Kapsuła Mirosława Hermaszewskiego w Muzeum w Sieradzu

  Kapsuła Mirosława Hermaszewskiego w Muzeum w Sieradzu

  Anna Gronczewska

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Kapsuła Mirosława Hermaszewskiego w Muzeum w Sieradzu
  1/10
  przejdź do galerii

  ©Agencja FORUM

  Zbliża się 40 rocznica lotu Polaka w kosmos. Kapsuła, w której lądował Mirosław Hermaszewski, znajduje się w Muzeum Okręgowym w Sieradzu.
  Generał Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos 4 lipca 1978 roku. Okazuje się, że kapsuła, będąca częścią statku kosmicznego, od blisko czterech lat znajduje się w sieradzkim muzeum. Piotr Gutbier, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu wyjaśnia, że nieprzypadkowo znalazła się w tym mieście.

  Dzisiaj mecz Niemcy - Szwecja

  - W Sieradzu urodził się Arne Sternfeld, pionier kosmonautyki – wyjaśnia dyrektor Gutbier. - Odbyło się w naszym muzeum osiem konferencji kosmicznych, poruszających między innymi lot generała Mirosława Hermaszewskiego. Kolejna konferencja odbędzie się w październiku, ale już pod patronatem miasta, my użyczymy jej uczestnikom sali.

  Kapsuła trafiła do sieradzkiego muzeum cztery lata temu. Najpierw wypożyczono ją na rok, potem na dwa lata, by potem dalej przedłużyć wypożyczenie. Jak zaznacza dyrektor Piotr Gutbier właścicielem kapsuły jest Centrum Badań Kosmicznych, które wypożyczyło ją Muzeum Wojska Polskiego. I od tego muzeum wypożyczyła ją sieradzka placówka.

  - Nie będziemy dalej przedłużać wypożyczenia kapsuły – zapewnia dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu. - To dla nas kłopotliwy eksponat, dosyć drogi, musimy płacić za jego ubezpieczenie. Poza tym zainteresowanie kapsułą nie jest już tak duże jak wtedy, gdy pojawiło się w naszym muzeum. Wtedy przychodziły oglądać ją wycieczki szkolne, miłośnicy kosmonautyki, a także generała Hermaszewskiego i jego lotu.

  Kapsuła jest zaplombowana, osłonięta, nie można wchodzić do środka, ale widać co znajduje się w jej wnętrzu. Tak więc w grudniu kapsuła wróci do Warszawy. Pojawiły się głosy, że Muzeum Wojska Polskiego nie zależy, by kapsuła wróciła do jego zbiorów. Między innymi dlatego, by nie obchodzić uroczyście 40-tej rocznicy lotu Mirosława Hermaszewskiego w kosmos.

  Zobacz galerię

  - Nieprawdą są te domniemania – zapewnił nas Sebastian Warlikowski, rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. - Nieprawdziwą informację na ten temat podał Tygodnik Polityka. W rzeczywistości to dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu w piśmie z 5 grudnia 2017 roku zwrócił się z uprzejmą prośbą o przedłużenie terminu wypożyczenia eksponatów, związanych z lotem kosmicznym gen. Mirosława Hermaszewskiego do 17 grudnia 2019 roku (mowa o byłym dyrektorze placówki, który ustąpił ze stanowiska w grudniu 2017 r. - red.).

  Zobacz też: Satelita przelatuje obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nagrał to rosyjski astronauta

   


  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kłamczynski, a co ty osiągnąłeś?

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Hermaszewski był w kosmosie. Kaczyński, a co ty osiągnąłeś poza rozpierdoleniem Polski? A, przepraszam, wykonałeś telefon do braciszka w odpowiednim momencie - zawsze to jakaś zasługa...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIE BÓJCIE SIĘ KOMENTOWAĆ . CZARNA WOŁGA NIE PRZYJEDZIE I NIE PORWIE !

  HAHAHA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  A RZĄDOWA SOLIDARNA LIMUZYNA ROZLECI SIĘ W STARCIU Z TICO I NIE DOJEDZIE !
  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA ITEDE !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo