reklama

Kamienice w Łodzi. Ponadpartyjny pakt to jedyny ratunek dla Łodzi. Czy jest możliwy? Co o nim sądzą politycy? [OPINIE]

Marcin Darda
Marcin Darda
Łódź sama nie zdoła wyremontować kamienic - to pewne. Tymczasem żaden rząd po 1989 roku nie stworzył dla miasta specjalnego programu wsparcia. Dziś prezydent Hanna Zdanowska (PO) o pomoc prosi premiera Mateusza Morawieckiego (PiS). Czy ją otrzyma? Gdyby się udało, byłby to swoisty Pakt dla Łodzi, ponad partyjnymi podziałami dla dobra wspólnego. PiS taki specjalny program dla Łodzi obiecywał, ale póki co nic z niego nie wyszło. Obiecywała go także PO i też na obietnicach się skończyło.

Apel Zdanowskiej do premiera był efektem zawalenia się oficyn dwóch rewitalizowanych kamienic i pęknięć w konstrukcji trzeciej, na dodatek zamieszkanej. Wszystko to stało się zaledwie w ciągu kilku tygodni.

Rząd za pośrednictwem swojego wojewody odpowiedział natychmiast, acz władze miasta akurat takiej odpowiedzi raczej nie oczekiwały. Wojewoda nakazał natychmiastową ewakuację mieszkańców sześciu kamienic, którym grozi zawalenie, i wskazał, że budynków zagrożonych katastrofą budowlaną jest jeszcze więcej.

Prezydent Zdanowska liczy na specustawę dla Łodzi. Przed tygodniem przedstawiła wyliczenia: od 10 lat trwa największy remont w historii Łodzi, na 200 kamienic wydano 320 mln zł, na remont 9 tys. mieszkań 250 mln zł - to w dużym skrócie. Koszt pełnej rewitalizacji strefy śródmiejskiej szacowany jest na około 13 mld zł. Czy rząd - oczywiście nie w programie rozciągniętym na lata - znajdzie takie pieniądze? A może inaczej: czy w ogóle będzie chciał szukać?

Włodzimierz Tomaszewski, poseł PiS i krytyk Zdanowskiej, też przedstawia liczby, z których wynika, że władze Łodzi na remonty wydają mniej niż w 2008 r., a zamiast zwracać się po prośbie do premiera, powinny wziąć się do roboty.

W ujęciu historycznym problem Łodzi z sypiącymi się kamienicami - w dużym skrócie - wygląda tak: miasto w czasie włókienniczej prosperity budowano bardzo szybko, stąd dziś fachowcy powiadają, że często fundamenty kamienic kopane były na głębokość do kolan. Łodzi nie dotknęły wielkie zniszczenia podczas drugiej wojny światowej, bo jako Litzmannstadt miała być modelowym niemieckim miastem. Po wojnie urządzono w niej nawet tymczasową stolicę PRL, właśnie ze względu na niewielkie zniszczenia. Potem przez lata centrum Łodzi nie było remontowane, bo w socjalizmie najważniejszy był awans cywilizacyjny, budowano więc bloki z wielkiej płyty; kamienic nikt nie tykał, bo symbolizowały łódzkich fabrykantów, słowem: „kapitalistycznych wyzyskiwaczy”.

Łódź faktycznie specprogramu potrzebuje od momentu upadku monokultury włókienniczej już na początku transformacji po 1989 r. Taki program nigdy jednak nie powstał, bo wiadomo: włókniarki nie pojadą do Warszawy palić opon, jak górnicy czy stoczniowcy - stąd programy osłonowe powstały, ale dla Śląska i Wybrzeża. W 2011 roku specprogram dla Łodzi proponował John Godson. Był wtedy posłem PO, która miała już swoją prezydent Łodzi, a przede wszystkim swego premiera Donalda Tuska. W dramatycznym wystąpieniu Godson apelował „o pomoc w zrównaniu szans z innymi miastami i regionami”. Apelu Godsona nikt nie potraktował poważnie.

Paradoksalnie jednak, później to właśnie premier Tusk obiecał Łodzi specprogram i to modernizacyjny, dotyczący właśnie zdegradowanych kamienic. W 2013 r. zapowiedział wydanie 25 mld zł na rewitalizację ze źródeł unijnych, choć nie miał być to stricte łódzki program. Miał dotyczyć głównie Wałbrzycha, Bytomia i właśnie Łodzi. - Musimy zatrzymać proces degradacji polskich miast. Nie chodzi o wymianę elewacji sypiących się kamienic, tylko o gruntowną przebudowę - mówił Tusk w Łodzi.

Wisienką na torcie dla Łodzi miało być małe Expo w 2022 roku - światowa wystawa pokazująca miasto, które kapitalnie radzi sobie z rewitalizacją. Po latach starania rządu PO - PSL w sprawie Expo przejął rząd PiS, który - głównie za sprawą wicepremiera Piotra Glińskiego - wcale tych starań nie markował. Zabrakło niewiele, Łódź przegrała kilkoma głosami z Buenos Aires.

Obietnice Tuska powtarzała także Ewa Kopacz. Jej ostatnia konkretna zapowiedź dotyczyła 4 mld zł, po które miasto mogło sięgać bez konkursów. Tak nie było, co stało się źródłem konfliktu prezydent Zdanowskiej z marszałkiem Witoldem Stępniem, który konkursy jednak rozpisywał. Na zarządzie regionu PO stanął nawet wniosek o wycofanie mu partyjnej rekomendacji, co miało się zakończyć odwołaniem Stępnia przez sejmik. Ale marszałka na partyjnym spotkaniu uratował jeden głos.

Ostatnio, już po serii katastrof budowlanych w Łodzi, Włodzimierz Tomaszewski przypomniał, że z 4 mld zł zapowiadanych przez premier Kopacz, marszałkowi Stępniowi udało się zatwierdzić tylko 500 mln zł.

Specprogramy dla Łodzi zapowiadał także PiS. W kampanii z 2015 r. Jarosław Kaczyński kilkakrotnie wspominał o „specjalnym programie dla Łodzi”, lecz ani razu nie wyszedł poza mgliste zapowiedzi. Wcześniej mówił także, że Łódź potrzebuje specjalnego programu, tak jak ściana wschodnia. Ostatni medialny ślad „specjalnego programu dla Łodzi” obiecanego przez PiS, to wywiad z maja 2016 r. w „Dzienniku Łódzkim” pod znamiennym tytułem „Specjalny program dla Łodzi? Temat nie umarł”. Pytanie: „Pół roku rządu PiS za nami, a szumnie zapowiadanego w kampanii „specjalnego programu dla Łodzi” jak nie ma, tak nie ma...”. Odpowiedź: „Temat programu dla Łodzi zacznie się materializować, gdy rząd przystąpi do pracy nad budżetem na 2017 r. (...) Treść będzie zależeć od potrzeb i sytuacji Łodzi, w cudzysłowie można go nazwać rewitalizacyjnym, ponieważ chodzi o wsparcie społeczne i infrastrukturalne (...). Pieniądze na program specjalny będą z innego źródła, dlatego całość trzeba dobrze skoordynować. Ale zapewniam, że temat nie umarł”. Autor odpowiedzi to Waldemar Buda, wtedy tylko poseł, a dziś na tyle ważny polityk PiS, że jest wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Ma zatem narzędzia nie tylko polityczne, by temat faktycznie nie umarł.

Co o pakcie dla Łodzi sądzą Hanna Zdanowska, Piotr Gliński, Waldemar Buda, Krzysztof Kwiatkowski, Tobiasz Bocheński, Tomasz Trelai Włodzimierz Tomaszewski oraz dr Maciej Onasz? Ich opinie na kolejnych slajdach galerii zdjęć

Kamienice w Łodzi. Ponadpartyjny pakt to jedyny ratunek dla ...

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 24

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
pytam

A może tak dla wszystkich mieszkańców (bez względu na przynależność partyjną, pochodzenie, albo zasobność portfela) zrobić wzorem Krakowa (gdzie mieszkańcy bogatsi) miejskie zakłady przyjmujące i obracające odpadami? Mieszkańcy Krakowa płacą za śmieci 13 zł bo miasto uważa że nie musi dotować zagranicznych firm odbierających odpadki i wymuszających na mieszkańcach kolosalnych opłat. Miasto samodzielnie organizując odbieranie i zarządzanie odpadami jedynie po kosztach znacznie bardziej przysłużyło by się mieszkańcom. Ale czy radnym i Prezydentowi miasta na tym zależy?

d
do urzędasa
2 grudnia, 15:41, Gość:

Granitowa nawierzchnia Piotrkowskiej, woonerfy, niepotrzebne remonty na pokaz typu przekop pod Piotrkowska w śladzie Piłsudskiego, itp, a reszta się wali - tak wygląda gospodarowanie Łodzią przez ostatnie 9 lat.

Jak ktoś się zna na autoreklamie to niech idzie do pracy w PR. Teraz to rozpacz i zwalanie na wojnę? Wstyd. Miastu potrzebny jest gospodarz, a nie pseudo polityk z chorobliwymi ambicjami

2 grudnia, 20:32, Ldz:

Zapomniałeś dodać ponad 200 wyremontowanych kamienic. Ale miasto nie remontuje cudzych budynków.

Jesteś trollem.

2 grudnia, 22:40, ludzi nie okłamiesz:

ale kłamiesz nie żadne 200 wyremontowanych tylko wyburzonych i zawalonych kłamco z biura urzedowego

2 grudnia, 22:59, Russel:

Kłam dalej śmieciu, ale te kamienice widać na ulicy i widać w ich rejestrze. Ale ty sobie kłam, udawaj że deszcz pada, chociaż to pisiory szczą na ciebie.

tak jasne chyba widać dziury w zabudowie po nich najbardziej wali po oczach narożnik jak 6 sierpnia 10 dopiero co wyburzona przez Zdanowksa nie umiała jej wyremontować przez ponad 5 lat choć sie zarzekala ze to zrobi , to samo Zielona 48, ostatnio Rewolucji dwie kamienice, oficyna przy Zielonej 6, a front dalej w ruinie to samo Zarzewska 34 wszystko powyburzane , widać to chyba w twoich urojeniach nawet w uchwalach rady miejskiej napisane jest wyraznie ze wyburza sie w ramach mia100 kamienic i ile ich wyburza się rocznie ty załgany kłamco , łżesz tak samo jak twoja szefowa co dostała wyrok za fałszywe poświadczanie

E
Ewa

Zdanowska tylko beczeć potrafi. Tak samo jak ta banda z PEŁO. Niech się zwróci o pomoc do królika europy, to on coś kiedyś mówił o zielonej wyspie i tylko tuskomatoły w to uwierzyły.Tak samo jak w Zdanowską, że jest dobrym prezydentem miasta.

l
ludzi nie okłamiesz
2 grudnia, 15:41, Gość:

Granitowa nawierzchnia Piotrkowskiej, woonerfy, niepotrzebne remonty na pokaz typu przekop pod Piotrkowska w śladzie Piłsudskiego, itp, a reszta się wali - tak wygląda gospodarowanie Łodzią przez ostatnie 9 lat.

Jak ktoś się zna na autoreklamie to niech idzie do pracy w PR. Teraz to rozpacz i zwalanie na wojnę? Wstyd. Miastu potrzebny jest gospodarz, a nie pseudo polityk z chorobliwymi ambicjami

2 grudnia, 20:32, Ldz:

Zapomniałeś dodać ponad 200 wyremontowanych kamienic. Ale miasto nie remontuje cudzych budynków.

Jesteś trollem.

ale kłamiesz nie żadne 200 wyremontowanych tylko wyburzonych i zawalonych kłamco z biura urzedowego

R
Russel

Oby się to Zdanowskiej udało!

m
mietek

Brawo Zdanowska!

Łódź się rozwija i pięknieje!

G
Gość

a czym my oddychamy w ŁODZI ? postawiłem sobie białą półkę w nowiutkim mieszkaniu prosto od dewelopera wszystkie pylące prace skończone a na półce normalny kurz i nienormalne kawałeczki drobno posiekanych nitek. w poprzednim mieszkaniu było tak samo. a przecież od prawie 30 lat nie ma włókniarek ani przemysłu włókienniczego który jako socjalistyczny wyzysk został zlikwidowany przez solidarnych obrońców narodu a włókniarki wysłane na emerytury pod palmami. czyżby naszemu prawdziwie wolnemu dziś, wspaniałemu miastu nieziemskiej metropolii, rajowi solidarnemu z czyśćca czy z piekła bruździł socjalistyczny włókienniczy duch ?

podatek od powietrza dowalić od m3 płuc ! i będzie na kamienice burżujów. a dla chętnych z poza miasta zorganizować loterię fantową. taki [obraźliwe] oficera rowerowego byłby dla wielu bezcenną wygraną za którą dałby siebie wydymać w płuca

G
Gość

Kup Hanka kilka jednorożców, może w nich da się upchnać tych ludzi.

r
russel
2 grudnia, ‎14‎:‎15, Gość:

Dlaczego wcześniej się o tym nie myślało. Już społecznicy przecież wymyślili ratunek dla kamienic poprzez program Mia100 Kamienic. Ten problem był juz palący 10 lat temu.

wlasnie - a kto rzadzi w Lodzi od tych 10 lat?! POdPOwiem - nie jest to tak znienawidzony w tym miescie meneli Kropa ani Pis

r
russel
2 grudnia, ‎12‎:‎00, Łodzianin:

Hanka-skazanka niech zawrze pakt z diabłem, tak jak i cała jej totalna formacja... A może niech pójdzie na skargę do Brukseli, że rząd PiS rozwala kamienice w Łodzi... tylko do tego nadaje się ta totalna targowicka formacja...

a co na to lodzianie murem za hanka?...

r
russel
2 grudnia, 13:41, WTF:

Nie remontować na siłę nic niewartych budynków w fatalnym stanie!

Lepiej wybrać te o największej wartości zabytkowej, a resztę po prostu wyburzyć stawiając w to miejsce NIEWYSOKIE budynki mieszkalne i ewentualnie biurowe oraz oczywiście gdzie to tylko możliwe poszerzyć ulice!

Zamiast tracić czas na pisanie listów, żeby później mieć na kogo winę zwalić, trzeba budżet miasta zweryfikować i nie wydawać na wybujałe inwestycje i inne typu "przerost formy nad treścią'. Trzeba się na coś w końcu zdecydować!

2 grudnia, ‎14‎:‎55, Gość:

gdyby to było takie proste....

jest - tylko nie przy tej lodzkiej wladzy znajacej sie jedynie na PRze

r
russel
2 grudnia, ‎15‎:‎41, Gość:

Granitowa nawierzchnia Piotrkowskiej, woonerfy, niepotrzebne remonty na pokaz typu przekop pod Piotrkowska w śladzie Piłsudskiego, itp, a reszta się wali - tak wygląda gospodarowanie Łodzią przez ostatnie 9 lat.

Jak ktoś się zna na autoreklamie to niech idzie do pracy w PR. Teraz to rozpacz i zwalanie na wojnę? Wstyd. Miastu potrzebny jest gospodarz, a nie pseudo polityk z chorobliwymi ambicjami

lodzianie I tak tego nie rozumieja - im sie wydaje ze wszystko za hanki zmienia sie cu[wulgaryzm] - I tylko ludzie spoza Lodzi wiedza jak katastrofalne sa rzady tej Pijanej Oszustki

G
Gość

Granitowa nawierzchnia Piotrkowskiej, woonerfy, niepotrzebne remonty na pokaz typu przekop pod Piotrkowska w śladzie Piłsudskiego, itp, a reszta się wali - tak wygląda gospodarowanie Łodzią przez ostatnie 9 lat.

Jak ktoś się zna na autoreklamie to niech idzie do pracy w PR. Teraz to rozpacz i zwalanie na wojnę? Wstyd. Miastu potrzebny jest gospodarz, a nie pseudo polityk z chorobliwymi ambicjami

G
Gość
2 grudnia, 13:41, WTF:

Nie remontować na siłę nic niewartych budynków w fatalnym stanie!

Lepiej wybrać te o największej wartości zabytkowej, a resztę po prostu wyburzyć stawiając w to miejsce NIEWYSOKIE budynki mieszkalne i ewentualnie biurowe oraz oczywiście gdzie to tylko możliwe poszerzyć ulice!

Zamiast tracić czas na pisanie listów, żeby później mieć na kogo winę zwalić, trzeba budżet miasta zweryfikować i nie wydawać na wybujałe inwestycje i inne typu "przerost formy nad treścią'. Trzeba się na coś w końcu zdecydować!

gdyby to było takie proste....

d
do mądrali
2 grudnia, 12:02, Gość:

Jedyny ratunek to oddać byłym właścicielom i spadkobiercom.Wtedy przynajmniej miasto będzie miało dodatkowe wpływy do budżetu.A tak to nie ma nic i jeszcze musi dokładać.

a co zrobisz z mieszkancami? do gazu?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3