Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa hali MTK: Pod zawalonym dachem hali zginęło 65 osób. Pamiętamy! ZDJĘCIA ARCHIWALNE

Sławomir Cichy
Już przed godziną 23.00, po około pięciu godzinach akcji ratunkowej, wiadomo było, że pod zawalonym dachem nie ma już nikogo żywego. Żadna z ofiar nie straciła życia z powodu zamarznięcia
Już przed godziną 23.00, po około pięciu godzinach akcji ratunkowej, wiadomo było, że pod zawalonym dachem nie ma już nikogo żywego. Żadna z ofiar nie straciła życia z powodu zamarznięcia Dziennik Zachodni
Katastrofa MTK: 10 lat po tragedii wspomnienia wciąż są żywe. Zawalenie się hali MTK to największa katastrofa budowlana w historii Polski, nazywana często w publikacjach jej poświęconych śląską apokalipsą. Dzisiaj o godz. 9 rozpoczęły się uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy MTK.

Mija 10 lat od katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK). Kiedy 28 stycznia 2006 r. o godz. 17.15 pod ciężarem lodu i śniegu runął dach hali o powierzchni 10 tys. metrów kwadratowych, wewnątrz trwały międzynarodowe targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Liczbę wystawców i zwiedzających, którzy byli wówczas wewnątrz obiektu, oszacowano na 500 osób. Te, którym mimo zablokowanych drzwi ewakuacyjnych udało się wydostać na zewnątrz, mogły mówić o szczęściu.

Pod zawalonym dachem pawilonu zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.

Choć skrupulatnie policzono ofiary i rannych, zdaniem prokuratury pokrzywdzonych jest ponad 1300 osób.

W dniu katastrofy w największej hali MTK było 1329 osób. W chwili, gdy dach runął, wewnątrz było około tysiąca osób. Spośród ponad 140 rannych 26 osób doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Według prokuratury na tragedię złożyły się błędy i zaniechania w fazie projektowania i budowy hali, a także jej użytkowania i nadzoru nad budynkiem.

To do dziś największa katastrofa budowlana w historii Polski, określana przez media śląską apokalipsą.

Archiwalne wydanie Dziennika Zachodniego z 30 stycznia 2006 roku tuż po katastrofie hali MTK.ZOBACZ TAKŻEKatastrofa hali MTK

10 lat po tragedii w hali MTK. Zobacz Dziennika Zachodniego ...

Dzisiaj, 28 stycznia 2016, o godz. 9 rozpoczęły się uroczystości upamietniające ofiary katastrofy hali MTK.

8. rocznica katastrofy hali MTK [WIDEO + WSTRZĄSAJĄCE ZDJĘCI...

17.15 o tej godzinie runął dach hali MTK numer 1, obciążony śniegiem i lodem. Nie był odśnieżany co najmniej 2 miesiące.

3 DNI - tyle trwała żałoba, którą ogłosił na terenie całego kraju prezydent Lech Kaczyński. Przeznaczył też milion złotych z budżetu Kancelarii Prezydenta na pomoc rodzinom ofiar i ofiarom tragedii. Odwołane zostały imprezy rozrywkowe i kulturalne, a stacje telewizyjne wprowadziły zmiany w programach.

14 osób usłyszało zarzuty prokuratorskie. Byli to projektanci budynku - Jacek J. i Szczepan K. - za bezpośrednie narażenie życia ludzkiego, dyrektorzy Bruce R. i Ryszard Z. oraz siedem innych osób - za zaniedbania.

Przed sądem stanęła również powiatowa inspektor nadzoru budowlanego, Maria K. Akt oskarżenia w tych sprawach został skierowany do sądu 18 lipca 2008 roku.

Katastrofa hali MTK Katowice

Katastrofa MTK: 9 lat temu zawaliła się hala MTK Katowice. R...

350 strażaków brało udział w akcji ratunkowej. Na miejscu było także 300 policjantów.

700 litrów krwi dla rannych przysłali do Katowic w ramach pomocy Czesi.

29 centymetrów śniegu - tyle wynosi norma wytrzymałościowa dla dachów hal takiego typu, jaki był w MTK. Według strażaków i osób biorących udział w akcji, pokrywa śniegu i lodu, zalegająca na pozostałościach dachu, miała około pół metra.

28 pracowników pogotowia przeszło w styczniu 2006 roku specjalne szkolenie z udzielania pomocy. Dzięki temu pierwszej pomocy poszkodowanym po wypadku udzielali podczas akcji nie tylko lekarze, lecz także specjalnie przeszkolony pomocniczy personel służby zdrowia.

13,2 metra wysokości miała w najwyższym punkcie hala. Z tej wysokości na wystawców i zwiedzających runęła konstrukcja dachu wraz z warstwą śniegu i lodu.

1 hektar powierzchni miał dach hali, która zawaliła się podczas międzynarodowej wystawy gołębi pocztowych 28 stycznia 2006 roku.

65 to ostateczna liczba ofiar, które poniosły śmierć w ruinach hali MTK.

170 tyle osób zostało rannych Wśród ofiar i rannych było 13 cudzoziemców. Zginęli: Niemiec, Belg, Węgier, Holender oraz Czesi i Słowacy.

20 stopni mrozu notowały termometry podczas akcji ratunkowej. Przez kilkadziesiąt godzin akcji ratunkowej trwał wyścig z czasem i bardzo niskimi temperaturami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Katastrofa hali MTK: Pod zawalonym dachem hali zginęło 65 osób. Pamiętamy! ZDJĘCIA ARCHIWALNE - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki