Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnika na 19 maja. Jakie rośliny do cienia? Co posadzić w ogrodzie w cieniu? Oto najlepsze rośliny do cienia

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Ciemiernik gwiazda zimy doskonale radzi sobie w cieniu.
Ciemiernik gwiazda zimy doskonale radzi sobie w cieniu. Agnieszka Jedlińska
Idealny ogród to przestrzeń, w której bez trudu odpoczniemy, zrelaksujemy się po ciężkim dniu, naładujemy baterie. Podstawą takiego ogrodu są rośliny. Bez nich ogród jest smutny i pozbawiony życia. Warto jednak dobrze go zaplanować nim wydamy krocie u ogrodnika.

Najwięcej kłopotu już na etapie planowania stanowią ogrody zacienione, z dużą liczbą drzew i krzewów. Na szczęście są rośliny, które w takich warunkach nieźle sobie radzą.

Pod okapem drzew idealnie sprawdzą się funkie (Hosta). Są jednymi z najbardziej popularnych bylin ogrodowych, zalecanych do uprawy w półcieniu i cieniu (dostępne są również odmiany do uprawy na terenach słonecznych). Swoją popularność zawdzięczają ozdobnemu wybarwieniu i wielkości liści, a także wznoszącym się nad nimi kwiatostanem.

Bergenie mogą rosnąć w półcieniu i na słońcu. W zależności od ekspozycji będą miały więcej liści lub kwiatów. Nie powinniśmy więc martwić się, że nasze rośliny nie mają kwiatostanów. Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) charakteryzuje się dużymi, skórzastymi i nawiązującymi do drugiego członu nazwy gatunkowej - liśćmi. Staje się atrakcyjna już w kwietniu, kiedy dodatkowo zdobią ją różowe, dzwonkowate kwiaty.

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), to niska bylina, osiągająca do 20 cm wysokości. Jest silnie rozgałęziająca się i poza ciemnozielonymi, bądź wchodzącym w kolor purpurowy liśćmi (w zależności od odmiany), w maju wytwarza groniaste kwiatostany o niebiesko-fioletowych, różowych, bądź białych kwiatach. Kolejną rośliną ekspansywną, która z sezonu na sezon będzie porastała coraz to większą część ogrodu jest bluszcz pospolity (Hedera helix). To roślina idealna dla zajętych i zapracowanych właścicieli ogrodów. Z łatwością dostosowuje się do warunków środowiska. Jest samodzielna w uprawie. Rośnie dosyć szybko, a jej pędy z ozdobnymi zielonymi skórzastymi liśćmi mogą rozrastać się zarówno po elewacji budynku, drzewach, jak i poziomo po gruncie.

Brunera to kolejna roślina idealna do cienistego ogrodu. Jej sercowate liście mają charakterystyczne jaśniejsze wzory, a w maju kwitnie na niebiesko, podobnie jak niezapominajka.

Ciemiernik to doskonała roślina do cienia, a jej dodatkowym walorem jest to, że kwitnie zimą, kiedy wszystkie byliny (jak te powyżej opisane) zamierają na ten okres roku. Wtedy swoimi kwiatami i skórzastymi, duzymi liśćmi oczarowują ciemierniki.

Dla urozmaicenia cienistego ogrodu nadają się także paprocie. Ich ogromny wybór powoduje, że możemy stworzyć prawdziwy paprociowy ogród łącząc odmiany niskie, wysokie z zielonymi, srebrnymi, a nawet bordowymi i złocistymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki