Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienice w Łodzi w złym stanie technicznym. Lokatorzy mieszkań komunalnych boją się, że coś spadnie im na głowę

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Mieszkańcy wielu komunalnych budynków w Łodzi martwią się o ich stan techniczny. Po ewakuacji lokatorów z kamienicy przy ul. Wysokiej 13 z której w piątek ( 1 marca) odpadł gzyms martwią się, że im też kawałek gruzu może spaść na głowę. Tymczasem z danych magistratu wynika, że ponad tysiąc miejskich kamienic jest w złym stanie...

W piątek (1 marca) wieczorem odpadł fragment gzymsu z kamienicy przy ul. Wysokiej 13 w Łodzi. Całe cegły, kawał rynny, fragmenty tynku i dachowej papy runęły na podwórko, po którym codziennie przechodzili lokatorzy.

Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi zdecydował się ewakuować lokatorów. Trzy rodziny odwiezione zostały do hostelu przy ul. Łagiewnickiej, jedna zamieszkała u krewnych. Jedna została w oficynie budynku, ale wkrótce i ją urzędnicy skierują do hotelu.
Wieczna miłość - streszczenie odcinków
We wtorek ( 5 marca) nadzór budowlany zakazał użytkowania budynku do czasu naprawy gzymsu, dachu i rynien. ZLM ma sprawdzić, czy remont w ogóle jest opłacalny.

Tymczasem mieszkańcy sąsiednich miejskich kamienic obawiają się, że im też z kamienicy coś na głowę spadnie. Na podwórko kamienicy przy ul. Tuwima 55 już kilka razy spadały fragmenty elewacji. - Gzyms odpadał już kilka razy, do tego widać pęknięcia na ścianach. Wszystko jest dobrze, dopóki nie stanie się jakaś tragedia - denerwują się lokatorzy.

Na stan budynków narzekają też lokatorzy innych kamienic. Jaki jest stan łódzkich zasobów komunalnych?
Zgodnie z przepisami stan każdego budynek powinien być kontrolowany raz w roku, a raz na pięć lat w szerszym zakresie. Łódzki magistrat zapewnia, że takie kontrole przeprowadza. Ale stan lokali komunalnych jest fatalny.

Z 5,7 tys. budynków w których lokale ma łódzki magistrat tylko 420 w ubiegłym roku było w dobrym stanie technicznym. W złym stanie było 1,1 tys. budynków. Pozostałe 4,2 tys. miało stan dostateczny.

Miejskie budynki są w ostatnich latach remontowane, m.in. w ramach programu Miasto Kamienic i rewitalizacji. W ramach programu Miasto Kamienic wyremontowano 200 budynków. W rewitalizacji obszarowej ma być 145 remontów kamienic, w tym roku na 14 posesjach. To oznacza, że stan miejskich kamienic poprawia się ale powoli.

Nadzór budowlany wydaje w Łodzi miesięcznie kilka decyzji dotyczących zakazu z użytkowania. Zwykle dotyczy to fragmentów budynków lub lokali, zarówno miejskich jak i prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki