Rządowy program "Dobry start" doczekał się rozpoczęcia trzeciej edycji. Pieniądze na tzw. wyprawkę przysługują na każdego ucznia, który we wrześniu zaczyna szkołę lub wraca do niej po wakacjach - do 20. roku życia (w przypadku niepełnosprawnych do 24.).
W praktyce program obejmuje dzieci od pierwszej klasy podstawówki do osób kończących ogólniaki, szkoły zawodowe lub policealne (ale studentów już nie).
300 plus - wniosek
Program jest powszechny - zatem nie ma znaczenia dochód "na głowę" w rodzinie - ale, aby otrzymać 300 plus, rodzic lub opiekun ucznia musi złożyć odpowiedni wniosek (pełnoletni może to zrobić we własnym imieniu). Od 1 lipca rozpoczął się czas na składanie wniosków elektronicznych. Należy to zrobić dla przykładu za pomocą portalu Emp@tia czy przez bankowość elektroniczną - "Dobry start" obsługują w swoich witrynach internetowych i aplikacjach na smartfony największe z polskich banków.
Od 1 sierpnia "papierowe" wnioski przyjmują pracownicy urzędu miasta lub gminy, można także przesłać je pocztą tradycyjną.
Niezależnie od wyboru formy wniosku, dokument - aby pieniądze nie przepadły - koniecznie należy złożyć do 30 listopada.
Kiedy pierwsze wypłaty 300 plus?
Ale przekazanie wniosku w lipcu lub w sierpniu to gwarancja rozpatrzenia go do 30 września (natomiast urzędnik będzie miał na to dwa miesiące, jeśli nie "wyrobimy się" do końca sierpnia: np. złożenie wniosku 1 września oznacza termin 1 listopada).
Dla przykładu w Łodzi, w pierwszej edycji programu, pieniądze na kontach najszybszych w składaniu dokumentów rodziców lub uczniów pojawiły się z końcem lipca. A w sierpniu 2018 r. spore emocje w mieście wzbudziły kolejki w sprawie "papierowych" wniosków o 300 plus, ponieważ łódzkie matki oczekiwały w kolejce na złożenie tego dokumentu nawet trzy godziny - w bałuckiej siedzibie Centrum Świadczeń Socjalnych.
W tym roku, z uwagi na epidemię koronawirusa, taka sytuacja raczej nie powinna się powtórzyć...
Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, usilnie zachęcała w środę do korzystania z elektronicznej formy składania wniosków. Jej resort wyliczył, że od początku programu na realizację "Dobrego startu" rząd przeznaczył z budżetu państwa ok. 4,26 mld zł.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?