Uniwersytet Łódzki, w związku z epidemią koronawirusa, przełożył termin wyborów rektora na 15 lipca (z 29 maja).
5 czerwca Rada Uczelni UŁ poinformowała, że wpłynęły do niej dwie kandydatury: prof. Elżbiety Żądzińskiej oraz prof. Sławomira Cieślaka (każda zgłoszona przez wystarczającą liczbę senatorów uniwersytetu – przez odpowiednio 21 i 27 takich osób).
Oba nazwiska - w perspektywie wyborów - były znane już wcześniej, zgłoszenia do rady to dopełnienie formalności. Można uznać, że zaraz po tych zgłoszeniach zaczęła się kampania wyborcza, bo dwoje kandydatów opublikowało swoje programy wyborcze (choć inni kandydaci mogą się jeszcze pojawić – termin na to mija 25 czerwca).
Rektora UŁ wybiera kolegium reprezentujące wszystkie "stany uczelni": pracowników i studentów. Czym elektorów tego kolegium chcą przekonać kandydaci?
Prof. Elżbieta Żądzińska to biolog i obecna prorektor ds. nauki w ekipie prof. Antoniego Różalskiego, rektora w kadencji 2016-2020. Swój program, jak napisała, opiera się na trzech filarach: "Tożsamość-Rozwój-Bezpieczeństwo". W rozdziale o tożsamości kandydatka wspomina m.in. o wspieraniu rozpoznawalności UŁ przez promowanie jego kluczowych badań. W rozdziale na temat rozwoju prof. Elżbieta Żądzińska wspomina, iż w 2016 r. rektor powierzył jej misję "stworzenia strategii opartej na szerokich konsultacjach społeczności akademickiej" (miała powstać specjalna witryna internetowa służąca ich prowadzeniu). Jednak na uczelni podjęto decyzję o wstrzymaniu takich prac. Kandydatka, jeśli zwycięży, obiecuje powrót do pomysłu. Ponadto deklaruje m.in. wsparcie finansowe projektów prowadzonych przez studenckie koła naukowe.
Prof. Sławomir Cieślak to prawnik i również obecny prorektor UŁ przy prof. Antonim Różalskim - ds. kształcenia. Hasło zamieszczone na początku jego programu brzmi: "Uniwersytet to Ludzie – rozwijajmy go wspólnie". Z konkretów można w nim znaleźć m.in. stworzenie Konwentu Seniorów UŁ, który służyłby radą rektorowi. Na czele tego konwentu stałby poprzednik aktualnej głowy UŁ wśród pozostałych z byłych rektorów i byłych dziekanów wydziałów. Uniwersytet, według prof. Sławomira Cieślaka, ma być "przyjazny rodzinie" – dlatego np. pracownicy administracji mają przez 1-2 dni w tygodniu wypełniać swoje obowiązki zdalnie. "Szacunek dla tradycji" w programie tego kandydata objawia się m.in. postulatem stworzenia "Domu Emeryta UŁ".
Politechnika Łódzka wyznaczyła na oficjalne zgłoszenia rozpoczynający się tydzień. Do weekendu w przestrzeni publicznej nie "objawił się" żaden oficjalny kandydat. Termin wyboru rektora PŁ to 8 lipca.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, trzecia z największych uczelni w mieście, jest już po wyborczej decyzji o reelekcji prof. Radzisława Kordka, obecnego rektora.

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?