Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na prezydenta Inowrocławia uczestniczyli w debacie. Jakie mają pomysły na rozwój miasta?

Marcin Kozłowski
Marcin Kozłowski
Kandydaci na prezydenta Inowrocławia uczestniczyli w debacie zorganizowanej przez Radio Pomorza i Kujaw.
Kandydaci na prezydenta Inowrocławia uczestniczyli w debacie zorganizowanej przez Radio Pomorza i Kujaw. Tomasz Czachorowski
Poprawa bezpieczeństwa w mieście, remonty dróg osiedlowych, obniżenie lokalnych opłat - to najważniejsze i zgodne punkty programów kandydatów na prezydenta Inowrocławia.

O ten urząd walczyć będą 7 kwietnia - w kolejności alfabetycznej - Arkadiusz Fajok (KWW Arkadiusza Fajoka Łączy nas Inowrocław), Ewa Koman (KWW Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia), Bartosz Kownacki (KW Prawo i Sprawiedliwość), Janusz Misterski (Komitet Wyborczy Wyborców Janusz Misterski), Wojciech Piniewski (KKW Koalicja Obywatelska) i Marek Słabiński (KWW Marka Słabińskiego).

O ten urząd walczyć będą 7 kwietnia - w kolejności alfabetycznej - Arkadiusz Fajok (KWW Arkadiusza Fajoka Łączy nas Inowrocław), Ewa Koman (KWW Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia), Bartosz Kownacki (KW Prawo i Sprawiedliwość), Janusz Misterski (Komitet Wyborczy Wyborców Janusz Misterski), Wojciech Piniewski (KKW Koalicja Obywatelska) i Marek Słabiński (KWW Marka Słabińskiego).

Kownacki bojkotuje debatę

Pięcioro z nich uczestniczyło w debacie, która odbyła się w studiu Radia Pomorza i Kujaw. Kandydatów przepytywał redaktor Marcin Glapiak. Do Bydgoszczy nie przyjechał Kownacki, który w ten sposób zaprotestował przeciwko bezprawnemu - jego zdaniem - przejęciu mediów publicznych przez Bartosza Sienkiewicza, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski. Po krótkim przedstawieniu się każdy z kandydatów odpowiadał na pytania.

Miasto trzeba pobudzić do życia

Pierwsze z nich brzmiało: co niezwłocznie trzeba zmienić lub poprawić w Inowrocławiu? Fajok powiedział, że miasto umiera i trzeba je pobudzić do życia m.in. przez przywrócenie budżetu obywatelskiego. Zdaniem Misterskiego trzeba ożywić opuszczone ulice oraz zaniedbane tereny niezabudowane. Piniewski chce z kolei natychmiast nadrobić wiele zaległości związanych z drogami osiedlowymi oraz wprowadzić w życie program in vitro. Dla Koman najuważniejsze jest wyproszenie z miasta polityki. Dzięki temu będzie można stworzyć bezpieczne i przyjazne do życia miejsce. Z kolei Słabiński chce szybko zmienić plan zagospodarowania miasta, co zapewni w przyszłości niskie opłaty za wodę i ogrzewanie.

Jestem lepsza/lepszy od innych

W kolejnej części debaty kandydaci przekonywali dlaczego powinni zostać prezydentem i w czym są lepsi od rywali.

- Widzę wszystko, co dzieje w Inowrocławiu - zapewniał Misterski. - Przeszedłem wiele samorządowych szczebli i dzięki temu mam większą wiedzę i doświadczenie, mam poparcie wojewody i znajomości - chwalił się Piniewski. - Jestem w tym gronie osobą z największym doświadczeniem w pozyskiwaniu unijnych - i nie tylko - środków - mówiła Koman. - Miastem rządzi się według procedur, a nie dzięki znajomościom. Mam wiele pomysłów na rozwój Inowrocławia - odpowiedział Słabiński Piniewskiemu. - Jestem kandydatem niezależnym, gotowym do dialogu i współpracy z każdym - przekonywał natomiast Fajok.

Uczestnicy debaty przedstawili pomysły na przyciągnięcie do Inowrocławia nowych inwestorów. Piniewski proponował stworzenie strefy ekonomicznej, obniżenie czynszów za najem lokali komunalnych, podatku od nieruchomości. Koman jest za powstaniem inkubatora przedsiębiorczości, stworzenia z rynku salonu miasta. Słabiński obiecywał zlikwidowanie strefy płatnego parkowania i budowę terminala inter modalnego. Fajok proponował powstanie strefy ekonomicznej w centrum miasta oraz organizację targów dla biznesu, zaś Misterski powtarzał potrzebę ożywienia miejsc niezagospodarowanych i postawienia na rozwój małych przedsiębiorstw.

Miasto stać na lodowisko?

Podczas rozmowy dotyczącej pomysłów na rozwój sportu Koman obiecała budowę całorocznego krytego lodowiska. Słabiński (na co dzień hokeista) odpowiedział, że na taką inwestycję miasto nie stać, a ponadto nie ma takiej potrzeby, gdyż taki obiekt jest w Mogilnie. Powstanie lodowiska to także priorytet Fajoka, z tym, że latem obiekt zamieniałby się w skatepark. Misterski jest zwolennikiem budowy krytego basenu, zaś Piniewski obiecywał powstanie pełnowymiarowej hali sportowej. Wszyscy są za to za zwiększeniem nakładów na lokalne kluby i rozwojem klasy sportowych.

Dworzec na miarę XXI wieku

Uczestnicy debaty byli również zgodni w sprawach dotyczących poprawy bezpieczeństwa mieszkańców na drogach (m.in. oświetlenie przejść dla pieszych, remonty dróg osiedlowych) oraz ogólnego (rozbudowa monitoringu). Przy pomocy środków pozyskanych z zewnątrz Słabiński m.in. zbudowałby ponadto centrum sportów rodzinnych, Piniewski odnowiłby i rozbudowałby place zabaw, a Koman zapowiedziała budowę dworca autobusowego na miarę 21. wieku.

Według kandydatów na prezydenta Inowrocławia zmiany wymaga siatka połączeń komunikacji miejskiej, Fajok zapowiedział wprowadzenie bezpłatnej komunikacji, a Słabiński budowę linii trolejbusowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto