Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych ważne jeszcze do końca czerwca

Patrycja WacławskaZaktualizowano 
Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 lipca bieżącego roku, które miały zachować ważność maksymalnie do końca listopada, zachowają ją do 30 czerwca 2015 roku. Prezydent Bronisław Komorowski, który 6 listopada podpisał stosowną nowelizację przepisów, uzasadnił, że ma to „umożliwić wszystkim zainteresowanym osobom niepełnosprawnym uzyskanie dokumentu uprawniającego do wydania karty parkingowej".

Nie ustają protesty niepełnosprawnych posiadaczy kart (a jest ich obecnie ponad 650 tysięcy), kwestionujących plany pozbawienia ich prawa do przywilejów, które wcześniej nabyli - wielu z nich nabyło je bezterminowo.

Głos sprzeciwu wyszedł także z kancelarii Rzecznika Praw Obywatelskich. W piśmie skierowanym 22 października do ministra infrastruktury i rozwoju czytamy między innymi: „(...) napływają do mnie liczne wnioski osób niepełnosprawnych o zaskarżenie tych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Wnioskodawcy kwestionują zgodność z Konstytucją art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej, który przewiduje utratę ważności wydanych kart parkingowych (...). Część z wnioskodawców uważa także, że niekonstytucyjny jest przepis art. 8 ust. 3a Prawa o ruchu drogowym (dodany do ustawy w ramach nowelizacji), który nie przyznaje prawa do karty parkingowej osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, mającym obniżoną sprawność ruchową, którym dotychczas przysługiwało uprawnienie do karty parkingowej. W ocenie wnioskodawców, nowe regulacje dotyczące zasad wydawania kart parkingowych naruszają konstytucyjną zasadę praw słusznie nabytych."

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla jednocześnie, że pierwotny projekt nowelizacji przepisów o kartach z sierpnia 2012 r. zakładał wyeliminowanie lub znaczące ograniczenie przypadków posługiwania się przez kierowców sfałszowanymi kartami parkingowymi oraz kartami wydanymi osobom, które zmarły.

Cel zamierzano osiągnąć poprzez rezygnację z bezterminowych kart parkingowych i zastąpienie ich kartami z określonym, maksymalnie 5-letnim terminem ważności, wprowadzenie zabezpieczeń technicznych karty parkingowej oraz utworzenie centralnej ewidencji kart parkingowych. Jednak w trakcie prac legislacyjnych projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym został znacznie zmodyfikowany i otrzymał brzmienie, które budzi obecnie tak duże kontrowersje.

Rzecznik zwrócił też m.in. uwagę na konsekwencje zmiany art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późniejszymi zmianami).

Otóż - jak pisze Rzecznik - skutek ten polega na tym, że prawa do otrzymania karty parkingowej zostały pozbawione osoby posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności, u których niepełnosprawność powstała z innych przyczyn niż choroba narządu wzorku, upośledzenie narządu ruchu lub choroba neurologiczna.

Wracając do zmienionych przepisów, których praktyczne skutki jedynie odsunięto w czasie, podkreślmy, że począwszy od lipca opłata za wydanie karty parkingowej wynosi 21 zł. Od dnia 4 stycznia 2016 r. wraz z opłatą za kartę parkingową będzie pobierana opłata ewidencyjna.

Karty parkingowe wydane na podstawie przepisów, które obowiązywały do końca czerwca zachowują ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2015 r. Oznacza to, że co do zasady wszystkie karty parkingowe wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca br. utracą z dniem 1 lipca 2015 r. swoją ważność.

Zgodnie z nowymi przepisami karta parkingowa jest wydawana wyłącznie:
– osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
– osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła szesnastego roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Wynika z tego, że od 1 lipca osoba niepełnosprawna zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie jest uprawniona do uzyskania karty parkingowej. Jeżeli jednak posiada kartę parkingową wydaną przed tą datą, jej karta zachowuje ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2015.

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym od 1 lipca uzyskują kartę parkingową na podstawie wydanego od tego dnia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Warto przy tym wiedzieć, że wskazanie do karty parkingowej w orzeczeniu o znacznym stopniu niepełnosprawności nie jest uzależnione od symbolu przyczyny niepełnosprawności ale wyłącznie od tego, że osoba niepełnosprawna ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Wyjątek dotyczy niepełnosprawnych w stopniu znacznym, którzy posiadają orzeczenia wydane przed 1 lipca wraz z symbolem przyczyny niepełnosprawności 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna). Osoby posiadające tego rodzaju orzeczenia uzyskają kartę parkingową na podstawie dotychczasowego orzeczenia, jeżeli zawiera ono wskazanie do karty parkingowej. Nie jest konieczne ponowne orzekanie o niepełnosprawności.

Osoby niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym mogą otrzymać kartę na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień, wydanego po 30 czerwca br. i zawierającego wskazanie w zakresie karty parkingowej.

Wskazanie do karty parkingowej będą mogły uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Kartę parkingową wydaje się na wniosek niepełnosprawnego. Zasadą jest to, że wniosek wraz z załącznikami składa się osobiście do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. W razie stwierdzenia braków formalnych wniosku przewodniczący zespołu wzywa osobę niepełnosprawną, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, do uzupełnienia wniosku w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie terminu na uzupełnienie wniosku wniosek pozostawia się bez rozpoznania.

W przypadku niespełnienia warunków do otrzymania karty parkingowej, przewodniczący zespołu, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne, informuje w formie pisemnej osobę niepełnosprawną lub placówkę o odmowie przyznania karty wraz z uzasadnieniem. Od informacji o odmowie przyznania karty nie przysługuje odwołanie.

Karta parkingowa wydawana jest obecnie na okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jednak nie dłużej niż na 5 lat. Kartę zwykle umieszcza się za przednią szybą pojazdu.

W tekście zostały wykorzystane materiały ze strony: www.niepelnosprawni.gov.pl

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Antoni

Lekarz orzecznik PCPR , czy konował który za premię od pracodawcy staje się uzdrowicielem. Mam 74 lata drugą grupę inwalidzką z tytułu choroby neurologicznej i układu ruchu / trwały niedowład stopy/ zabrano mi kartę parkingową bo konował orzecznik ustalił leki stopień niepełnosprawności. Stan zdrowia o wiele gorszy niż w chwili komisji Zus. Uzasadnienie dziadki w tym wieku powinni siedzieć w domu lub umierać, a nie zawracać kalarepy. P Komorowski swoim podpisem daje przyzwolenie to opisanego działania.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3