Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnika na 16 lutego. Zielone ściany to hit aranżacji ogrodowych. Doskonałe do domu i do ogrodu

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Zielne ściany doskonale sprawdzają się w zamkniętych przestrzeniach, jak i na balkonach, tarasach i w ogrodzie.
Zielne ściany doskonale sprawdzają się w zamkniętych przestrzeniach, jak i na balkonach, tarasach i w ogrodzie. Leroy Merlin
Małe przestrzenie nie są już przeszkodą do tworzenia wspaniałych ogrodów. Pionowe ściany ze specjalnymi doniczkami świetnie sprawdzają się nie tylko w biurze, czy w domu, ale również w ogrodzie, gdzie mogą pełnić podwójną rolę. Z jednej ułatwiają sadzenie większej liczby roślin, z drugiej mogą nas świetnie chronić od wścibskich spojrzeń.

Zielona ściana to potoczne określenie metody uprawy roślin, a jej początków można dopatrywać się w wiszących ogrodach Babilonu. Polega na uprawie roślin w sposób wertykalny przy pomocy konstrukcji nośnej, którą mocuje się do ściany i panelu roślinnego, czyli różnego rodzaju kieszonek na doniczki. Dodatkowo zielona ściana, może mieć zainstalowany system nawadniający.

Ogrody wertykalne są już popularne w biurowcach i przestrzeniach handlowych i coraz śmielej wkraczają do mieszkań i domów.

Zielone ściany, czyli ogrody wertykalne to idealne rozwiązanie do małych przestrzeni. Dzięki nim miłośnicy kwiatów zmieszczą w niewielkim mieszkaniu więcej ulubionych roślin. Mogą też zrealizować tak ekscentryczne marzenia jak uprawa roślin typowych dla lasu tropikalnego. Często to też jedyne wyjście, gdy przestrzeni zaczyna po prostu brakować. Zielona ściana, oprócz efektu wizualnego, gwarantuje dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników.

Rośliny produkują tlen, a transpirowana przez nie para wodna istotnie podwyższa wilgotność powietrza. Między innymi w ten sposób rośliny tworzą sprzyjający mikroklimat, w którym przebywanie wpływa stymulująco na zmysły – pobudzając kreatywność, ale również kojąco na zmęczenie umysłowe.

Rośliny na zielone ściany w domu (dla poczatkujących):

  • Cladonia rangiferina, czyli chrobotek reniferowy, który można z powodzeniem wykorzystać do stworzenia zielonych obrazów. Jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ wymaga jedynie delikatnego okresowego zwilżenia.
  • Skrzydłokwiaty, czyli Spathiphyllum o lancetowatych wydłużonych liściach i ozdobnych kwiatostanach w przeróżnych odmianach np. Bellini czy Chopin.

Rośliny na zielone ściany (dla zaawansowanych):

  1. wszelkiego rodzaju paprocie: zanokcice, o dekoracyjnych językowatych liściach w orzeźwiającym zielonym kolorze: Asplenium antiquum, A. osaka, A. nidus i A. Parvati
  2. Nefrolepis Green Lady o „poszarpanych” liściach
  3. perłą wśród nich będzie Microsorum Crocodyllus o nietypowej fakturze liści, odzwierciedlonej w jej nazwie jako „krokodyla”.
  4. Poza paprociami w zielonej ścianie świetnie sprawdzą się również pnącza: Epipremnum w odmianie Aureum (o złocistych smugach na liściach)
  5. rośliny z rodzaju Cissus
  6. kompozycję wzbogaci również Monstera Adansonii Monkey
  7. Ciekawym uzupełnieniem może być też ozdobna Bromelia oraz Phalaenopsis
  8. W przypadku storczyków należy pamiętać, że są to epifity (nie uprawiane bezpośrednio w glebie)
  9. Egzotyki zielonej ścianie może dodać również Ananas.

Ogrody wertykalne doskonale sprawdzają się w ogrodzie. Możemy nimi zasłonić brzydką ścianę lub stworzyć oryginalny żywopłot lub pergolę. W kieszeniach możemy posadzić jednoroczne kwiaty takie jak petunie, pelargonie, lobelie, czy dichondry. Możemy tez stworzyć w ten sposób pionowy ogród wybierając do kieszeni różne sałaty, zioła, mini pomidorki koktajlowe lub truskawki i poziomki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki