Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy w Łodzi powstanie sieć monitoringu miejskiego?

Jolanta Baranowska, Wiesław Pierzchała
Andrzej Banaś/Polskapresse
Nad bezpieczeństwem łodzian spacerujących zmodernizowaną ul. Piotrkowską czuwać mają kamery. Zostaną zamontowane na każdym ze skrzyżowań. Władze miasta planują także zainstalowanie monitoringu na osiedlu akademickim Politechniki Łódzkiej oraz na skrzyżowaniu al. Kościuszki z al. Mickiewicza. Ale czy w Łodzi kiedykolwiek powstanie sieć monitoringu miejskiego z prawdziwego zdarzenia?

W monitoringu łódzkiej policji jest 26 kamer. Zamontowano je m.in. na ul. Piotrkowskiej, m.in. na skrzyżowaniach, w obiektywie kamer są też przyległe ulice.

Niestety, policyjne kamery mają 10 lat i są już przestarzałe. Potrzebna byłaby kosztowna modernizacja, na którą policja nie ma pieniędzy. Niemniej policja dba o kamery, płaci za ich zasilanie i konserwację, tak że wciąż się przydają - najbardziej w sytuacjach, gdy w centrum miasta dochodzi do bójki, którą dyżurny funkcjonariusz natychmiast widzi na ekranie i wysyła na miejsce radiowozy. Dzięki temu sprawcy awantury natychmiast są wyłapywani.

Niestety, marna jakość nagrania sprawia, że nie może być wykorzystane w sądzie jako materiał dowodowy. Za to kamery przydają się także w sytuacjach, gdy w centrum Łodzi odbywają się zgromadzenia lub marsze kibiców oraz wtedy, gdy dochodzi do sytuacji spornej - np. kraksy dwóch aut - i obie strony zrzucają winę na siebie wzajemnie. Wtedy nagranie z kamery pozwala rozstrzygnąć spór.

Z policją współpracuje Straż Miejska. Pięciu strażników zostało oddelegowanych do pracy przy obserwowaniu zdarzeń, które rejestrują kamery policyjne.

Tymczasem Straż Miejska dziś dysponuje 10 kamerami: w Parku Ocalałych przy ul. Wojska Polskiego, przy ul. Oblęgorskiej, na ul. Piotrkowskiej przy ul. Jaracza, na Starym Rynku, przed wejściem przy Dworcu Łódź Kaliska, przy ul. Bandurskiego (przy Atlas Arenie), przy ul. Wygodnej (u zbiegu ul. Bandurskiego), przy al. Włókniarzy 226 (również w pobliżu Dworca Łódź Kaliska) i przy ul. Zmiennej (przy wejściu na cmentarz żydowski).

Kamery zostały zainstalowane w 2009 r. Miały strzec m.in. miejsc związanych z ochroną dziedzictwa kultury żydowskiej.

- Monitoring ma znaczenie przede wszystkim prewencyjne, ale średnio raz w miesiącu korzysta z niego np. policja - mówi Dariusz Grzybowski, komendant Straży Miejskiej w Łodzi. - Kamera mogła bowiem zarejestrować przestępstwo. Nawet ponad 20 proc. zgłoszeń, w związku z którymi wykorzystywane są nagrania dotyczy źle zaparkowanych aut.

Monitoring obsługiwany przez Straż Miejską jest niestety "wyspowy". Planowana sieć monitoringu miejskiego w Łodzi wciąż nie powstała.

- Przyznaję, że marzy mi się system złożony z setek kamer. Żeby do zdarzenia przez nią zarejestrowanego przyjechała ta służba, której ono dotyczy - dodaje komendant Straży Miejskiej. - Ale w tym przypadku potrzebnych jest wiele elementów składowych takich jak odpowiednie oprogramowanie, specjalna sala ze stanowiskami dla przedstawicieli wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek. Uważam, że szkielet sieci należy budować od centrum miasta i stopniowo go rozbudowywać i integrować z innymi systemami. Szacujemy, że budowa sieci złożonej z 80 kamer może kosztować ok. 6-8 mln zł. Taki monitoring mógłby poprawić bezpieczeństwo. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z władzami miasta i jeśli będzie to możliwe chcielibyśmy pozyskać środki z Unii Europejskiej.

Idealnie byłoby, gdyby sieci straży miejskiej i policji zostały podłączone do innych kamer np. zamontowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Tyle, że monitoring na osiedlach powinien mieć wtedy określone parametry. A te trudno władzom osiedli narzucić...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy w Łodzi powstanie sieć monitoringu miejskiego? - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki