Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanada wycofała sportowców z igrzysk olimpijskich. "Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze"

Tomasz Dębek
23.02.2018korea poludniowapyeongchang pjongczang gangneung ovalzimowe igrzyska olimpiada zimowan/z  nr 8 wojciech wojtek wolskihokej mecz kanada niemcygazeta wroclawskapawel relikowski / polska press
23.02.2018korea poludniowapyeongchang pjongczang gangneung ovalzimowe igrzyska olimpiada zimowan/z nr 8 wojciech wojtek wolskihokej mecz kanada niemcygazeta wroclawskapawel relikowski / polska press Pawel Relikowski / Polska Press
Z każdym dniem wzrasta presja na organizatorach igrzysk olimpijskich w Tokio. Pojawiają się kolejne apele o przełożenie imprezy. Do tej pory o możliwym bojkocie zawodów mówiło się tylko nieoficjalnie. Pierwszym krajem, który ogłosił wycofanie swoich sportowców z igrzysk została jednak Kanada.

"Kanadyjski Komitet Olimpijski (COC) i Kanadyjski Komitet Paraolimpijski (CPC), przy wsparciu związków sportowych, zawodników i rządu Kanady, podjęły trudną decyzję o nie wysłaniu reprezentantów Kanady na igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie latem 2020 roku. COC i CPC pilnie wzywa Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) do przełożenia igrzysk o rok. Oferujemy swoją pomoc w procesie przekładania imprezy, który z pewnością okaże się skomplikowany. Nic nie jest jednak ważniejsze od zdrowia i bezpieczeństwa naszych sportowców oraz światowej społeczności" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę przez Kanadyjski Komitet Olimpijski.

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE TOKIO 2020 PRZEŁOŻONE? Z IMPREZY WYCOFAŁA SIĘ KANADA

To pierwszy kraj, który zdecydował się na tak daleko idący krok. W ostatnich dniach apele o przełożenie igrzysk dobiegały z wielu stron świata. Choćby ze Stanów Zjednoczonych, które na igrzyska wysyłają najliczniejszą reprezentację, zdobywają na nich najwięcej medali, a ich telewizja NBC podpisała najdroższy kontrakt na transmisję igrzysk. Z głosem amerykańskich sportowców MKOl musi się poważnie liczyć. Do zmiany terminu imprezy nawoływały m.in. bardzo mocne związki sportowe: lekkoatletyczny i pływacki. Po listach otwartych spekulowano, że bez amerykańskich lekkoatletów igrzyska nie dojdą do skutku.

- Gdyby inne kraje miały nie wysłać swoich reprezentantów na igrzyska, organizowanie ich latem nie ma sensu. Chcemy, by ta impreza odbyła się w bezpiecznej i radosnej atmosferze. Ale nie jest to coś, co zależy tylko od nas - podkreślał minister finansów i wicepremier Japonii Taro Aso.

Na razie pierwszy krok zrobili Kanadyjczycy. Jeśli w ich ślad pójdą inne kraje, organizatorzy zostaną postawieni pod ścianą. MKOl i Japończycy do niedawna zgodnie zapewniali, że igrzyska odbędą się zgodnie z planem. To wciąż ich cel, ostatnio zaczęły się jednak pojawiać wypowiedzi wskazujące na to, że rozważane jest przełożenie imprezy na 2021, a nawet 2022 rok.

W ślady Kanady może pójść Australia. Tamtejsze media donoszą, że Australijski Związek Olimpijski zwołał telekonferencję, na której jednogłośnie zadecydowano o wycofaniu sportowców z igrzysk w Tokio. Działacze mieli też zarekomendować zawodnikom, żeby przygotowywali się do zawodów w 2021 roku.

Trwa głosowanie...

Czy igrzyska olimpijskie w Tokio powinny odbyć się zgodnie z planem?

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kanada wycofała sportowców z igrzysk olimpijskich. "Zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze" - Sportowy24

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki