1/12
16 kwietnia 1464 r. wojewoda łęczycki Piotr z Oporowa...
fot. Fotopolska

16 kwietnia 1464 r. wojewoda łęczycki Piotr z Oporowa (miejscowość w pow. kutnowskim) stał się właścicielem Łodzi. Ta mała wówczas miejscowość była zastawem za pożyczkę. Na zdjęciu zamek w Oporowie.

2/12
16 kwietnia 1464 r. biskup włocławski Jan Lutek z Brzezia...
fot. domena publiczna

Kiedy Łódź należała do pana na Oporowie

16 kwietnia 1464 r. biskup włocławski Jan Lutek z Brzezia zastawił Łódź wojewodzie łęczyckiemu Piotrowi z Oporowa (miejscowość w pow. kutnowskim), od którego pożyczył 1000 florenów węgierskich. Biskup jednak w ciągu roku zastawione dobra wykupił. Łódź dalej leżała dobrach biskupów włocławskich. Piotr z Oporowa od początku panowania Kazimierza Jagiellończyka blisko związał się z nowym królem, jemu też udzielał pożyczek. Na zdjęciu zamek w Oporowie.

3/12
16 kwietnia 1810 urodził się Wincenty Szweycer (Szwejcer),...
fot. domena publiczna, Fotopolska

Wincenty Szweycer - właściciel majątku Rzeczyca, powstaniec listopadowy i styczniowy.

16 kwietnia 1810 urodził się Wincenty Szweycer (Szwejcer), właściciel dóbr Olszowa (pow. tomaszowski), a potem niedalekiego majątku Rzeczyca, uczestnik powstania listopadowego i styczniowego. Przystąpił do powstania listopadowego z braćmi Michałem i Teodorem. Służył jako ochotnik w 4. pułku strzelców konnych. Walki zakończył w stopniu podporucznika. Po śmierci ojca przejął dobra Olszowa (w ówczesnej parafii Ujazd), na których gospodarował 22 lata. Doprowadził majątek do kwitnącego stanu. W 1857 zamienił Olszową na większy majątek ziemski w Rzeczycy. Na zdjęciu brat Wincentego Szweycera - Michał i dwór w Rzeczycy, 1914 (zdjęcia Wincentego Szweycera się nie zachowały).

4/12
W latach 1861–1863 Wincenty Szweycer należał do konspiracji...
fot. parafia-rzeczyca.pl

16 kwietnia 1810 urodził się Wincenty Szweycer, właściciel majątku Rzeczyca

W latach 1861–1863 Wincenty Szweycer należał do konspiracji i gorących zwolenników walki zbrojnej. Na potrzeby przyszłego powstania sprowadził broń białą i urządził we własnych włościach składnicę broni. Na skutek zdrady dowiedzieli się o tym Rosjanie. Wojska carskie przeszukały majątek i aresztowały Wincentego i jego synów. Szweycer został jednak dość szybko zwolniony z więzienia i wrócił do powstańczej działalności, zaopatrywał powstańców w żywność, konie i broń, dawał i schronienie w swoim majątku. Po upadku powstania skupił się na gospodarowaniu dobrami rzeczyckimi. Zmarł w Chociwiu (pow. tomaszowski), goszcząc u pisarza i poety Jana Nepomucena Jaśkowskiego. Na zdjęciu dwór w Szwejcerów w Rzeczycy, lata 30. XX w. Więcej o rodzie Szweycerów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Co tu się działo! Szaleństwo kibiców w Sieradzu. Warta - GKS Bełchatów 2:1! ZDJĘCIA

Co tu się działo! Szaleństwo kibiców w Sieradzu. Warta - GKS Bełchatów 2:1! ZDJĘCIA

Sprawdź dzienny horoskop na sobotę 4 maja

Sprawdź dzienny horoskop na sobotę 4 maja

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!

Zobacz również

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!

Horoskop dzienny na sobotę. Sprawdź!

Finanse w maju, jakie będą? Horoskop finansowy dla Ciebie

Finanse w maju, jakie będą? Horoskop finansowy dla Ciebie