Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kichaj na alergię, zrób sobie test [PORADNIK]

Dorota Domienik
Obecny okres przedwiośnia i wczesnej wiosny jest szczególnie trudny dla osób zmagających się z problemem alergii na pyłki roślin. Alergia to inaczej uczulenie – specyficzna nadwrażliwość ludzkiego organizmu na zetknięcie z alergenem (antygenem), obcą substancją wywołującą patologiczną reakcję immunologiczną naszego organizmu.

Alergia to inaczej uczulenie – specyficzna nadwrażliwość ludzkiego organizmu na zetknięcie z alergenem (antygenem), obcą substancją wywołującą patologiczną reakcję immunologiczną naszego organizmu. Przyjmuje ona wiele różnych postaci – można mówić m.in. o alergii wziewnej, kontaktowej lub pokarmowej.

Obecny okres przedwiośnia i wczesnej wiosny jest szczególnie trudny dla osób zmagających się z problemem alergii na pyłki roślin. W marcu powinniśmy uważać zwłaszcza na:

  • brzozę – jej pylenie rozpoczyna się kwietniu i może trwać nawet do maja.
  • olszę czarną – jej okres pylenia przypada na marzec i kwiecień.
  • topolę – jej okres pylenia przypada na kwiecień.

A oto, jak wygląda kalendarz pyleń najbardziej pospolitych drzew w kolejnych miesiącach:

  • w maju pylą: brzoza, dąb, a pod koniec miesiąca także trawa,
  • w czerwcu i lipcu: trawa, pokrzywa, bylica, clado-sporium i altenaria,
  • w sierpniu: pokrzywa, bylica, cladosporium, altenaria,
  • we wrześniu: trawa, bylica, ambrozja, cladosporium, altenaria.

Do najczęstszych objawów alergii należą:

  • katar (wodnista wydzielina z nosa, często spływająca po tylnej ścianie gardła),
  • kichanie, świąd nosa, podrażnienia na nosie od ciągłego pocierania (w szczególności u małych dzieci),
  • świszczący oddech, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, uczucie duszności,
  • zaczerwienienie spojówek, świąd okolic oczu, łzawienie, obrzęk powiek,
  • wyprysk skórny lub pokrzywka, suchość i świąd skóry.

Osoby, które zaobserwują u siebie takie dolegliwości powinny wykonać testy skórne. Jedną z metod diagnostycznych w przypadku alergii są punktowe testy skórne. Na skórę badanej osoby lekarz nakłada roztwór zawierający alergen. Następnie nakłuwa ją, aby alergen związał się z przeciwciałami, które opłaszczają komórki tuczne.

Następstwem tej reakcji jest tzw. degranulacja komórek tucznych (komórki te wyrzucają na zewnątrz pęcherzyki wypełnione histaminą) i powstanie bąbla. Tak dzieje się w przypadku dodatniej reakcji na alergen – oznacza ona, że nasz organizm wyprodukował przeciwciała swoiste dla danego alergenu.

Gdy już go znamy, jesienią lub zimą powinniśmy rozpocząć odczulanie, czyli immunoterapię alergenową. Polega ona na dostarczeniu organizmowi odpowiednich dawek uczulającego alergenu – w postaci szczepionek – by ten mógł go zaakceptować i przestał go zwalczać.

- Nieleczona lub niewłaściwie leczona alergia, zwłaszcza jeśli dotyczy dróg oddechowych, może stać się przyczyną wystąpienia astmy. Dlatego bardzo ważne jest informowanie lekarza o wszystkich występujących objawach i regularne wykonywanie badań kontrolnych. Dobra współpraca pacjenta z lekarzem w procesie leczenia, wzajemne zaufanie umożliwiają utrzymanie choroby w ryzach - mówi prof. Marek L. Kowalski, alergolog.

fundusze

W okresie największego pylenia należy unikać miejsc, gdzie najmocniej pylą rośliny, na które jesteśmy uczuleni. Zaleca się też spędzać czas na świeżym powietrzu najlepiej rano po rosie albo po deszczu.

Pamiętajmy, aby odpowiednio się ubrać i zminimalizować kontakt ciała z pyłkami. Po powrocie z miejsc, gdzie występuje największe pylenie, skórę należy opłukać oraz zmienić odzież w celu pozbycia się osiadających na niej pyłków.

Lekarze-alergolodzy zalecają też doustne leki przeciwhistaminowe i krople do oczu oraz nosa.

Działania niepożądane niektórych leków przeciwalergicznych mogą powodować, że będziemy senni, mniej skoncentrowani, uważni i mamy obniżony czas reakcji. Część leków może istotnie wpływać na procesy fizjologiczne, które decydują o naszych zdolnościach intelektualnych i osobowości. Dochodzi do zaburzenia takich procesów jak utrzymanie uwagi i koncentracji, poprawność psychomotoryczna, pamięć, uczenie się, podejmowanie decyzji.

Pamiętajmy, że większość leków na alergię działa 24 godziny. Oznacza to nie tylko łagodzenie objawów przez całą dobę, ale jednoczesne występowanie w tym czasie działań niepożądanych. Ostrożność powinni zachować m.in. kierowcy.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki