Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieślowski w Gdyni po łódzku

Łukasz Kaczyński
Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w San Sebastian.
Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w San Sebastian. Krzysztof Szymczak, archiwum
Nie brakuje łódzkich akcentów na rozpoczętym w poniedziałek w Gdyni Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego" to przygotowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi program obchodów 70. rocznicy urodzin oraz 15. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.

Zasadniczą część przedsięwzięcia stanowi poświęcona życiu i twórczości wybitnego reżysera wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego". Do końca maja prezentowana była ona w Łodzi. Do końca czerwca autorskie scenariusze i scenopisy do odcinków "Dekalogu", fotosy z planów filmowych pochodzące z prywatnych kolekcji, najcenniejsze nagrody i wyróżnienia, które artysta otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach będzie można obejrzeć w Muzeum Miasta Gdyni. Podobnie jak "Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym", ekspozycję ukazującą 50 prac z lat 1976-1994. Obok plakatów polskich artystów (m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze) zaprezentowane zostaną plakaty artystów z Hiszpanii, Włoch, Japonii, Korei i Węgier.

Ważną częścią festiwalu będzie rozpoczynające się w środę o godz. 13 w Muzeum Miasta Gdyni międzynarodowe sympozjum poświęcone życiu i twórczości Kieślowskiego. Udział wezmą w nim współpracownicy reżysera, aktorzy występujących w jego filmach, a także jego uczniowie. Impreza połączona będzie z promocją dwóch publikacji: wznowionej w nowej oprawie graficznej książki Stanisława Zawiślińskiego "Kieślowski. Ważne, żeby iść" i polsko-angielskiego katalogu "Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Na godz. 17 zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego "Still Alive" w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz.

Do nagrody PISF przyznawanej za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji sztuki filmowej w kategorii Książka nominowany został katalog "Konfrontacje. Czechosłowacki i polski plakat filmowy" wydany w Muzeum Kinematografii.

W Gdyni pokazany będzie też film "Wieczne pretensje" z 2005 roku w reżyserii łodzianina, Grzegorza Królikiewicz z muzyką Henryka Kuźniaka. Zaś do konkursu głównego stanie film urodzonego w Łodzi Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing", nagrodzony na festiwalu w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury dla reżysera i Pucharem Volpi dla aktora Vincenta Gallo. W Gdyni pokazane będą też obrazy namalowane przez reżysera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki