Karp z Grabi został dopisany do Listy Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest pierwszy z Łódzkiego wpisanym w kategorię produktów rybołówstwa. Karp z Grabi został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tym sposobem dołączył do 93 innych produktów z Łódzkiego wpisanych na tę listę.

O umieszczenie karpia z Grabi na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi wnioskował latem ubiegłego roku Czesław Wojciech Bąk, właściciel Gospodarstwa Rybackiego „Nad Grabią” w Łasku. Wreszcie dopiął swego i od kwietnia karp z Grabi został do listy MRiRW dopisany. Czesław Bąk podkreśla, że wpisanie tego produktu na ministerialną listę, było możliwe dzięki temu, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mogilnie Małym (gm.

Dobroń) z łowionego w Grabi karpia przygotowują tradycyjnie potrawy. Wykorzystują do tego przepisy znane od lat. Współpraca gospodarstwa rybackiego i KGW była możliwa dzięki Lokalnej Grupie Działania „Dolina rzeki Grabi”.

Łowione w Grabi karpie najczęściej smażone są obsypane tylko mąką, bądź zalewane zalewą octową z przyprawami. Dzięki temu mogą być dłużej przechowywane. Na szczególne okazje przygotowywany jest karp w galarecie.

Karb z Grabi ma średnio długość od 25 cm do 75 cm, waga od 1,5 kg do 2 kg. Karp łowiony w Grabi i karp odłowiony w gospodarstwach rybackich charakteryzuje się tą samą wysoką jakością, delikatnym mięsem i brakiem posmaku mułu. Stawy są bezpośrednio zasilane czystą wodą z Grabi. Karp z Grabi jest pierwszym produktem z Łódzkiego wpisanym na listę w kategorii produkty rybołówstwa.

 

To już jest na liście

Do tej pory wśród 93 naszych były produkty mleczne, mięsne, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy, a także napoje. Na Liście Produktów Tradycyjnych MRiRW z Łódzkiego znajdujemy wśród produktów mlecznych: twaróg tradycyjny, kozi twaróg z Eufe-minowa i sery kozie z Drużbina. Pośród produktów mięsnych mamy m.in.: wędzone kiełbasy jordanowskie, nadolski boczek tradycyjnie wędzony, gęś owsianą z Bogusławic, jagnięcinę ze świniarki, wędzonki szadkowskie, szynkę cygańską zwaną niedźwiedzią z Zaborowa, szynkę wieluńską z lagi, kaszankę, kiełbasę swojską z Białej Góry, pachwinę wędzoną z Szadku, kiełbasę sołtysa z Bilskiej Woli, kiełbasę felinowską czy salceson gospodarza. Jeśli chodzi o produkty z warzyw i owoców to łódzkie są m.in.: nagawskie jabłka pieczone z sokiem, szczaw konserwowy po łowicku, chrzan nad-warciański po staropolsku, ogórek kiszony spod Wielunia, powidła z papierówek z Kobylnik, ogórki kiszone z Rogowa czy też konfitura agrestowa z Osse. Sporo mamy też wyrobów piekarniczych i cukierniczych, a są to m.in. tatarczuch z Radomska, chleb staropolski z doliny Mrogi, chleb wiejski łęczycki, chleb dmosiński na tradycyjnym zakwasie, piernik z marchwi, chleb żytni z mlekiem, ciastka ze skwarek (słoninki), obwarzanki tomaszowskie czy chleb kozacki z Ozorkowa. Z kategorii oleje i tłuszcze na liście są: masło nagawskie i masło z Głuchowa, a z miodów: miody z doliny rzeki Mrogi, miody z gminy Żelechlinek i miód Ziemi Brzezińskiej, Wzniesień Łódzkich i Rawki. Ciekawa jest łódzka lista gotowych dań i potraw, są m.in.: jeżowski żur z ziemniaczkami, plendze kartoflane z Wójcina, kugiel z Przedborza, polewka gruszkowa z Gałkowa, gołąbki z Osin, obrowska zupa chrzanowa czy radomszczańska zalewajka. Z napojów mamy m.in.: ratafia malinowa z Nagawek, , piwo łaskie, sok jabłkowy z Kałęczewa, kwas chlebowy, dmosiński syrop z malin czy nalewkę truskawkową z Bachorzyna.