Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica Kretschmerów przy ulicy 6 Sierpnia. Kończy się renowacja

Wiesław Pierzchała
Krzysztof Szymczak
Dawny blask odzyskała długa, stylowa, zabytkowa kamienica Kretschmerów przy ul. 6 Sierpnia 1/3. Dzięki temu także woonerf wygląda lepiej.

Dobiega końca remont elewacji eklektycznej, z akcentami nawiązującymi do renesansu, kamienicy Kretschmerów z przełomu XIX i XX wieku. Budynek stoi przy ul. 6 Sierpnia na odcinku od ul. Piotrkowskiej do alei Kościuszki, czyli przy pierwszym w Łodzi i zapewne w Polsce woonerfie, który jest jedną z atrakcji centrum naszego miasta.

Inwestorem jest właściciel długiego budynku, firma Confinium, która odnowiła elewację z czerwonej cegły, uzupełniła brakujące detale architektoniczne oraz przywróci cztery stylowe balkony, które zlikwidowane zostały w czasach Polski Ludowej.

Pierwotnie miały one betonową balustradę, natomiast teraz będą miały stalową, która będzie nawiązywać do balkonów sprzed stu lat. Dawne balkony przetrwały jedynie na archiwalnych fotografiach. Prace przy renowacji kamienicy mają potrwać do końca maja.
- Obecnie zabiegamy o zgodę służb konserwatorskich na podświetlenie odnowionej kamienicy.

Ponadto chcemy też stworzyć interaktywną tablicę na fasadzie budynku. Znajdzie się na niej informacja o dziejach kamienicy. Przeprowadzę kwerendę w archiwach, aby jak najdokładniej przedstawić tę historię - powiedział nam Robert Kurowski, przedstawiciel inwestora.

Rodzina Kretschmerów na przełomie XIX i XX stulecia wybudowała stylową, dwupiętrową kamienicę z boniowanym parterem i użytkowym poddaszem. Wzrok przechodniów przyciągają kunsztowne ozdoby nad oknami. Na parterze mamy kartusze, na piętrze muszle i trójkątne naczółki, natomiast na drugim piętrze liście akantu i spływy wolutowe.

Na parterze kamienicy działają puby, restauracje i biuro podróży, zaś na wyższych kondygnacjach od wielu lat są mieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki