5/9
19 lutego 1888 Bronisław Wilkoszewski,  zwany był łódzkim...
fot. domena publiczna

Łódzki Canaletto otwiera swój zakład

19 lutego 1888 Bronisław Wilkoszewski, zwany był łódzkim Canalettem, otworzył swój zakład fotograficzny. Jego pracownia i redakcja "Dziennika Łódzkiego" mieściły się w willi Trianon przy ul. Moniuszki 5. „Lodzer Zeitung” i „Dziennik Łódzki” donosiły, że Wilkoszewski w 1892 r. rozpoczął „zdejmowanie najważniejszych budynków w Łodzi.” Dzięki jego fotografiom ocalony został obraz dawnej wielkoprzemysłowej Łodzi. Na zdjęciu Wilkoszewskiego: synagoga (nie istnieje) i pałac Jakuba Hertza (przebudowany) u zbiegu al. Kościuszki i ul. Zielonej.

6/9
19 lutego 1947 wykonano wyrok stalinowskiego Wojskowego Sądu...
fot. IPN

Wyrok śmierci na "wroga numer jeden" stalinowskich władz powojennej Polski

19 lutego 1947 wykonano wyrok stalinowskiego Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi - rozstrzelany został kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, uczestnik wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępca komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i szef tamtejszego Kedywu, twórca niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie. KWP działo od kwietnia 1945 r., głównie na terenie woj. łódzkiego. Działania KWP obejmowały: samoobronę, walkę z bandytyzmem, ochronę społeczeństwa przed Armią Czerwoną, likwidację najbardziej aktywnych urzędników władzy komunistycznej, a także rekwizycje, podczas których żołnierze zdobywali środki do walki.

7/9
W szczytowym okresie Konspiracyjne Wojsko Polskie "Warszyca"...
fot. IPN

19 lutego 1947 wykonano wyrok śmierci na kpt. Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu”

W szczytowym okresie Konspiracyjne Wojsko Polskie "Warszyca" liczyło ok. 3 tys. członków. Walkę zbrojną prowadziły oddziały leśne. Wiosną 1946 nasiliły się walki między KWP a stale rosnącą w siłę komunistyczną bezpieką. W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 oddział KWP opanował chwilowo Radomsko i uwolnił 57 aresztowanych z więzienia UB. "Warszyc" został aresztowany wraz z całym dowództwem organizacji na skutek zdrady jednego z podkomendnych 27 czerwca 1946 w Częstochowie.

8/9
19 lutego 1986 w wieku 78 lat zmarła Michalina...
fot. archiwum Muzeum Miasta Łodzi

Łódzka komunistka, która sprzeciwiła się Gomułce

19 lutego 1986 w wieku 78 lat zmarła Michalina Tatarkówna-Majkowska, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR i członek Komitetu Centralnego PZPR. Do Komunistycznego Związku Młodzieży Polski zapisała się w 1927 r., potem należała Komunistycznej Partii Polski. W 1965 została zmuszona do wycofania się z działalności politycznej w wyniku konfliktu z Władysławem Gomułką, m.in. dążyła do likwidacji III zmiany w przemyśle włókienniczym i nie zgodziła się na realizację w Łodzi wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego opartego na sowieckich wzorcach ze wspólnymi kuchniami i ubikacjami. W czasie sprawowania funkcji I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR była w Łodzi osobą popularną i poważaną. Na zdjęciu Michalina Tatarkówna-Majkowska i pierwsza kosmonautka Walentyna Tiereszkowa (z prawej) na ul. Piotrkowskiej w 1963 r.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Horoskop na piątek dla wszystkich znaków zodiaku

Horoskop na piątek dla wszystkich znaków zodiaku

Tu dzieci niepełnosprawne wejdą bez problemu. Cztery miejsca dostały Chmurki ZDJĘCIA

Tu dzieci niepełnosprawne wejdą bez problemu. Cztery miejsca dostały Chmurki ZDJĘCIA

Zderzenie trzech samochodów w Łódzkiem!

Zderzenie trzech samochodów w Łódzkiem!

Zobacz również

Jesteś fanem Wiedźmina? Zobacz postacie sagi w polskiej wersji i z innych krajów

Jesteś fanem Wiedźmina? Zobacz postacie sagi w polskiej wersji i z innych krajów

Kilkuset księży w Bazylice Mniejszej w Sieradzu. Przewodniczy kardynał z Gwinei FOTO

Kilkuset księży w Bazylice Mniejszej w Sieradzu. Przewodniczy kardynał z Gwinei FOTO