Kandydat Antoniego Macierewicza nie zostanie wiceprezesem...

  Kandydat Antoniego Macierewicza nie zostanie wiceprezesem PEC w Bełchatowie

  Maciej Wiśniewski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zbigniew Ziemba przedstawił swoją kandydaturę radzie nadzorczej PEC, ale nie został powołany do zarządu spółki

  Zbigniew Ziemba przedstawił swoją kandydaturę radzie nadzorczej PEC, ale nie został powołany do zarządu spółki ©Dariusz Śmigielski

  Zbigniew Ziemba nie będzie wiceprezesem PEC. Magistrat sprzeciwił się kandydatowi lansowanemu przez PGE i ministra Macierewicza
  Zbigniew Ziemba przedstawił swoją kandydaturę radzie nadzorczej PEC, ale nie został powołany do zarządu spółki

  Zbigniew Ziemba przedstawił swoją kandydaturę radzie nadzorczej PEC, ale nie został powołany do zarządu spółki ©Dariusz Śmigielski

  Rada Nadzorcza Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bełchatowie odrzuciła w poniedziałek kandydaturę Zbigniewa Ziemby na wiceprezesa spółki. Na swoim postawiła prezydent Mariola Czechowska (PiS), która od początku sprzeciwiała się nominacji do władz miejskiej spółki niezwiązanego z Bełchatowem polityka PiS.

  Choć w mieście także rządzi Prawo i Sprawiedliwość, to w partii nikt już nie udaje, że od wewnątrz trawi ją konflikt. Właśnie przejawem wewnętrznych niesnasek było odrzucenie nominacji do zarządu PEC dla Zbigniewa Ziemby.

  Echa konfliktu w PiS

  W PiS Zbigniew Ziemba pełni funkcję pełnomocnika partii w okręgu piotrkowskim. Przejął ją po Bartłomieju Misiewiczu, czyli prawej ręce ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Właśnie za człowieka szefa MON uchodzi w środowisku Zbigniew Ziemba. On sam mówi, że jest lojalny wobec swoich przełożonych.

  Czytaj:Bełchatów: Wymienili piece, ale dotacji dla nich nie ma

  Z wykształcenia jest nauczycielem historii. Był wicestarostą piotrkowskim, a obecnie jest dyrektorem Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Woli Krzysztoporskiej (pow. piotrkowski). W ciepłownictwie nie ma żadnego doświadczenia, co akurat nie powinno być przeszkodą do miejsca w zarządzie PEC. Grzegorz Zegarek, prezes spółki i polityk PiS ze Skierniewic, który zarządza PEC od dwóch lat, także ciepłownikiem nie jest. Za to specjalistą w tej dziedzinie jest Paweł Uznański, obecny wiceprezes miejskiej spółki i dyrektor techniczny PEC.

  – Trudno o lepszego fachowca w sprawach energetyki cieplnej, nie tylko w Bełchatowie, ale i w skali ogólnopolskiej– mówi anonimowo jedna z osób zorientowanych w tej branży.

  Nie bez powodu, bo pierwotnie mówiło się, że Zbigniew Ziemba miałby zająć stanowisko po Pawle Uznańskim. Na to nie chciał zgodzić się magistrat. Prezydent Mariola Czechowska w odpowiedzi do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zarzuciła kandydatowi koncernu brak kompetencji do zajmowania takiego stanowiska.

  Kandydaturę Zbigniewa Ziemby do zarządu PEC zgłosił Sławomir Zawada, prezes bełchatowskiego koncernu PGE GiEK SA. Spółka ta ma mniejszościowy pakiet udziałów w PEC (ok. 13 proc.) i zwyczajowo obsadza stanowisko wiceprezesa.

  Czytaj także:Mieszkańcy Bełchatowa pozwali miejską spółkę za smród z oczyszczalni ścieków

  Decyzja należy jednak do rady nadzorczej PEC i jak podkreśla Piotr Skupiński, przewodniczący rady, nie musi ona obligatoryjnie przyjąć zgłoszonego kandydata.

  Oficjalnie chodzi o koszty. Ostatecznie bowiem Zbigniew Ziemba miał zająć fotel wiceprezesa, jako trzeci członek zarządu miejskiej spółki (obecnie zarząd PEC jest dwuosobowy, ale statut spółki pozwala na jego poszerzenie do trzech osób). To, zdaniem magistratu, generowałoby dodatkowe koszty funkcjonowania miejskiej spółki.

  Tło konfliktu jest jednak polityczne. W bełchatowskim PiS nikt już bowiem nie ukrywa, że partia nie jest jednością, a obecnie ścierają się w niej minimum dwie frakcje, „senatorska” skupiona wokół senatora Wiesława Dobkowskiego, do której należy obecnie też prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska oraz „poselska”, skupiona przy pośle Dariuszu Kubiaku, która objęła wpływy w starostwie. To tej grupie blisko do szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Rozgrywka toczy się o to, kto w przyszłym roku będzie układał partyjne listy przed wyborami samorządowymi.

  O tym, że obie strony grają już w otwarte karty świadczy niedawne publiczne oświadczenie grupy radnych rady miejskiej z klubu PiS z grupy „poselskiej”, którzy otwarcie sprzeciwili się polityce kadrowej władz miasta. Prezydent Czechowskiej zarzucili, że na kierowniczych stanowiskach w podległych jej jednostkach zatrudnia osoby... nie związane z PiS.

  Tymczasem nie wiadomo, co z odrzuceniem kandydatury Zbigniewa Ziemby do zarządu PEC zrobi Sławomir Zawada. Nie udało nam się skontaktować z rzeczniczką PGE GiEK SA.  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menedżer Roku 2018

  Menedżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny