Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarium ogrodnika na 7 maja. Łąka kwietnia w ogrodzie. Jak założyć łąkę i jak dbać o kwietną łąkę, by była piękna

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Łąka kwietnia pięknie wypełnia przestrzeń ogrodu.
Łąka kwietnia pięknie wypełnia przestrzeń ogrodu. Agnieszka Jedlińska
Coraz popularniejsze łąki kwietnie to świetnie rozwiązanie nawet do małego ogrodu. Mieszanka kolorowych roślin doskonale sprawdzi się także w donicach. Taka łąka to nie tylko wytchnienie dla oczu, ale i pożytek dla owadów i zwierząt.

Łąka kwietna to świetna alternatywa dla trawnika. Choć wiele osób nie wyobraża sobie, by w ogrodzie zabrakło gładkiej i wypielęgnowanej trawy, wiele argumentów przemawia za łąką.

Wypielęgnowany trawnik wymaga koszenia, usuwania chwastów, hektolitrów wody oraz wertykulacji, czyli bardzo dużo pracy. W przypadku łąki kwietniej wystarczy przygotować grunt i wysiać nasiona. I poczekać aż rośliny urosną. Do zakładania łąk kwietnych zachęca również Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dlaczego łąka kwietna?

To idealne rozwiązanie dla początkującego lub zapracowanego właściciela ogrodu, który ma mało czasu, preferuje naturalne formy i lubi kwiaty. Mieszanki nasion tworzących łąkę kwietną występują w różnych wariantach, a ich wysiew i pielęgnacja jest nieskomplikowana. Niewielkim wysiłkiem powstaje kwitnący dywan, który jest mniej pracochłonny niż trawnik, a jakże malowniczy. W skład mieszanek łąkowych wchodzą nasiona roślin jednorocznych. Są dobrane pod względem kolorystycznym (kompozycje niebieskie, czerwone, żółte lub wielobarwne), naturalistycznym, dla ptaków, dla owadów itd.

Jest schronieniem (według https://www.gov.pl/web/susza/zatrzymuj-wode-i-posiej-laki-kwietne) nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Łąka stanowi dla nich miejsce do rozmnażania i schronienie. Jest bogata gatunkowo – może ją tworzyć nawet 60 gatunków różnych roślin, czyli zdecydowanie więcej, niż tworzy trawnik! Daje możliwość rozwoju kwietnych chwastów polnych, które w dobie intensywnego użytkowania pól znikają z rolniczego krajobrazu.

Jakie są zalety łąki?

  • Łąka urozmaica i upiększa okolicę
  • Oszczędza czas
  • Wspomaga bioretencję
  • Zatrzymuje wodę
  • Daje schronienie owadom i zwierzętom
  • Jest pożywieniem dla owadów i ptaków
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kalendarium ogrodnika na 7 maja. Łąka kwietnia w ogrodzie. Jak założyć łąkę i jak dbać o kwietną łąkę, by była piękna - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki