Kary dla nadawców telewizyjnych za transmisje meczów w...

  Kary dla nadawców telewizyjnych za transmisje meczów w pay-per-view. UOKiK: Zmowa cenowa

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W ramach oferty pay-per-view nadawcy oferują widzom możliwość obejrzenia określonych transmisji lub innych programów po wniesieniu opłaty niezależnej od abonamentu.

  ZOBACZ LISTĘ UKARANYCH ORAZ WYSOKOŚĆ KAR  W Polsce po raz pierwszy kibice musieli dodatkowo zapłacić we wrześniu 2011 r. za możliwość obejrzenia walki bokserskiej Tomasza Adamka z Witalijem Kliczką. Z kolei we wrześniu 2012 r. zostały przeprowadzone pierwsze w kraju transmisje meczów piłkarskich w systemie pay-per-view. Były to spotkania eliminacyjne do mistrzostw świata w 2014 r.: Czarnogóra - Polska (7 września) i Polska - Mołdawia (11 września).

  I właśnie w sprawie umowy pomiędzy dysponentem praw do transmisji z tych meczów - spółką Sportfive - a nadawcami Urząd nabrał podejrzeń. - Wątpliwości prezesa UOKiK wzbudziło postanowienie stanowiące, że cena u wszystkich operatorów nie będzie mniejsza niż 20 zł - mówi Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu.

  Postępowanie antymonopolowe wszczęto w listopadzie 2012 r. Urząd sprawdził umowy, jakie spółka Sportfive zawarła z 11 nadawcami. I doszedł do wniosku, że doszło do zmowy cenowej. - Jednakowa stawka nie była wynikiem samodzielnej decyzji każdego z przedsiębiorców, lecz niedozwolonego porozumienia - ustaliła prezes UOKiK.

  Firmy transmitujące mecze uzgodniły nie tylko minimalną stawkę, ale również to, że nikt inny nie będzie oferować transmisji po niższej cenie. - Tymczasem prawo antymonopolowe zakazuje porozumień, w których ustalana jest minimalna cena odsprzedaży towarów lub usług - wyjaśnia Cieloch.

  Cyfrowy Polsat, który według UOKiK był inicjatorem zmowy, zapłacić ma ponad 2 mln zł. UPC Polska - 842 tys. zł, Vectra - 325 tys. zł. Łączna wysokość kar nałożonych na 11 firm to 3,6 mln zł. Sportfive, która zdecydowała się na współpracę z UOKiK, uniknęła kary.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  wertyk9 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  hah a ja sie cieszylem jak upc dodalo i ze bedzie transmisja:D

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To małe kary!

  Kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

  Nadawcom dalej będzie opłacało się robić takie przekręty.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  /.;p

  ffr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 22

  nie wiem wlasnie co to za przekręt.. hm niech sie odwoluja.. w sumie dogadywali sie bezposrednio z sportfivem

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo