Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz ogrodnika 2013

Andrzej Gębarowski
123RF
Na przełom kwietnia i maja przypada zwykle szczyt prac ogrodniczych. W tym roku jesteśmy jeszcze bardziej zapracowani, gdyż z powodu długiej zimy "wypadł" nam z kalendarza prac ogrodniczych marzec. Teraz musimy nadrabiać opóźnienia i wiele czynności, które wykonywaliśmy zazwyczaj w połowie kwietnia, trzeba było z konieczności przesunąć na koniec minionego miesiąca. Stąd też kwiecień w poniższym kalendarzu - nie wszyscy zapewne zdążyli z wczesnowiosennymi pracami i będą je teraz musieli kontynuować.

Kwiecień

- Kontynuujemy przycinanie drzew i krzewów owocowych. Dorosłe brzoskwinie przycinamy tuż przed rozpoczęciem kwitnienia.
- Kontynuujemy marcowe nawożenie gleby pod drzewami i krzewami, na rabatach i grządkach.
- Rozpoczynamy niezbędne opryski drzew owocowych w zależności od symptomów choroby lub rodzaju szkodników.
- Rozmnażamy przez podział kępy bylin kwitnących latem i jesienią, takich jak astry krzaczaste, dzielżany, hosty, liliowce, ostróżki, płomyki wiechowate, rudbekie.
- Wysiewamy do gruntu kwiaty jednoroczne: nemezję, maciejkę, maczka kalifornijskiego, onętkę, portulakę, smagliczkę nadmorską.
- Wysadzamy do gruntu warzywa z rozsady: brokuły, kalarepy, kapustę głowiastą wczesną, kapustę pekińską, pory, sałaty.
- Siejemy do gruntu na zbiór późny buraki, marchew i pietruszkę. Fasolkę i koper wysiewamy partiami od kwietnia do lipca.
- Rozsadzamy osobno do pojemników siewki pomidorów i papryki uzyskane z rozsady.
- W ostatnich dniach miesiąca można już sadzić do gruntu bulwy mieczyków i begonii, kłącza kanny (paciorecznika) i karpy dalii. Zanim wypuszczą pierwsze listki, minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Maj

- Na początku miesiąca hartujemy sadzonki i rozsady kwiatów (ogólna zasada jest taka, że hartowanie rozpoczyna się na 10 dni przed terminem sadzenia; hartowanie warzyw można zacząć pod koniec kwietnia, kwiatów jednorocznych na początku maja, a roślin pokojowych od połowy maja). Wysadzanie zaczniemy po tzw. zimnych ogrodnikach (12-15 maja), czyli od 16 maja. Wysadzamy do gruntu większość kwiatów jednorocznych z rozsady, takich jak: aksamitki, astry, cynie, lwie paszcze, petunie, żeniszki i inne.
- Od początku maja można wysiać nasiona ogórków, dyni i cukini przeznaczonych na rozsady.
- Po 15 maja wysadzamy do gruntu większość warzyw z rozsady: ogórki, pomidory, papryki, selery. Pod koniec maja wysadzone pomidory można już podeprzeć palikami.
- Druga połowa maja to bezpieczny termin na zakupy sadzonek kwiatów na balkony i tarasy, do skrzynek, pojemników i donic.
- Od początku do drugiej połowy maja wysiewamy rzodkiewkę i sałatę, przez cały miesiąc można wysiewać marchew, pietruszkę i buraki ćwikłowe na zbiór zimowy. Od połowy miesiąca wysiewamy fasolkę szparagową oraz nasiona ciepłolubnych warzyw dyniowatych.
- Pielęgnujemy warzywa rosnące w warzywniku - przerywamy rzędy wschodzących siewek, podlewamy w okresie suszy, odchwaszczamy.
- Możliwe są już pierwsze zbiory warzyw wysianych pod osłonami, między innymi cebuli, szczypiorku i rzodkiewki.
- Wysiewamy rośliny dwuletnie, takie jak: goździk brodaty, lak pachnący, stokrotkę pospolitą. Nasiona wysiewa się na rozsadniku lub w kuwetach.
- Przycinamy krzewy kwitnące wiosną na zeszłorocznych i starszych pędach: forsycje (szczegóły cięcia tego popularnego krzewu podajemy w ramce obok), migdałki, pigwowce, wczesne tawuły, wajgele, złotliny. Dotyczy to również wierzby iwy, którą przycina się, gdy tylko zanikną tzw. Kotki.

Czerwiec

- Rozpoczynamy wysiew pozostałych kwiatów dwuletnich, takich jak dziewanna pospolita, dzwonek ogrodowy, niezapominajka, prawoślaz różowy. Dziewanny i dzwonki siejemy od razu na stałym miejscu, pozostałe na gruntowym rozsadniku. Siew tych gatunków można kontynuować aż do końca lipca, aby przed nadejściem zimy siewki zdążyły się dobrze ukorzenić i w przyszłym roku mogły wydać kwiaty.
- Na początku miesiąca siejemy buraki ćwikłowe, kalarepę i ogórki na późny jesienny zbiór. Aby zapewnić sobie ciągłość zbiorów, dosiewamy fasolkę, koper, rzodkiewkę i sałatę. Pod koniec miesiąca można jeszcze dosiać marchew na zbiór jesienny i przechowywanie zimowe.
- Czerwiec jest pracowitym miesiącem dla uprawiających warzywa. Trzeba je regularnie podlewać, odchwaszczać i doglądać, czy nie są atakowane przez szkodniki i choroby. Palikujemy też pomidory (za wyjątkiem odmian karłowych) i usuwamy im boczne pędy wyrastające w kątach liści.
- W tunelach można już zbierać brokuły, kalafiory i kapusty wczesne. Z warzyw uprawianych w gruncie dojrzały do zbioru wczesne buraki ćwikłowe, kalarepy, sałaty, szpinak i rzodkiewki.
- W ogrodzie ozdobnym usuwamy przekwitłe kwiatostany rododendronów i lilaków. Gdy liście tulipanów zaschną, wykopujemy i rozdzielamy ich cebule. Suszymy je w przewiewnym pomieszczeniu, by ponownie zakopać pod koniec sierpnia lub we wrześniu.
- Rozmnażamy przez podział kępy bylin, które już przekwitły, takie jak gęsiówki, pierwiosnki, żagwiny.
- W czerwcu bardzo szybko rośnie trawnik. Należy go kosić nie rzadziej niż raz na dziesięć dni. W tym okresie warto dokarmić murawę nawozem wieloskładnikowym. W razie suszy obficie ją podlewamy.

Jak ciąć przekwitłe forsycje?

Niedawno rozkwitły forsycje. Ich kwiaty utrzymują się mniej więcej przez dwa tygodnie; ponieważ otwierają się na miesiąc przed rozwojem liści, wyróżniają się na tle pozimowej szarzyzny. Forsycja preferuje gleby żyzne, wilgotne i lekkie. Gorzej rośnie na podłożu ciężkim, gliniastym, na glebie zimnej i podmokłej. Należy ją sadzić w pełnym słońcu. Ze względu na płytkie zakorzenienie, jest wrażliwa na suszę.

Forsycja kwitnie na pędach wieloletnich. Podobnie jak migdałek i wierzba, wymaga skrócenia lub całkowitego wycięcia pędów z przekwitłymi kwiatami. Przycięcie zapobiegnie zbyt wybujałemu wzrostowi krzewu i spowoduje zawiązanie kwiatów na następny sezon. Nie przycinana forsycja kwitnie tylko na wierzchołkach pędów, brzydko ogołacając się się od dołu.

Jak ciąć? Natychmiast po kwitnieniu należy przyciąć wszystkie kwitnące pędy przynajmniej w połowie ich długości, tuż nad zdrowym pąkiem. Często przycinamy krzew jeszcze krócej, zostawiając tylko jedną trzecią przekwitłego pędu.

Kwiatowe pędy forsycji zawiązują najwięcej kwiatów w trzecim roku. W czwartym siła kwitnienia słabnie, a pędy przybierają łukowate kształty. Najstarsze pędy, od wielu lat nieprzycinane, mogą się nawet łamać pod własnym ciężarem. Dlatego raz na kilka lat przeprowadzamy cięcie odmładzające całego krzewu, wycinając najstarsze, zdrewniałe pędy bezpośrednio przy nasadzie. Długie i nierozkrzewione pędy skracamy wtedy do połowy, dając im szanse na wydanie nowych rozgałęzień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki