Karta Dużej Rodziny w Łodzi: migawki dla dzieci tańsze o 75...

  Karta Dużej Rodziny w Łodzi: migawki dla dzieci tańsze o 75 proc.

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Karta Dużej Rodziny w Łodzi: migawki dla dzieci tańsze o 75 proc.

  ©Jakub Pokora/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Od 1 lipca 921 rodzin z trójką i więcej dzieci złożyło do Urzędu Miasta Łodzi wniosek o wydanie Łódzkiej Karty Dużej Rodziny. Karta uprawnia do ulg i bonifikat w korzystaniu zarówno z miejskich instytucji, jak i firm prywatnych. Nową zniżką jest możliwość kupna tańszego biletu okresowego komunikacji miejskiej. A władze Łodzi już przygotowują kolejne.
  Karta Dużej Rodziny w Łodzi: migawki dla dzieci tańsze o 75 proc.

  ©Jakub Pokora/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Od 1 stycznia 2014 roku magistrat ma dopłacać z budżetu miasta do opłat za śmieci od trzeciego i następnego dziecka w rodzinie wielodzietnej. Uchwała w tej sprawie jest opracowana, ale miasto czeka na to, jak Regionalna Izba Obrachunkowa przyjmie podobną uchwałę w Nysie. Jeśli nie będzie zastrzeżeń RIO - uchwała trafi pod obrady Rady Miejskiej w Łodzi.

  Miasto planuje też ulgi dla rodzin wielodzietnych przy wynajmie mieszkań komunalnych.
  Takie rodziny będą miały pierwszeństwo (dodatkowe punkty) w konkursach na wynajem lokali komunalnych. Rodziny, które wynajmą mieszkanie o metrażu powyżej 80 mkw. nie będą dopłacały do tego zwiększonego metrażu (stawka czynszu w gminnych lokalach większych niż 80 mkw. jest wyższa niż w mniejszych mieszkaniach).

  Na środowej sesji radni zgodzili się, by dzieci z rodzin trzy plus (jeśli się uczą to nawet do 25. roku życia) mogły kupować 30- i 90- dniowe migawki z 75-procentową bonifikatą. Przy zakupie jednej 30-dniowej migawki rodziny zaoszczędziłyby 20 zł, a przy zakupie 90-dniowego biletu 48 zł.

  W takich rodzinach żyje ponad 12 tysięcy dzieci. Zakładając, że wszystkie dzieci uprawnione do bonifikaty z niej skorzystają dochody do budżetu spadną na poziomie od 2,6 do 3,3 mln zł.

  Dziś około 40 miejskich instytucji oraz prywatnych firm zaproponowało ulgi dla rodzin wielodzietnych w Łodzi. Wśród nich znajdują się miejskie: teatry, muzea, galerie sztuki, pływalnie (również baseny w szkołach) czy zoo. Rodzice zostali też zwolnieni z opłat za przedszkola (czyli z opłaty wnoszonej po pięciu bezpłatnych godzinach) oraz traktowani są priorytetowo przy przyjęciu malucha do przedszkola i żłobka.

  Ulgi dla rodzin trzy plus zaproponowało też 15 prywatnych firm, m.in. Aquapark Fala, cztery szkoły języków obcych, trzy księgarnie, sieć aptek, szkoła tańca, niepubliczna przychodnia, kino czy sklep ze sprzętem medycznym.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zzz

  zbig (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Generalnie rzecz biorąc, karta rzeczywiście jest, ale rodzina może sobie nią d.. podetrzeć, gdyż aby z niej skorzystać trzeba iść gdzieś pełną brygadą lub są inne durne obwarowania... Jak zwykle...rozwiń całość

  Generalnie rzecz biorąc, karta rzeczywiście jest, ale rodzina może sobie nią d.. podetrzeć, gdyż aby z niej skorzystać trzeba iść gdzieś pełną brygadą lub są inne durne obwarowania... Jak zwykle urządowy pic na wodę, żeby Zdanowska & company mogli w mediach zaszaleć... :(zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  coś nie tak...

  matka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  mam troje dzieci w tym jedno niepełnosprawne i karta dużej rodziny nie jest dla mnie żadną ulgą,ponadto nie ma nigdzie informacji jakie ulgi komu sie należa-okazuje sie bowiem że inne na troje...rozwiń całość

  mam troje dzieci w tym jedno niepełnosprawne i karta dużej rodziny nie jest dla mnie żadną ulgą,ponadto nie ma nigdzie informacji jakie ulgi komu sie należa-okazuje sie bowiem że inne na troje dzieci a inne na czworo i więcej.coś tu jest nie w porządku..zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  xyzx

  xsr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  super pomysł! Nareszcie mamy wporządku Prezydenta.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo