Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice w Łodzi grożą zawaleniem. Wojewoda nakazał ewakuację mieszkańców 6 kamienic. Lokatorzy nie chcą opuścić mieszkań 10.11.2019

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Kamienica przy pl. Zwycięstwa 10
Kamienica przy pl. Zwycięstwa 10 Grzegorz Gałasiński
Wojewoda nakazał ewakuację mieszkańców sześciu kamienic w Łodzi, które grożą zawaleniem. Powinni już w piątek opuścić swoje mieszkania. Polecenie motywuje fatalnym stanem technicznym kamienic. Miasto zaproponowało łodzianom przenosiny do hotelu lub do rodziny.

Chodzi o miejskie kamienice przy pl. Zwycięstwa 10, ul. Słonecznej 10, Kopernika 20, Brzeskiej 24, Brzóski 51 oraz prywatną przy ul. Konstantynowskiej 107. Wojewoda po zawaleniu się oficyny kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 i problemach technicznych przy ul. Wólczańskiej 43 zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi o raport dotyczący stanu kamienic.

82 kamienice w Łodzi są zagrożone katastrofą budowlaną

- Z raportu na koniec 2018 roku wynika, że 82 kamienice są zagrożone katastrofą budowlaną, a 17 z nich grozi zawaleniem - mówi Elżbieta Węgrzynowska, rzecznik wojewody. - Jedenaście z tych siedemnastu to pustostany, w sześciu mieszkają łodzianie. W środę wojewoda wystosował pismo do prezydent z Łodzi z poleceniem, by do ósmego listopada ewakuować mieszkańców. 12 listopada wojewoda spodziewa się informacji od prezydent Łodzi z wykonania polecenia.

Przedstawicielka wojewody podkreśla, że polecenie jest wiążące, natomiast jego wykonanie należy do prezydent miasta. Elżbieta Węgrzynowska skomentowała też pismo Hanny Zdanowskiej do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym prosiła o pieniądze na remonty łódzkich kamienic.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Prośba została bezpośrednio skierowana do premiera, ale jest to przykład, że prezydent źle gospodarowała pieniędzmi przez lata poprzedniej kadencji - zastrzegła rzecznik wojewody.

Wyraziła też ubolewanie dla trudnej sytuacji łodzian, którzy muszą opuścić swoje mieszkania.

Tymczasem - jak wynika z danych zebranych przez Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi - zdecydowana większość lokatorów nie chce opuścić swoich mieszkań. Z danych łódzkiego UMŁ wynika, że przeprowadzić ma się 28 osób z 11 rodzin. Mają dwie opcje: zamieszkanie w hotelu na koszt miasta lub u rodziny.

- Tylko jedna rodzina wyraziła chęć przeniesienia się do swoich bliskich, natomiast dziesięć nie chce się przenieść - mówi Jolanta Baranowska z biura prasowego łódzkiego magistratu. - W ich przypadku we wtorek 12 listopada skierujemy wnioski do sądu o wydanie nakazu przeprowadzki.

Jolanta Baranowska zaznacza, że lokatorzy z tych budynków byli sukcesywnie przeprowadzani do lokali zamiennych, co roku łódzcy urzędnicy przenosili ok. tysiąc rodzin.

- Pismo pana wojewody traktujemy jako odpowiedź na list pani prezydent Hanny Zdanowskiej, która zwróciła się o pomoc finansową do Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej - czytamy w stanowisku UMŁ. - Niestety, z pisma wojewody wynika, że "pomoc" władz centralnych nie będzie polegać na przekazaniu miastu pieniędzy niezbędnych do pilnego remontu kamienic, tylko uruchomieniu urzędniczej machiny, która nie rozwiązuje problemu stanu kamienic w Łodzi, a jest tylko pretekstem do wykazania rzekomej aktywności pana wojewody.

Jak podkreśla Elżbieta Węgrzynowska z tych budynków mają być wyprowadzeni wszyscy lokatorzy. Jolanta Baranowska zaznacza natomiast, że nie wszystkie kamienice są wyłączone z użytkowania w całości, w budynku przy pl. Zwycięstwa np. przenieść się muszą dwie rodziny.

Według miasta nie dotyczy to m.in. Bogumiły Sikorskiej, która mieszka tu z czwórką wnucząt i prawnuczką.

- Mieszkam tu od 18 lat, starałam się o inne mieszkanie, ale go nie dostałam - mówi pani Bogumiła. - Stan tej kamienicy jest fatalny, wszystko się tutaj sypie. Wolałabym już przenieść się do hotelu.

Czteroosobowa rodzina pni Krystyny zajmuje mieszkanie w sąsiedniej klatce od 1983 roku.

- Przez te lata nie doczekaliśmy się tutaj remontu - zaznacza lokatorka. - Nie mogliśmy się o nic doprosić. Gdzie ci urzędnicy byli do tej pory?

Łódzcy urzędnicy będą szukać mieszkań zastępczych dla mieszkańców tych kamienic.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki