Każdy z nas może odziedziczyć długi po zmarłym krewnym. Nawet jeśli nie chce...

Agata Wojciechowska
Trwają prace nad nowelizacją prawa spadkowego
Trwają prace nad nowelizacją prawa spadkowego fot. Paweł Relikowski
Możesz nawet nie wiedzieć, że odpowiadasz za długi swojego krewnego, dopóki nie przyjdzie do Ciebie komornik lub po prostu w banku nie zajmą Ci połowy wypłaty.

Żaneta Puć w lipcu pojechała z rodziną na wakacje. Od dyrektorki szkoły, w której pracuje, już w drugim dniu urlopu otrzymała informację, że wpłynęło pismo od komornika, który zajął część jej wypłaty. Długi nie były jej, lecz wujka, który zmarł kilka lat wcześniej. Pozostawił po sobie w spadku kilka niespłaconych kredytów i pożyczek. Okazało się, że wrocławianka będzie odpowiadać za jego długi, mimo że nie ma sądowego postanowienia o przyjęciu spadku.

- Wujek zmarł trzy lata wcześniej - opisuje sytuację Żaneta Puć. - Od razu otrzymałam od jego córek informację, że pozaciągał on kredyty w różnych instytucjach finansowych. One zrzekły się spadku. Ja zrobiłam to samo, także w imieniu moich dzieci, które zgodnie z ustawą dziedziczyłyby po moim zrzeczeniu się spadku, podobnie jak moja mama. Okazało się, że to nie wystarczyło. W lipcu przyszło pismo od komornika, że na poczet długu mojego wujka zajął mi część wypłaty. W tym czasie byliśmy z całą rodziną na wakacjach, więc urlop nie bardzo nam się udał. Po powrocie do domu przeczytałam, że wujek zaciągnął tysiąc złotych kredytu, ale przez ten czas narosły odsetki i inne opłaty, więc muszę spłacić ponad 3000 zł. Komornik działał na podstawie wyroku wydanego w styczniu tego roku, a więc dwa lata po śmierci wujka - dodaje.

Wtedy zaczęły się rozprawy sądowe, na których Żaneta Puć i jej mama muszą udowadniać, że zrzekły się spadku, a więc nie mogą być zmuszane do spłaty długów ich krewnego. - Niestety, nie mogę się dowiedzieć, jakie inne kredyty zaciągnął mój wujek - wyjaśnia wrocławianka. - W sądzie w Oławie, bo tam toczą się sprawy, nie udzielono mi żadnej odpowiedzi, zasłaniając się tajemnicą. Czekam więc, aż kolejni komornicy będą się do mnie zgłaszać, nie mając możliwości wcześniejszej reakcji. Mogłabym na przykład zanieść do nich kopie dokumentów, że nie przejęłam spadku po wuju, a więc nie odpowiadam za jego długi - dodaje.

- Mam nadzieję, że teraz, gdy w sądzie spadku jest już moje oświadczenie o odrzuceniu spadku, sytuacja się nie powtórzy - mówi Żaneta Puć.

W pierwszej z rozpraw z wierzycielami, którą Żaneta Puć wygrała, sędzia w uzasadnieniu powiedział, że pierwszy raz spotkał się z sytuacją, by mimo zrzeczenia się spadku, obciążyć krewnych długami członków rodziny. Jednak dolnośląscy prawnicy mówią nieoficjalnie o co najmniej kilku podobnych sprawach na terenie naszego województwa. Zapewne jest ich jeszcze więcej. Co więc powinniśmy zrobić, by zabezpieczyć się przed długami, które możemy dostać w spadku? Możemy przecież nie wiedzieć, że nasi krewni nie żyją, a tym bardziej, że zostawili niespłacone kredyty. Dlatego, gdy tylko się o tym dowiemy, warto zasięgnąć rady prawnika.

Jak zwracają uwagę biegli w prawie, w postępowaniu spadkowym trzeba dokładnie przestrzegać terminów, ale kilka rozwiązań prawnych może spowodować, że i bez swojego udziału przejmiesz cudze wierzytelności. Na oświadczenie o przyjęciu spadku mamy sześć miesięcy. Jeśli nic nie zrobimy, w myśl przepisów oznacza to, że milcząco przyjęliśmy go.

Więcej o niechcianych spadkach na drugiej stronie - CZYTAJ [KLIKNIJ]

Dziedziczenie długów jest nie lada problemem. Przekonała się o tym wrocławianka Żaneta Puć, której trzy lata po śmierci swojego wujka, komornik zajął wypłatę na poczet długów krewnego. Zaciągnął on kredyt w wysokości jednego tysiąca złotych, ale w tym czasie wraz z odsetkami wzrósł on do trzech tysięcy złotych. W pierwszej z rozpraw z wierzycielami, którą Żaneta Puć wygrała, sędzia uzasadniając orzeczenie stwierdził, że pierwszy raz spotkał się z taką sytuacją, by pomimo skutecznego odrzucenia spadku doszło do obciążenia krewnych długami członków rodziny.

Spadek to nie tylko dom czy samochód, ale także i długi. - Nie byłoby słuszne "zmuszanie" spadkobiercy do dziedziczenia, którego on nie chce, system dziedziczenia daje mu możliwość podjęcia o decyzji co do przyjęcia spadku - wyjaśnia prof. Tomasz Justyński, kierownik Katedry Prawa Cywilnego i Rodzinnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Jest to tym bardziej ważne, że prawo polskie przewiduje także dziedziczenie długów (inaczej niż np. w systemie brytyjskim).

Spadkobierca może zatem w terminie 6 miesięcy złożyć oświadczenie o tzw. przyjęciu spadku, w ramach którego przyjmuje pełną odpowiedzialność za wszystkie długi spadkodawcy (tzw. "przyjęcie proste"), czy odrzuca spadek, a więc nie przyjmuje ani aktywów, ani pasywów i trzecia możliwość: przyjmuje z tzw. "dobrodziejstwem inwentarza", a więc ogranicza odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe do wartości masy spadkowej - dodaje profesor. W praktyce oznacza to, że w najgorszym przypadku spieniężony majątek pokryje długi, a więc wyjdziemy na zero.

- Ten ostatni system pozwala zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami, o których w momencie składania oświadczenia spadkobierca nie ma wiedzy - tłumaczy prof. Tomasz Justyński. - Można zatem powiedzieć, że jest dla niego najbezpieczniejszy - dodaje.

Oświadczenie składa się w terminie 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy (czyli tzw. otwarciu spadku) oraz o swoim powołaniu do spadku (czyli innymi słowy o tym, że jest się spadkobiercą). Termin może biec inaczej dla poszczególnych członków rodziny.

Co jest więc wadą obowiązujących rozwiązań prawnych? - System w jego obecnym kształcie wymaga aktywności spadkobiercy - mówi profesor. - Jeśli nie złoży on oświadczenia w terminie, to automatycznie następuje "proste przyjęcie" spadku, co nie jest korzystne dla spadkobiercy, natomiast jest bardzo korzystne dla wierzycieli.

Te przepisy, pochodzące z lat 60 - tych, są od dawna w ogniu krytyki, gdy nie odpowiada realiom. Przygotowywane są jego zmiany. - Regułą w sytuacji, w której nie złożono Oświadczenia miałoby być automatyczne przyjęcie spadku z "dobrodziejstwem inwentarza", a zatem ograniczona jedynie odpowiedzialność za długi spadkowe - mówi Tomasz Justyński . - Obecnie, niestety, jeśli spadkobierca przyjął spadek milcząco, a więc gdy minął termin do złożenia oświadczenia w sprawie przyjęcia spadku musi liczyć się z pełną odpowiedzialnością za długi.

Wideo

Materiał oryginalny: Każdy z nas może odziedziczyć długi po zmarłym krewnym. Nawet jeśli nie chce... - Gazeta Wrocławska

Komentarze 72

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 lutego 2017, 18:26, jagoda:

Jak to jest z długami? do mamy przyszło pismo komornicze że musi spłacać długi za syna bo była żyrantem,on sam jest po rozwodzie i nie utrzymuje kontaktów z dziećmi nie dość tego to mieszka kontem u mamy. Co jeśli mama odejdzie? czy ja jako siostra mogę być obciążona długami brata?

Siostra od razu dziedziczy . Mysisz isc do notariusza z matka i bratem i napisac za ich zycia jeszcze ze odrzucasz ich dlugi

J
Jacek

Polecam sprawdzić majątek w spadku przez www.jakispadek.pl

G
Gość
3 grudnia 2013, 16:15, zack:

Ja kredytu nie oddziedzicylem i nie zamierzam nikomu go przekazac. Wybieram najkorzystniejsze pozyczki, dobre warunki obecnei ma Getin

Kopnął cię kiedyś ktoś w coś?

m
mikuś

Jak można w cywilizowanym świecie(kraju) przypisywać ludziom uczciwie pracującym długi niedorozwiniętej rodziny biorącej na potęgę kredyty ? mój ojciec z matką maja tyle długu że niedługo im braknie emerytur na ratę ,a mimo to idiota z banku dalej ich wpycha w kredyt konsolidacyjny(bierze prowizje z nowo udzielonego kredytu) i ma to w D . więc może tak by ten właśnie idiota spłacił kredyt za idiotów którzy go biorą?. Banki wylobbowały sobie ładne zabezpieczenia skoro kredyt można ściągać od piątego pokolenia.

W
Wiktor

Polecam kancelarię LEXUM we Wrocławiu osobom zadłużonym.
Opłaty są symboliczne a działania naprawdę skuteczne. Kancelaria reprezentuje osoby zadłużone w procesach sądowych i w kontaktach z wierzycielami. Prowadzą również sprawy upadłości konsumenckiej.
Podaję link do strony internetowej www.kancelaria-lexum.pl

j
jagoda

Jak to jest z długami? do mamy przyszło pismo komornicze że musi spłacać długi za syna bo była żyrantem,on sam jest po rozwodzie i nie utrzymuje kontaktów z dziećmi nie dość tego to mieszka kontem u mamy. Co jeśli mama odejdzie? czy ja jako siostra mogę być obciążona długami brata?

e
ewa

po moim bracie zrzekli się wszyscy łącznie ze mną teraz mam problem z moją małoletnią córką sąd udzielił pozwolenia na odrzucenie spadku lecz nie wiedziałam że jeszcze trzeba pójść z tym do notariusza teraz nękają nas banki i nie wiem co dalej z tym zrobić

w
wera

Mam podobną sytuacje w rodzinie w 2012 roku zmarła moja mam wiadomość z banku była taka ze mamy przyjąć bo jest spadek po mamie byłyśmy z siostra w wielkiej rozpaczy po utracie mamy i nie wiedząc o żadnym długu stwierdziłyśmy ze nie chcemy nic po mamie było to też związane z tym ze jest jakiś dom i działka do których mama miala prawa dziedziczenia nic nie chcąc od nikogo poszłyśmy do prawnika i doradził nam ze najlepiej zrzec sie spadku i zrobiłyśmy to i siostra bo ma dziecko też w jej imieniu to zrobiła wysłaliśmy to do wszystkich instytucji i cisza tak minęło przeszło 3 lata pare dni temu brat mojej mam dostał wezwanie do sadu na rozprawe o spłaceniu długu mojej mamie i siostra mam też , jest to szok bo nam dzieciom nie chciano powiedzieć o co chodzi a im i to jest chamstwo wsłano kopie naszych dokumentów tym akt zgonu mojej mam nasze zrzekniecie sie spadku cała historie tej pożyczki kopia mamy podpisu pod ta pożyczką. Jesteśmy tym oburzeni jakim prawem udostępnia bank takie osobiste sprawy mamy akt zgonu jej historie spłat tej pożyczki pomimo ze to rodzina

t
talek_edw

ależ droga pani beato, zmiany nastąpiły, więc tylko się cieszyć
windykacja-dkow.pl/zmiana-przepisow-prawa-w-zakresie-dziedziczenia
ale lepiej poczyrtać w kodeksie albo qw ogóle się z adowktem zdzwonić, bo doświadczenie uczy, że każdy przypadek jest inyn

B
Beata

Kiedy Polacy zaczna walczyc o zmiane Komunistycznych praw sadowych?
Jak widac, od czasow komuny nic sie nie zmienilo.

a
adela

w 2012 roku w grudniu złożyłam że przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza po mamie.
Nie miała żadnego majątku. Podejrzewałam że mogą być długi.i tak było.
6listopada 2013 został sporządzony spis przez komornika i przekazany do sądu. Do dnia dzisiejszego nie dostałam żadnego postanowienia z sądu.Bank w piśmie do mnie żąda spłaty kredytu.Czy słusznie.

c
chmiel

widać że nie jesteś osobą , która ma dzieci , ty jako osoba dorosła możesz się zrzec i już ale jak dług przejdzie na twoje nieletnie dzieci to zaczynają się problemy , łosiu

z
zack

Ja kredytu nie oddziedzicylem i nie zamierzam nikomu go przekazac. Wybieram najkorzystniejsze pozyczki, dobre warunki obecnei ma Getin

F
FISHERMAN

zrzekł się mój Ojciec spadku , przeszło na mnie ja się zrzekłem przeszło na moją małoletnią córkę i teraz muszę walczyć w sądzie by dostać zgode na to by móc w imieniu córki zrzec się spadku ... każda rzecz kosztuje kasę już wydałem z 300 zł a nie znam efektu a krewnego samotnego nawet nie widziałem w życiu... TO SĄ JAJA I TO JEST SKANDALICZNE ZŁODZIEJSTWO

n
nie ma co się szczypać

Proponuję zaskarzyć komornika do sądu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych oraz zgłosić sprawę do prokuratury o popełnienie przestępstwa, np zabór mienia. Oczywiście jeżeli któryś przekroczy uprawnienia lub działa na wyrost.