Kiedy ruszą wypożyczalnie rowerów w Łowiczu i...

  Kiedy ruszą wypożyczalnie rowerów w Łowiczu i Skierniewicach?

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Stacja rowerowa na Starym Rynku w Łowiczu

  Stacja rowerowa na Starym Rynku w Łowiczu ©Rafał Klepczarek

  System Rowerowe Łódzkie miał wystartować w tym tygodniu. Aktualizacja oprogramowania do zamków typu O-Lock do najnowszej wersji sprawiła, że rowery będzie można wypożyczać po niedzieli. Ale nie w Łowiczu i Skierniewicach...
  Stacja rowerowa na Starym Rynku w Łowiczu

  Stacja rowerowa na Starym Rynku w Łowiczu ©Rafał Klepczarek

  W ramach projektu „Rowerowe Łódzkie” w Łowiczu, Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łodzi, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach, Zduńskiej Woli i Zgierzu powstanie 125 stacji rowerowych wyposażonych w 1.002 jednoślady oraz 15 przeznaczonych dla nich parkingów. W Łowiczu będzie to 96 rowerów, którymi będzie można przemieszczać się między 12 stacjami, a w Skierniewicach 72 rowery na 9 stacjach.

  Pierwsze 20 minut jazdy będzie darmowe.
  Za kolejne 40 minut zapłacimy 1 zł, za drugą godzinę 3 zł, a za trzecią 5 zł. Pozostawienie roweru poza stacją też kosztować będzie 5 zł. Zostawienie go poza miastem to już 200 zł kary. Aby móc korzystać z systemu trzeba mieć na koncie min. 10 zł.

  Każdy rower wyposażony będzie w indywidualny panel do wypożyczania, a także zamek blokujący koło, tzw. o-lock. Aktualizacja jego oprogramowania do najnowszej wersji sprawiła, iż system wypożyczalni roweru publicznego opóźni się o co najmniej tydzień.

  Po zakończeniu procesu aktualizacji i przeprowadzeniu odbiorów systemu przez zamawiającego, czyli władze województwa łódzkiego, rowery i system zostaną udostępnione użytkownikom. Nie stanie się tak jednak w Łowiczu oraz Skierniewicach.

  Są to jedyni partnerzy projektu, których rady miast nie uchwaliły regulaminów wypożyczania publicznych jednośladów. Uchwały w tej sprawie są aktami prawa lokalnego, bez którego zdaniem samorządowców rowery nie mogą zostać udostępnione do wypożyczania. Podczas badania tej sprawy spotkaliśmy się z różnymi opiniami na ten temat. Co na to Urząd Marszałkowski w Łodzi, będący liderem projektu RŁ?

  - System będzie gotów do użytkowania w przyszłym tygodniu, a od decyzji naszych partnerów będzie zależało, czy zdecydują się go uruchomić - informuje Joanna Blewąska-Kołodziejczak, rzecznik prasowy marszałka województwa łódzkiego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo