Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już niedługo pojawią się elektroniczne recepty. To krok w kierunku pełnej telemedycyny

Grzegorz Kaliszuk Dyrektor Zarządzający ds. Produktów Życiowych i Zdrowotnych, Allianz Polska
Tomasz Stokowski
eRecepty to ważny etap w procesie usprawnienia funkcjonowania służby zdrowia. Projekt ustawy o elektronicznych receptach Sejm przyjął 20 lutego, 1 marca uchwalił samą ustawę, zaś 15 marca ustawa trafiła do Senatu gdzie została prawie jednomyślnie przyjęta (4 osoby wstrzymały się od głosu). Przyjęta przez Parlament ustawa zakłada brak konieczności fizycznego kontaktu z lekarzem w celu wystawienia recepty, co znacznie przyspieszy rozwój telemedycyny w Polsce.

Pilot programu eRecepta miał rozpocząć się w połowie lutego, jednak jego start zostanie przesunięty o kilka tygodni z uwagi na problemy techniczne. Pilot wystartuje w Siedlcach i Skierniewicach, gdzie już od 1 maja mają być wystawiane i honorowane eRecepty. Pierwsza faza projektu będzie kosztowała prawie 490 mln zł z czego 84% zostanie pokryte ze środków Unii Europejskiej.
Do końca roku wszystkie apteki w Polsce mają zostać objęte systemem, a od 1 stycznia 2020 roku lekarz będzie mógł wystawiać recepty już tylko w systemie elektronicznym. Aby pokazać skalę obszaru optymalizacji obsługowej, którego dotyczy eRecepta wystarczy wskazać, że w rocznie w Polsce wystawia się 250 mln recept z czego prawie 63% to recepty refundowane, a więc
te wymagające dalszego procesowania w systemie informatycznym wspierającym służbę zdrowia. eRecepta uszczelni kontrolę nad obiegiem leków refundowanych, przez co też zwiększy wydajność systemu refundacyjnego.

Warto przypomnieć, że eRecepta to tylko jeden z elementów "Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" - P1. Innym jej elementem są eZwolnienia, które mają doczekać się swojej fazy pilotażowej w ostatnim kwartale tego roku. Ustawa o eReceptach przewiduje różne formy jej autoryzacji, między innymi poprzez wykorzystanie podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.

Jakie zatem korzyści przyniesie eRecepta Pacjentom? Dlaczego to takie ważne? Oto jedynie wybrane argumenty:
Pojawi się możliwość wystawienia recepty bez osobistej wizyty u lekarza – wystarczy konsultacja za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, co znacząco wzmocni użyteczność funkcjonujących już na rynku rozwiązań telemedycznych.
Zniknie problem nieczytelności recept. Elektronicznej recepty nie będzie można zgubić, ponieważ będzie ona zawsze dostępna w wersji mobilnej (e-mail, sms, aplikacja na smartphony). Zniknie konieczność wizyty u lekarza tylko w celu wystawienia kolejnej recepty (oszczędność czasu i wydatków dla pacjenta). Pojawi się możliwość dostępu do historii wystawianych recept w Internetowym Koncie Pacjenta oraz udostępnienie tego konta upoważnionym osobom z rodziny (przydatne rozwiązanie dla seniorów).
Pojawi się możliwość realizacji każdego leku z recepty w innej aptece (dzisiaj całą receptę trzeba zrealizować w całości w jednej aptece).

Będzie można uzyskać jasną i precyzyjną informację o dawkowaniu na eRecepcie. Będzie można monitorować, a następnie monitować przez lekarza realizację recepty, co w przypadku chorób przewlekłych może często ratować życie pacjentom. Istotne jest to, aby w przypadku recept transgranicznych pamiętać, że jej elektroniczna wersja nie zawsze musi być honorowana za granicą, a więc należy poprosić lekarza o wystawienie dla pewności także tradycyjnej recepty papierowej. eRecepta to ruch w jedyną możliwą stronę. W dobie cyfryzacji usług bankowych i ubezpieczeniowych, udostępniania procedur administracyjnych w formie zdalnej, naturalnym krokiem jest zaopatrzenie także służby zdrowia w narzędzia cyfrowe, bez których już za kilka lat żaden Pacjent nie będzie umiał funkcjonować.

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ BO WARTO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Już niedługo pojawią się elektroniczne recepty. To krok w kierunku pełnej telemedycyny - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki