Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy opłaca się wszcząć egzekucję

Andrzej Ritmann
Pożyczyłem komuś kwotę, której nie odzyskałem, pomimo wyroku sądu. Oddałem sprawę do komornika, który ustalił, że dłużnik nie ma ani stałego dochodu, ani majątku, a tylko mieszkanie, i to w kredycie. Od jakiej kwoty zadłużenia warto wnioskować o egzekucję z nieruchomości?

Wszczęcie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości wymaga wniosku wierzyciela. Jeśli nieruchomość dłużnika obciążona jest hipotekami, wierzyciel powinien realnie ocenić swoje szanse na odzyskanie długu, bo najpierw zaspokojeniu podlegają koszty wynikające z konieczności prowadzenia postępowania na drodze sądowej, następnie pieniądze ze sprzedaży nieruchomości otrzymują wierzyciele hipoteczni, a „zwykli” dopiero w dalszej kolejności. Oczywiście, o ile dłużnik nie posiadał innych zobowiązań, na przykład alimentacyjnych.

W przypadku braku hipotek szanse na powodzenie są większe, jednak zależy to od wartości zajętej nieruchomości, możliwej do uzyskania kwoty ze sprzedaży oraz ilości i kategorii wierzycieli, którzy skierowali egzekucję do tego składnika majątku.
Trudno jest określić próg kwotowy, który stanowiłby o celowości wszczęcia egzekucji z nieruchomości. Wymaga to głównie realnej oceny sytuacji majątkowej dłużnika. Trzeba też liczyć się z zaliczkowym wydatkowaniem kwot na czynności dokonywane przez komornika związane z prowadzeniem egzekucji z nieruchomości.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki