo czekają na naprawę

11.01.2019, 21:01

Skoro to nygusy to należy wprowadzić państwową naukę do klasy 4 (podstawa pisania czytania ,liczenia) a jak społeczeństwo chce mieć wykształcone dzieci resztę odpłatnie jak w prywatnych szkołach 2000 czesne miesięcznie , może dotrze do "mądrego spoleczeństwa" rola edukacji

11.01.2019, 20:54

popieram!!! To skandal żeby nauczyciel miał głodowe pensje!!!! 10000zł, za ten trudny kawałek chleba!!!!

11.01.2019, 19:57

Generalnie zawsze w sporze nauczyciele-rząd stoję po stronie nauczycieli, gdyż ta grupa zawodowa jest bardzo niedofinansowana. wstyd, żeby nauczyciel na start, człowiek po studiach zarabiał mniej niż m.in. pracownik dyskontu. Obiektywnie patrząc tym razem rząd sam sobie jest winien, gdyż za pomocą swoich mediów sieje propagandę sukcesu i gada, jak to na wszystko są teraz pieniądze. Jak widać - nie na wszystko...

11.01.2019, 15:32

było programistą zostać...

11.01.2019, 15:30

hmmm jak kolejne grupy zawodowe masowo idą na L4 to ok, mówią element nacisku ale jak zwykły Kowalski idzie bo nie może urlopu w normalnym terminie dostać (albo wcale) to zaraz, że złodziej.... hipokryzja!

11.01.2019, 15:28

żeby to miało sens to każdy rodzic, którego dziecko przymusowo zostało w domu też powinien na K 4 iść... jakby się hekatomba pracowników zaczęła to szybko rząd kasę by znalazł...

11.01.2019, 08:39

Te nieudaczniki uczące w naszych szkołach to banda pijakow.. Przychodzi taki nauczyciel nieswiezy po ostrojej popijawie.. Wdziera się na dzieci.. Ryj czerwony.. Z mordy smród papierosa.. Inne lampucery też tylko ciągle papierosem i mnóstwo prac domowych

11.01.2019, 08:39

Te nieudaczniki uczące w naszych szkołach to banda pijakow.. Przychodzi taki nauczyciel nieswiezy po ostrojej popijawie.. Wdziera się na dzieci.. Ryj czerwony.. Z mordy smród papierosa.. Inne lampucery też tylko ciągle papierosem i mnóstwo prac domowych

10.01.2019, 20:07

W Zusie tez siedza na L4. Zadzwonilam i zglosilam placówke mojego dziecka, niech przeprowadzą pilną kontrolę. Lekarze, którzy wystawiają lewe zwolnienia też powinni ponieść konsekwencje. To jest skandal.

10.01.2019, 18:09

Czy nauczyciele chorują fikcyjnie?