Każdy pretekst jest dobry

  Każdy pretekst jest dobry

  Jerzy Witaszczyk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Listopadowy szczyt klimatyczny ONZ w Warszawie otworzy filmik o Kiribati na Oceanie Spokojnym - donosi "Wprost". Resort środowiska posłał tam ekipę filmową. Kiedyś w polonijnej gazecie czytałem, że podróż na wyspy Kiribati jest kosztowna, bo to ponad 20 tysięcy kilometrów skomplikowanej wędrówki. Film kosztuje 233 tysiące złotych netto. Nawet niedrogo.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Dlaczego padło na Kiribati? Oficjalnie dlatego, że na jednej z wysp jest wieś Poland, której potrzebna jest łódź i zbiorniki na wodę. Co prawda, obok jest wieś Paris, ale jakoś nie słychać, żeby Francja kręciła tam film, choć Paris też ma potrzeby. Gdyby naprawdę szło o zbiorniki i łódź dla Polandu, pewnie wystarczyłoby 100 tysięcy i sprawa byłaby załatwiona.

  Poza tym moralny obowiązek dbania o Kiribati i wieś Poland mają Wielka Brytania i USA. To te państwa przeprowadzały tam próby z bronią jądrową. Jeden z wybuchów podobno zmiótł wieś Poland, później odbudowaną. Pewnie zniszczył też robotę Stanisława Pełczyńskiego, mechanika z amerykańskiego statku, który kiedyś pomógł mieszkańcom nawodnić plantacje palmowe, stąd wieś Poland.


  No, ale nie ma się co dziwić, że zamiast realnej pomocy nakręcono egzotyczny filmik - ostatnio różne ministerstwa specjalizują się w utylizacji pieniędzy za pomocą filmów. Dla przykładu wspomnę miliony, które resort edukacji wydał na reklamy telewizyjne. Zachęcał nimi uczniów do uczenia się matematyki, jakby w szkołach nie było nauczycieli. Jak widać, w naszym tanim państwie każdy pretekst jest dobry, żeby drogo urzędować.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo