Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica Haessnera przy Roosevelta w Łodzi. Zaprojektował ją Gustaw Landau-Gutenteger, a nie Franciszek Chełmiński [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Kamienica Haessnera przy Roosevelta w Łodzi. Zaprojektował ją Gustaw Landau-Gutenteger, a nie Franciszek Chełmiński [ZDJĘCIA]
Kamienica Haessnera przy Roosevelta w Łodzi. Zaprojektował ją Gustaw Landau-Gutenteger, a nie Franciszek Chełmiński [ZDJĘCIA] Grzegorz Gałasiński
Okazało się, że autorem projektu zabytkowej kamienicy Konrada Haessnera przy ul. Roosevelta 17 w centrum Łodzi jest nie Franciszek Chełmiński, jak widnieje na tabliczce na fasadzie, lecz Gustaw Landau-Gutenteger. Błędna jest tez data powstania budynku: nie w roku 1895, lecz na początku XX wieku. Oznacza to, że tabliczkę trzeba będzie wymienić

Będzie ku temu okazja, bowiem niebawem kamienica - jedna z piękniejszych w Łodzi - zostanie gruntownie wyremontowana. Prace potrwają do czerwca 2019 roku i pochłoną 3,1 mln zł. Przeznaczenie budynku nie zmieni się i nadal będą w nim mieszkania, lokale usługowe i Dom Literatury.

Obiekt jest zabytkowy, dlatego wszelkie prace odbędą się pod nadzorem służb konserwatorskich. Fachowcy odnowią elewację i odtworzą balkony. Wewnątrz zajmą się klatka schodową i stropami nad trzecia kondygnację, które są w tak kiepskim stanie, że trzeba będzie je wymienić. Zmieni się też podwórko, na którym pojawi się dużo zieleni.

Kamienica stoi przy dawnej ul. Ewangelickiej, którą wytyczono - jak na centrum Łodzi - dość późno, gdyż dopiero w latach 80. XIX wieku. Chodziło o to, że zbudowano wówczas okazały kościół ewangelicko-augsburski św. Jana i aby zapewnić dogodne dojście od ul. Piotrkowskiej, wytyczono ulicę biegnącą prosto do świątyni.

Dzisiaj jest to kościół Jezuitów, natomiast patronem ulicy w II RP został zamordowany przez Ukraińców minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, zaś po II wojnie światowej prezydent USA Franklin Roosevelt.

Przełomem w dziejach opisywanej posesji był rok 1895, kiedy nabył ją za 5,2 tys. rubli przemysłowiec Konrad Haessner. Prowadził on dom handlowy przy ul. Piotrkowskiej 186, w którym handlował barwnikami i innymi wyrobami branży chemicznej. Był on mężem Eugenii z Faszichów, ojcem architekta Franciszka Haessnera i zasiadał we władzach prestiżowego Towarzystwa Muzycznego w Łodzi.

We wspomnianym roku Konrad Haessner skontaktował się z Gustawem Landau-Gutentegerem, najwybitniejszym architektem w dziejach Łodzi, a ten przygotował projekt luksusowej, efektownej kamienicy, który został zrealizowany na początku XX wieku.

- Kamienica została zaprojektowana z rozmachem idącym w parze z lokalizacją reprezentacyjną. Projekt przedstawia obiekt o typowym dla architektury łódzkiej schemacie kompozycyjnym i funkcjonalnym z bogatą dekoracją. Ilość dekoracji oraz spowodowane nią efekty światłocieniowe na fasadzie dają wrażenie bogactwa - zaznacza Aleksandra Hac z biura prasowego prezydenta Łodzi.

A jest co podziwiać. Dwupiętrowa kamienica z poddaszem utrzymana jest w tonacji renesansowej, na co wskazuje m.in. płaski dach i parter boniowany. Największą ozdobą są dwa okazałe, rzadkiej urody wykusze po bokach zwieńczone małymi tarasami. Ciekawym rozwiązaniem są dwa mini-balkony po bokach każdego wykuszu wsparte na konsolach ozdobionych motywem akantu. Spośród innych ozdób i dekoracji wzrok przyciągają muszle, maszkarony i kartusze herbowe.

Po II wojnie światowej kamienicę przejęło państwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki