Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w przyszłym tygodniu rozpocznie się 28 kwesta na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Łodzi

Anna Gronczewska
Trwają przygotowania do 28 Kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi. Rozpocznie się już w przyszłą sobotę. 29 października kwestować będą uczniowie łódzkich szkół.

Kwesta łódzkich uczniów szkół podstawowych i średnich rozpocznie się o godzinie 10.00. Młodzież nie tylko będzie zbierać pieniądze, ale również posprząta nagrobki. W niedzielę kwestować mają przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń zajmujący się historią i ochroną zabytków Łodzi. W poniedziałek, 31 października pieniądze będą zbierać członkowie Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem i jego sympatycy. Natomiast w Dzień Wszystkich Świętych kwestować będą przedstawiciele władz Łodzi, dziennikarze, politycy, przedstawiciele świata kultury i nauki. Kweście towarzyszą inne wydarzenia. 30 października w niedzielę, odbędzie się spacer po Starym Cmentarzu śladem patronów łódzkich ulic i innych ludzi zasłużonych dla Łodzi.

Podczas ubiegłorocznej 27 kwesty zebrano 94 tysiące złotych. Pieniądze te w dużej mierze przeznaczono na odnowienie pomników podczas ubiegłorocznej nawałnicy, która przeszła nad Łodzią w nocy z 14 na 15 lipca. Zrekonstruowano na przykład nagrobek rodziny Fisherów. Został odnowiony w 2010 roku. Ale ucierpiał podczas lipcowej wichury. Ważący kilka ton pomnik został oderwany od fundamentu.

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi jest prowadzona od 28 lat. . Za zebrane pierwsze zebrane pieniądze udało się odrestaurować bramy cmentarne i pomnik Leopolda Zonera, drukarza, wydawcy i księgarza, współzałożyciela Łódzkiej Ochotniczej Straży Ogniowej. A wszystko dzięki Stanisławowi Łukawskiemu, którego nazywano legendą łódzkich przewodników. Sam w 2003 roku spoczął na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, a wiele lat poświęcił na to, by zbierać pieniądze na renowację znajdujących się tam nagrobków. Do tej odnowiono blisko 200 pomników. Ale potrzeby są ogromne. Na ratunek czeka ponad 1000 nagrobków. Rok temu udało się na przykład odrestaurować pomnik Stefana Rogowicza. Został ocalony dzięki Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa 21 lat temu. Na tej skromniej mogile postawiono kamień z piaskowca. Teraz odnowiono to miejsce.
Odrestaurowano też pomnik Amelii Trąbczyńskiej. Znajduje się w części ewangelickiej, w kwartale najstarszych zachowanych nagrobków. Amelia Trąbczyńska pochodziła z rodziny mieszczańskiej, nie była jaką powszechnie znaną osobą.

Cyklon Georgina zmieni w weekend pogodę.

Prognoza pogody na piątek, 21 października. Pogoda na weeken...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki