Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już pół tysiąca studentów z Ukrainy studiuje na największych łódzkich uczelniach

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Uniwersytet Łódzki obniżył o 50 proc. opłaty dla studentów z Ukrainy. Na największych łódzkich uczelniach uczy się już pół tysiąca studentów z Ukrainy.

Przyjęta w tym tygodniu uchwała senatu Uniwersytetu Łódzkiego to nie pierwsza forma pomocy dla studentów z Ukrainy, przyjeżdżających do Łodzi. Program pomocy Ukraińcom ma Politechnika Łódzka, obie uczelnie przyjęły też mieszkańców pogrążonego w wojnie Donbasu na wschodzie Ukrainy.

Uniwersytet Łódzki

Jak informuje uniwersytet, w bieżącym roku akademickim na tej uczelni przebywa 247 studentów z Ukrainy.

Najwięcej z nich - 110 - to osoby zdobywające pełne wykształcenie w Łodzi. W tej grupie za naukę płaci 36 studentów: w granicach 2-3 tys. euro za rok akademicki (uchwalona właśnie zniżka wejdzie w życie po wakacjach). 43 studentów nie płaci za naukę, bo legitymuje się Kartą Polaka, potwierdzającą polskie pochodzenie, zaś następne 31 osób to stypendyści rządu, którzy otrzymują także stypendia.

Druga grupa na uniwersytecie to 68 Ukraińców uczestniczących w programach wymiany ze szkołami partnerskimi, w tym 18 w nowej inicjatywie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: "Erasmus dla Ukrainy".

Trzecia grupa obywateli Ukrainy, zdobywających wiedzę na UŁ, to nie studenci, ale słuchacze słynnego Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, przygotowującego do posługiwania się naszą mową na planowanych po kursie studiach.

Polacy z Ukrainy mogą liczyć na zniżkę: płacą 2,1 tys. euro zamiast 3 tys. za kurs kierunkowy, czyli przygotowujący do konkretnego kierunku studiów.

Na Uniwersytecie Łódzkim obywatele Ukrainy najczęściej studiują stosunki międzynarodowe, filologię angielską, zarządzanie i biotechnologię.

Zagraniczni studenci w Łodzi | Create infographics

Politechnika Łódzka

Politechnika wylicza, że w bieżącym roku akademickim gości 170 obywateli Ukrainy. Najczęściej studiują informatykę, zarządzanie, mechanikę i budowę maszyn, budownictwo oraz architekturę.

Za studia płaci 55 osób (roczne opłaty mieszczą się w przedziale od 2 do 4 tys. euro, czyli nawet 16 tys. zł).

Jednak aż 115 studiujących nie płaci: 16 osób to posiadacze Karty Polaka, zaś 99 obywateli Ukrainy Politechnika Łódzka zwolniła z opłaty za studia na podstawie uchwały senatu uczelni, obowiązującej już od 2011 roku.

W listopadzie Politechnika Łódzka jako pierwsza pochwaliła się przyjęciem młodzieży z terenów objętych działaniami wojennymi w ramach programu "Erasmus dla Ukrainy". W ramach programu przysługuje im kurs polskiego, semestr letni na kierunku pokrewnym do studiowanego na Ukrainie i rządowe stypendium.

Z okręgu donieckiego przyjechali Swietłana, Kasia, Sasza i Wiktor. Tamtejsze uczelnie zawiesiły działalność albo przeniesiono je na tereny w głąb kraju

- Mojej uczelni nie przeniesiono, ale miasto leży między okupowanym przez Rosjan Krymem a Donbasem - opowiadała w grudniu Kasia z Mariupola. W styczniu na dzielnicę mieszkalną Mariupola spadły pociski rakietowe, zabijając 30 cywili.

Uniwersytet Medyczny

Trzecia z wielkich łódzkich uczelni - Uniwersytet Medyczny - informuje o 24 obywatelach Ukrainy, którzy zdobywają tam wiedzę.

Pięciu z nich za studia nie płaci, pozostali od 8 tys. euro (studia lekarskie w języku polskim) do 13 tys. euro (za rok studiów lekarsko-dentystycznych, prowadzonych w języku angielskim).

CZYTAJ TEŻ: Łódź chce ściągnąć młodych Ukrainców na studia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki