Na początku sierpnia obchodzony jest Światowy Tydzień Karmienia Piersią. To czas, gdy specjaliści przypominają o zaletach karmienia dzieci piersią w pierwszym okresie ich życia.
Mimo rozwoju medycyny nadal nie udało się stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby mleko matki. Matczyne mleko ma wszystkie składniki niezbędne do wzrostu i rozwoju dziecka oraz składniki odpornościowe dostosowane do środowiska w którym maluch żyje.
W efekcie dzieci karmione piersią rzadziej zapadają na: biegunki, zapalenia uszu, infekcje układu oddechowego, infekcje dróg moczowych, alergie, a jako dorośli rzadziej mają nadciśnienie, otyłość, cukrzycę i inne choroby cywilizacyjne.
Wyliczono, że każdy kolejny miesiąc karmienia piersią zmniejsza ryzyko cukrzycy o 4 proc.
Dlaczego warto karmić piersią? Sprawdź na stronie Akademii NFZ
- Mleko kobiece jest najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem dla noworodka - przypominała nam kilka miesięcy temu Agnieszka Piątkowska, kierownik banku mleka w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dziecko do ukończenia 6. miesiąca życia karmione było wyłącznie mlekiem matki. Potem, co najmniej do ukończenia drugiego roku życia – matczyne mleko wciąż powinno być dodatkiem do kolejnych wprowadzanych pokarmów.
Karmienie piersią jest też korzystne dla matki. Buduje więź z dzieckiem, zmniejsza ryzyko depresji poporodowej i ryzyko późniejszych chorób takich jak np. nowotwory piersi i jajników, osteoporoza, nadciśnienie.
Położna lub lekarz w ramach NFZ mogą wesprzeć w karmieniu piersią
Jednak karmienie piersią – choć wydaje się naturalne – nie zawsze jest łatwe. Trudności mogą pojawić się m. in. po cesarskim cięciu. W takiej sytuacji wsparcie można uzyskać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Porad może udzielić lekarz POZ lub położna. Po porodzie kobieta ma zagwarantowane od czterech do sześciu bezpłatnych wizyt położnej w okresie noworodkowym dziecka, może też liczyć na konsultacje w całym okresie karmienia.
W Łodzi działa też Bank Mleka Kobiecego. Można tam oddać swój pokarm dla wcześniaków i noworodków, które nie mogą dostać mleka swoich mam. Bank działa przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, tel. tel. 42 271 10 20.
Czytaj więcej o karmieniu piersią w pierwszym okresie życia dziecka
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?