MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Karta rowerowa na ulicy?

Matylda Witkowska
Łódzkie środowiska rowerowe chcą, by 10-latki  przed otrzymaniem karty rowerowej jeździły po ulicach.
Łódzkie środowiska rowerowe chcą, by 10-latki przed otrzymaniem karty rowerowej jeździły po ulicach. Krzysztof Szymczak
Łódzkie środowiska rowerowe chcą, by 10-latki przed otrzymaniem karty rowerowej jeździły po ulicach. Teraz nauka praktyczna odbywa się w miasteczku ruchu drogowego, a po jej zaliczeniu dzieci mogą poruszać się nawet po ruchliwych arteriach.

- Tak uczone dzieci nie są przygotowane do jazdy w normalnym ruchu - uważa Wojciech Makowski z łódzkiej Fundacji Fenomen. - To tak, jakby wypuszczać na ulice kierowców aut, którzy ćwiczyli jazdę tylko na placu manewrowym.

Egzaminy rowerzystów w normalnym ruchu ulicznym odbywają się m.in. w Holandii. W Gdańsku w pięciu szkołach podstawowych odbył się już pilotażowy program nauki jazdy w ruchu ulicznym, finansowany częściowo ze środków unijnych.

- Dzieci jeździły po ulicach wokół szkół, do których chodzą - mówi Roman Kietliński, gdański oficer rowerowy.

Pomysł, by egzaminy na kartę rowerową odbywały się tak, jak na prawo jazdy, łódzcy cykliści zgłosili Wojewódzkiej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tomasz Kacprzak, sekretarz rady tłumaczy, że wniosek nie mógł być rozpatrzony pozytywnie.

- Jego realizacja mogłaby wprowadzić zagrożenie. Chodzi przecież o osoby niepełnoletnie, za które odpowiedzialność spoczywa na nauczycielach. Nie byłoby łatwo przekonać ich i rodziców. Rozwiązaniem byłaby ogólnopolska zmiana przepisów - mówi Kacprzak.

***

Potrzebni instruktorzy
To dobry pomysł pod warunkiem, że będą wyszkoleni instruktorzy. Po zdobyciu karty dziecko staje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. Odpowiedzialni rodzice uczą zachowania w ruchu od małego, ale nie wszyscy tak robią.
Marzanna Boratyńska, łódzka drogówka

***

Kto będzie odpowiadał?
Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nauczyciel bierze grupę dzieci i wyjeżdża z nimi na ulicę. Nie sądzę, żeby ktokolwiek wziął za nie odpowiedzialność. Bardziej realny jest pomysł kursów doszkalających dla tych co mają kartę rowerową i dorosłych.
Łukasz Kucharski, dyrektor WORD w Łodzi

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki